Bez obzira na to da li ćemo provesti leto na plaži, na planini ili u udobnosti svog doma, jedno je sigurno - želimo sadržaje koji će nas inspirisati i hraniti naš um. Potražili smo ideje šta čitati i slušati ovog leta.
Bez obzira na to da li ste ljubitelj avanture, inspirativnih biografija ili dubokih diskusija o svetskim dešavanjima i istoriji, naši sagovornici, od kojih su neki i sami pisci i autori podkasta, pažljivo su odabrali neke najpopularnije naslove i podkaste u kojima možete uživati ove sezone.
Nataša Kocsis, direktorka Srpskog siti kluba (Serbian City Club) u Londonu, sprovodi seriju intervjua na temu identiteta i pripadnosti sa intelektualcima, poznatim ličnostima i poslovnim ljudima iz regiona i sveta u podkastu "Na kafi sa...". "Naše shvatanje sebe i naše mesto u svetu često se oblikuje i definiše kroz naš identitet i osećaj pripadnosti određenoj grupi ili zajednici. Identitet je kompleksan i višedimenzionalan. Formira se na osnovu različitih faktora kao što su kultura, jezik, religija, nacionalnost, pol, seksualna orijentacija, socioekonomski status i mnogi drugi, a posebno kompleksno je kada i sami nosite različite nacionalne identitete, pa se onda još i odlučite da živite u inostranstvu. Moj fokus i predmet interesovanja je upravo taj ugao", objašnjava Nataša.
Opširnije
Striming ratovi u regionu: borba za jezik i pretraživanje sadržaja
Kako se pružaoci striming sadržaja bore za svoje gledaoce?
13.07.2023
Biznis lekcije kralja luksuza
Po pravilu, potražnja za luksuznim proizvodima ne opada tokom ekonomskih kriza.
08.07.2023
Čak i IT-jevci strahuju za svoja radna mesta
Pogled na to ko je nezaposlen, ko treba da bude zabrinut i ko vredi više nego ikad.
05.07.2023
Nestašica vode će pogoditi i investitore
Vode je sve manje, a to će pogoditi sve oblasti poslovanja.
12.07.2023
Nedavno je razgovarala i sa britansko-australijskom glumicom Miriam Margolys, poznatoj po serijalu filmova o Hariju Poteru, BBC-jevoj seriji "Pozovi babicu" i Skorsezeovom filmu "Doba nevinosti". Glumica je govorila pred premijeru srpskog trilera "Pored tebe", koji je napisao i režirao Stevan Filipović. U filmu je igrala Britanku koja je zaljubljenica u Jugoslaviju i živi u Beogradu sa svojim psom Titom.
"Nikada ne zaboravljam da sam i ja imigrant i ponosno se hranim svojim korenima", izjavila je. Sa dekama i bakama iz Belorusije i Poljske, a roditeljima rođenim u Engleskoj, Margolys se i sama bavila pitanjima identiteta i privatno, ali i na filmu. U trosatnoj sagi "Sunshine" Istvána Szabóa o sudbini jevrejske porodice koja se krajem 19. veka, bežeći od antisemitizma, iseljava u Mađarsku, Margolys zapravo tumači sudbinu svoje bake.
PREPORUKE: Kao neko ko je strastveno zainteresovan za podkaste, Kocsis ima više preporuka: Pojačalo (Ivan Minić), Agelast (Galeb Nikačević) i Biznis Priče (Vladimir Stanković) kada je u pitanju region, i Newscast (BBC), Triggernometey, Hard talk, Kermod & Mayo’s Take, The Saad Truth with Dr Saad za one koji vole da prate šta se dešava u svetu.
Izbor knjiga je takođe usmeren na teme kojima se i sama bavi. Amin Maaluf, libanski autor koji živi i radi u Francuskoj, razmatra u svojim delima na koji način definišemo sebe i kako se identitet razume u različitim kulturama sveta. Posebna preporuka je "U ime identiteta: nasilje i potreba za pripadanjem" (Les Identités Meurtrières). I njen omiljeni Ivan Ivanji i njegovo delo "Usamljenost manjine", u kojem kroz priču glavnog junaka, banatskog Mađara protestantske vere, Jugoslovena rođenjem i ateiste opredeljenjem, opisuje sedamdeset godina socijalnih, političkih, verskih i ličnih sudbina sa naših prostora, sa otrežnjujućim pitanjem koje je sada i globalno aktuelno: šta zaista znači biti usamljen, biti manjina, biti izdvojen iz društva, a usred društva.
Donekle slična tema, barem kada je podkast u pitanju, preporuka je i Ajše Vodnik, izvršne direktorke AmCham Slovenija i potpredsednice AmChams u Evropi. Iako kaže da joj slušanje podkasta nije omiljeni način da nauči nove stvari, preporučuje "VAL 202 Global Village" onima koje zanimaju iskustva Slovenaca koji žive u inostranstvu: "Kao bivši TV voditelj, više volim da gledam kratke video-zapise. LinkedIn Premium pruža vrhunsku obuku i znanje". I dok nestrpljivo očekuje letovanje na moru sa porodicom na, kako kaže, digitalnoj detoksikaciji i uz malo vetra da je podrži u surfu, Vodnik se opredeljuje za dela sa poslovnom tematikom: "Volim knjige, i to one štampane, iako neuronaučnici dokazuju da čitanje na tabletu aktivira druge moždane centre. Koje, pitam se? Imam dosta literature iz biznisa na noćnom ormariću, mnoga su vezana za komunikaciju, ali se bavim i beletristikom, na slovenačkom i engleskom kako bih obogatila i dušu i rečnik".
