Ekonomski rast u svim zemljama Adria regiona značajno će se pogoršati u 2023. godini, istakao je Ivan Odrčić, rukovodilac sektora za makroekonomiju i analizu tržišta kapitala Bloomberg Adrije, i ukazao na oslabljenu ličnu potrošnju i pogoršanje izvoza kao glavne krivce za takva kretanja.
"Lična potrošnja će i naredne godine, kao i ove godine, biti pod uticajem visoke stope inflacije, što će se veoma nepovoljno odraziti na realnu kupovnu moć građana. Na stope izvoza u velikoj meri će uticati manje porudžbine od glavnih trgovinskih partnera u regionu, tu pre svega mislimo na Nemačku kao ekonomski motor ne samo Evrope, već i ovog regiona", precizirao je Odrčić.
On je rekao da postoji i treći faktor koji će uglavnom negativno doprineti usporavanju BDP-a zemalja regiona, a to su investicije.
"Sledeće godine će biti pod još većim uticajem sve skupljeg i nedostupnijeg finansiranja, najvećim delom zbog rasta kamata, a i manja tražnja će se negativno odraziti na njihovo kretanje."
Što se tiče inflacije, ona će, prema rečima Odrčića, i sledeće godine biti iznenađujuće visoka. "Očigledno je da je domaća tražnja i dalje veoma jaka. Na primer, cene hrane padaju na globalnom nivou već nekoliko meseci, ali mi to ne vidimo u podacima o inflaciji. Neki proizvođači su, očigledno, do sada sve povećanje ulaznih troškova ugradili u cene po kojima prodaju trgovcima, ali ima i velikih proizvođača hrane koji još uvek nisu preneli sve troškove iz prvog talasa poskupljenja", objasnio je on, misleći i na cene energenata.
"Oni su jedan od najvažnijih pokretača visokih stopa rasta cena u ovoj godini i postoje jake indicije da će se takav trend nastaviti. Na primer, zbog odmrzavanja administrativno regulisanih cena tokom proleća", rekao je Odrčić, dodajući da se zbog baznog efekta očekuju nešto niže stope inflacije.
On je predvideo da će se monetarno stezanje nastaviti do proleća, nakon čega će kamatne stope ostati visoke, a tržište nestabilno.
Za više detalja pogledajte video.