Ovi uređaji sličnih su veličina kao standardni, ali pružaju veće ekrane i nešto novo na uspavanom tržištu.
Godinama je svaki Apple iPhone događaj izgledao kao radikalan korak napred za pametne telefone, podstičući mnoge ljude da unaprede telefone, a konkurente da se bore kako bi ih sustigli. Ta histerija je izbledela kako su promene pametnih telefona usporavale, bilo da je reč o obliku ili funkciji svakog novog uređaja. IPhone 15, koji je kompanija Apple Inc. predstavila 12. septembra, ne izgleda mnogo drugačije od iPhone 12 iz 2020. godine.
Kao rezultat toga, svaki veliki proizvođač telefona koji se ne zove Apple, vidi priliku da ukrade deo interesovanja koje je inače rezervisano za neprikosnovenog šampiona u dizajnu pametnih telefona vrhunskog kvaliteta. Uglavnom, odlučili su se na istu strategiju - telefone koji se sklapaju. „Sklopivi telefoni su budućnost“, kaže Billy Zhang, šef prodaje u inostranstvu i pružanje usluga u kineskoj kompaniji Oppo, četvrtom svetskom proizvođaču pametnih telefona po veličini isporuka.
Zamisao je jednostavna: dobiti dupli ekran na uređaju koji je iste veličine kao običan pametni telefon. Kod telefona koji često služe kao računarski uređaji opšte upotrebe, ova promena može značiti bolji multitasking, udobnije kucanje i prirodniji način čitanja. Sklopivi telefoni su takođe način na koji proizvođači telefona mogu da se razlikuju od konkurenata i da navedu kupce da dodatno potroše za premijum funkcije, što bi na kraju moglo značiti veće marže.
Proizvođačima telefona je preko potrebno nešto novo. Svetsko tržište pametnih telefona opalo je za 7,8 odsto u tri meseca zaključno sa junom, što je osmo uzastopno tromesečje međugodišnjeg pada , prema podacima istraživačke kompanije IDC. Sklopivi telefoni to neće uskoro preokrenuti - IDC procenjuje da oni čine samo jedan odsto globalnih isporuka - ali će ove godine porasti za više od 50 odsto.
Samsung srušio cene
Kompanija Samsung Electronics Co., najveći svetski proizvođač pametnih telefona, uložio je više od decenije u sklopive uređaje. Izmislio je šarke, prikazivače i baterije. Dodatna složenost povećava troškove; rukovodioci u industriji kažu da šarke moraju biti efikasno redizajnirane na svakom novom modelu, na primer, jer telefoni postaju tanji. Uprkos tom izazovu, Samsung, koji je krenuo da prodaje sklopive uređaje 2019. godine, počeo je da ceni neke modele na manje od 1.000 dolara (111,5 hiljada RSD) 2021. godine, što je prvi put da je premijum sklopivi telefon bio dostupan ispod te cene. Njegov Galaxy Z Flip od 999 dolara (112 hiljada RSD) pomogao mu je da poveća prodaju sklopivih modela sa svakom novom generacijom od tada. Očekuje da će ove godine prodati svoj 30-milioniti sklopivi telefon.
Osobe koje koriste svoj drugi po redu sklopivi uređaj zadovoljnije su svojim uređajem u odnosu na one koji prvi put koriste sklopivi telefon, navode iz Samsunga, što sugeriše da poznavanje proizvoda pomaže u razvoju lojalnosti među korisnicima. Kompanija želi da uvede jeftiniji sklopivi uređaj, prema rečima direktora njenog mobilnog poslovanja, TM Roha. „Verujemo da će sve više kupaca početi da bira sklopive uređaje kako bi zadovoljili današnje načine života koji se neprestano menjaju, a uz to će više kompanija ući na tržište“, kaže Roh. „Zdrava kategorija proizvoda zahteva zdravu konkurenciju.“
Već postoje spekulacije o tome kada će Apple ući u igru. Kompanija za istraživanje tržišta Counterpoint Research saopštila je da očekuje da će se to dogoditi oko 2025. godine.
Huawei u pet godina izbacio sedam modela
Do tada, svi ostali imaju šansu da učvrste sopstvenu poziciju. Kompanija Huawei Technologies Co., vodeći kineski brend sklopivih uređaja u poslednjem kvartalu sa pola miliona prodatih jedinica, prema podacima IDC-ja, napravio je sedam iteracija za pet godina. Njegov najnoviji model, Mate X5, nije težak više od iPhone 14 Pro Max, što pokazuje da sklopivi uređaji ne moraju biti teži od konvencionalnih uređaja. Kineska kompanija Honor Device Co., brend koji je Huawei osnovao 2020. godine, troši milijardu juana (1.530 biliona RSD) na istraživanje i razvoj po generaciji sklopivih telefona, kaže izvršni direktor George Zhao. On kaže i da investicija pomaže da se uređaji transformišu u ozbiljnije konkurente. „Pre nekoliko godina, bilo je skoro nemoguće smanjiti debljinu i težinu sklopivog telefona kako bi ona odgovarala debljini tradicionalnih ravnih telefona“, kaže Zhao.
Konvencionalni pametni telefoni i dalje imaju kvalitetnije kamere. Takođe, mogu imati savršeno ujednačene ekrane, dok svaki sklopivi telefon ima blagi nabor. Kupci su takođe zabrinuti zbog izdržljivosti tih telefona, a mnoge aplikacije još uvek nisu pravilno prilagođene za prebacivanje između otvorenog i zatvorenog režima.
Eiji Araki, izvršni direktor japanske tehnološke kompanije, ovog leta je prvi put prešao sa konvencionalnog pametnog telefona na Googleov Pixel Fold i kaže da se ne vraća nazad. Novi uređaj je teži malo više od njegovog starog, ali se ispostavilo da je iznenađujuće normalan u sklopivom režimu, kaže on, „i iskustvo je neverovatno impresivno kada koristim rasklopljen telefon za čitanje knjiga ili gledanje video-zapisa”.
Mogao je samo da sačeka noviju verziju telefona Pixel 7 Pro koju je već imao u džepu, ali je osetio da je vreme za nešto novo. „Ako želite da promenite svoj život“, kaže on, „zašto onda da potrošite još hiljadu dolara za bukvalno isti telefon?“
ZAKLJUČAK
Sve je teže ubediti ljude da kupuju nove pametne telefone, a mnogi proizvođači telefona žele da oduševe kupce tako što će prevazići crni pravougaonik.