Dolazi leto. Neki razmišljaju o svom vikendu na moru, ali i o tome šta kad bi imali svoje ostrvo. Trenutno je dostupno devet ostrva u Adria regionu. Cene se kreću od milion pa do 100 miliona evra. Na prodaju je i jedno od najpoznatijih hrvatskih ostrva, gde su paparaci uočili slavnu pevačicu Beyonce, košarkaša Michaela Jordana i multimilijardera i vlasnika Amazona Jeffa Bezosa.
Netaknuta priroda, šum mora, miris borova, pesma cvrčaka i blagi povetarac..., daleko od gužve. Osećanja koja su u prošlosti obuzimala mnoge nautičare, a danas preplavljuju posetioce Jadrana. Nenaseljena ostrva oduvek su pokretala maštu. Da li ste znali da i vi možete kupiti ostrvo? Ima ih malo more dostupno širom sveta. Na prodaju nisu samo ostrva na Karibima, Polineziji ili Grčkoj, već i bliže - u regionu Adria.
Proverili smo koja ostrva se trenutno prodaju, koje su cene, kolika su, gde se nalaze i šta sve imaju u ponudi. Posedovanje ostrva izgleda kao savršena svojina, barem u teoriji, ali nije tako jednostavno kao što se čini. U ne tako davnoj prošlosti na prodaju ostrva se gledalo kao na sramnu prodaju imovine u Hrvatskoj. Od tada su, međutim, i neka hrvatska ostrva dobila nove vlasnike.
Na šta treba obratiti pažnju
Pre nego što se ostrvo ponudi na tržištu potencijalnim privatnim kupcima, mora se ponuditi državi, gradu i opštini. Ne sme da se proda privatnom kupcu po nižoj ceni nego što je ponuđena državi. Hrvatska je 2006. godine usvojila zakon koji joj daje pravo preče kupovine. Država se odrekla prava preče kupovine za ostrva koja su trenutno na prodaju. Na manjim ostrvima nije dozvoljena gradnja. Nije dozvoljeno graditi čak ni stubove za plovila ili staze. Kako je za Večernji list rekao jedan od agenata za nekretnine, u slučaju uzgoja školjki, najviše bi mogli da naprave plutajući mol ili montažni objekat ako se bave poljoprivredom.
Šta se sve može graditi na ostrvima i ima li izuzetaka? Hrvatsko ministarstvo državne imovine odgovorilo je da lokalna uprava odlučuje šta se može, a šta ne može graditi. Izuzetno, gradnja je dozvoljena ako osnujete porodičnu farmu, što mnogi često koriste za izgradnju kuće, piše portal Morski.hr. Poljoprivredno zemljište je namenjeno za poljoprivredu i zato se na njemu mogu graditi samo poljoprivredni objekti. "Postojeći objekti se mogu renovirati".
Šta se može izgraditi
"Ako se radi o staroj zgradi, onda može da se uradi rekonstrukcija", objasnila je Jasminka Biliškov iz agencije za nekretnine Biliškov nekretnine. „Manja ostrva su nerazvijena. Stare zgrade se mogu rekonstruisati. Na malo većim ostrvima moguća je izgradnja porodične farme. To znači maslinjak, vinograd, onda se može dobiti dozvola za objekat od 400 kvadrata iznad zemlje i hiljadu kvadrata pod zemljom.'' Dodaje da mora da bude veće ostrvo.
Koliko je interesovanje za hrvatska ostrva? Agent kaže da postoji interesovanje. „Bilo je nekih poznatih imena pevača i glumaca, ali oni odustaju jer ne žele da grade farmu, već vilu u mediteranskom stilu, za koju se još uvek ne čuje da je dozvoljeno. Većina malih ostrva je u vlasništvu države. Manje od 20 odsto njih je u privatnom vlasništvu“, dodaje.
U Hrvatskoj ima ukupno 1.244 ostrva, ostrvaca i zaliva. „Država još uvek nije odlučila da da ostrva u koncesiju. Na 20, 50 ili 90 godina, kako jesu, na primer, u Grčkoj.“ Nadam se da bi to mogao da bude model koji bi u budućnosti mogao da se usvoji u Hrvatskoj. „Čak 80 odsto ostrva je u državnom vlasništvu.”