PREPORUKA: "Nedavno pročitana knjiga 'Lovac na zmajeve', Khaleda Hosseinija, snažna priča o prijateljstvu, ljubavi i suočavanju sa prošlošću u kontekstu Avganistana kroz turbulencije 20. veka, ostavila je veliki trag."
Vladimir Večerić, osnivač i direktor aplikacije Momtivation iz Zagreba svaki trenutak, pa i onaj na odmoru, koristi da ostane informisan o najnovijim uvidima i praktičnim savetima za unapređenje veština iz poslovnog sveta, pa je tako i preporuka za podkast vođena ovom potrebom: "'Biznis Priče', čiji je domaćin Vladimir Stanković, prikazuje realna iskustva iz biznisa, jer autor razgovara isključivo sa profesionalcima koji su imali stvarne rezultate. Na taj način, osim ekspertize, ima i veoma motivišuću poruku za sve koji grade sopstveni biznis."
"Posebno bih izdvojio razgovor sa Vladimirom Đukanovićem, popularno zvanim 'Filozof sa Wall Streeta', koji šalje važnu poruku: da je za uspeh, između ostalog, važno biti usmeren na sopstvenu produktivnost i svakodnevno težiti da se ona poveća."
Upravo ova ideja usmerenosti zarad povećanja produktivnosti razlog je da Večerić preporuči "The One Thing", koju potpisuju Garry Keller i Joy Papasan, a koja je na listi bestselera Wall Street Journala i The New York Timesa. "Svi želimo manje obaveza, imejlova, poruka, tvitova, poruka i sastanaka i u isto vreme želimo da budemo produktivniji u svom radu, više prihoda za bolji stil života, više vremena za sebe, svoju porodicu i prijatelje. U knjizi 'Jedna stvar' autori na praktičan način objašnjavaju kako možemo imati i manje i više istovremeno kroz samo jednu jednostavnu stvar, a to je fokusiranje na jedan cilj u datom trenutku ili periodu. U osnovi je nekoliko suštinskih koncepata, kao što su prioritizacija, postavljanje ciljeva i efikasnost obavljanja jednog zadatka umesto više istovremeno, između ostalog.
Istražujući suštinska pitanja o globalnoj politici i istoriji, Lazar Džamić, vodeći brend i marketing strateg, otkriva intrigantne perspektive i preporuke koje nas navode na razmišljanje. Džamić preporučuje knjigu profesora Neila Postmana "Amusing Ourselves to Death", koja postavlja važno pitanje da li se trenutno stanje globalne politike moglo predvideti još 1986. "Odgovor na to je potvrdan", smatra Džamić i objašnjava da se dokaz za to nalazi upravo u ovoj knjizi. "Zašto populizam raste, zašto biramo ljude očigledno nesposobne da nas vode i odgovore izazovima modernog sveta, samo su neke od tema koje autor obrađuje u nameri da detektuje izvor problema. Krivci: moderni komercijalni mediji i neoliberalni politički sistem koji sve svodi na novac i profit..."
Slična nit interesovanja provlači se i kroz Džamićev izbor podkasta: "'The Rest Is History' originalan je koncept u kojem dva ugledna engleska istoričara otkrivaju malo poznate detalje iz raznih poznatih događaja u istoriji sveta. Na primer, zašto Amerika treba da zahvali Napoleonu za svoje postojanje. Potpuno adiktivno, jednom kada se posluša. Druga preporuka je 'The Rest Is Politics'", koji ima isti format, ali na temu politike, i to iz iskustva bivšeg britanskog poslanika Rory Stewarta i bivšeg Blerovog spin doktora Alastair Campbella. Podkast demistifikuje britansku politiku iznutra sa mnogo referenci na svet, ali i na Balkan.
Spisateljica Vesna Goldsworthy, inače profesorka kreativnog pisanja i engleske književnosti na Univerzitetima Kingston, Exeter i Istočna Anglia u Velikoj Britaniji, kaže da ne sluša podkaste osim jednog: "Pisci & kompanija" (Writers and Company) legendarna je serija jednosatnih intervjua koje na kanadskom radiju CBC već trideset i tri godine vodi Eleanor Wachtel. Ove podkaste prati oko pola miliona ljudi širom Severne Amerike. Imala sam tu čast da me Elenor intervjuiše 2019. godine i od tada sam postala njen najverniji slušalac, a još nisam odslušala ni polovinu arhiva. Kada je ovog proleća najavila da odlazi u penziju, izabrala je naš razgovor za reprizu kao jedan od desetak najomiljenijih u karijeri. Ljubav je, eto, obostrana.”
Goldsworthy, koja je i dobitnica nagrade Zadužbine Momo Kapor za književnost u 2022. godini za roman o ljubavi, istoku i zapadu "Gvozdena zavesa", koji je u februaru proglašen za Knjigu dana britanskog Guardiana, sa neskrivenim emocijama preporučuje delo Borivoja Adaševića "Adieu". "Boru Adaševića nisam poznavala. Sticajem čudnih veza, 15. januara 2019. poslao mi je iz Požege svoju zbirku priča 'Iz spiskova prećutanih stvari'. Umro je sat ili dva kasnije, u četrdeset i četvrtoj godini, a knjiga je do mene putovala dve nedelje. Tu ima priča koje su ravne najboljim stranicama Danila Kiša. Čim sam čula za novu knjigu, 'Adieu', sabranu posthumno iz periodike, zamolila sam prijateljicu koja je putovala za Beograd da mi kupi primerak. Čitam polako, znam da neće biti više..."