Ako tražite samoću na nenaseljenom ostrvu, to nije zagarantovano. Obala ili priobalni pojas nije privatno vlasništvo, pa tamo nije dozvoljena gradnja. Ne možete sprečiti ni pristup posetiocima, jer je obala javno dobro. Ne smete sprečiti posetu plažama, iskrcavanje ili plovidbu u blizini ostrva.
Cene od 47 evra po kvadratu
Rasporedili smo ostrva koja trenutno traže nove vlasnike po lokacijama: od severa do juga. Cene se kreću od milion evra i idu do sto miliona evra. Najveće ima oko 300.000 kvadratnih metara površine, a najmanje oko 3.500. Cene kvadrata kreću se od 47 do oko 330 evra po kvadratu. Neki od njih su odavno na prodaju, a za njih su se interesovala i poznata imena svetske estrade.
Na prodaju je i misteriozno ostrvo koje se nalazi u blizini Nacionalnog parka Kornati. Pošto njegovo ime i tačna lokacija nisu otkriveni, nismo ga uključili u recenziju. U oglasu samo pominju da je delimično obrasla niskim rastinjem i da ima 184.000 kvadratnih metara. Vlasnik ne saopštava cenu, jer želi da ostane anoniman.
Hrvatska ostrva su mamila i poznate ličnosti
Davno su bila na prodaju dva ostrva kod Malog Lošinja. Reč je o ostrvima Oruda i Palakol, koja zajedno imaju 400.000 kvadratnih metara. Prodata su u kompletu. Na većem se nalazi bunar, a na manjem ruševine vizantijske palate. Kako nam je objasnila Jasminka Biliškov, ostrva trenutno nisu u ponudi. Govorilo se da je Bernie Ecclestone bio zainteresovan za ostrvo pre mnogo godina, ali je zbog administrativnih prepreka ili zato što nije mogao da izgradi vilu odustao od kupovine. Navodi se da su princeza Karolina od Monaka i pevačica Beyonce zainteresovane za druga hrvatska ostrva.
Ostrvo kod Kamenjaka za 20,4 miliona evra
Pregled počinjemo u Istri, na najsevernijem ostrvu. Nalazi se u blizini Medulina. Leži istočno od poluostrva Kamenjak. Mnogi turisti posećuju ostrvo brodom ili organizovanim prevozom. Ukupno ima oko 162.000 kvadratnih metara, od čega je 102.000 kvadratnih metara na prodaju. Čitavo ostrvo ima 1.634 metara obale. Najviši deo ostrva je na 22 metra nadmorske visine. Veći deo ostrva - 124.682 kvadrata - je u vlasništvu je porodice Fedel, dok je ostatak u vlasništvu države.
Deo ostrva je na prodaju više od pet godina. Nenaseljen je. Kako je Mauro Fedel rekao za portal Istra24.hr, na ostrvu se ne može graditi, već samo u postojećim gabaritima. Na zaštićenoj severnoj strani ostrva nalazi se kuća za goste od površine oko 300 kvadratnih metara. Istovremeno, na ostrvu postoji i manja kuća od 40 kvadrata, koja je izgrađena pre 1968. godine.
Srednje ostrvo za šest miliona evra
U zadarskom arhipelagu na prodaju je ostrvo Srednji (Sridnji). Nalazi se oko 700 metara zapadno od ostrva Iža. Nenaseljeno je, površine je 128.106 kvadratnih metara i svrstava se u pašnjake. Obala je duga 1,8 kilometara. Najviša tačka na ostrvu je 33 metra. Na severu ostrva se nalazi mala uvala, pored koje se nalaze ostaci stare kamene kuće, koja je podignuta u 19. veku. Prema rečima prodavca, kuća ima prizemlje i sprat, a dva sprata imaju po 60 kvadrata.
Na ostrvu se nalazi stara šumica sa 15 stabala maslina, okružena kamenim zidom. Ostrvo je inače obraslo divljim rastinjem, borovima, smrčom i drugim sitnim rastinjem. Prodaje se celo ostrvo u vlasništvu više od 10 pojedinaca. Kao što se vidi iz zemljišnih knjiga, na ostrvu nije dozvoljena gradnja. Prodavac u oglasu kaže da je gradnja dozvoljena.
Oglašen je na šest šest miliona evra, a u novijem oglasu druge agencije za nekretnine 6,225 miliona evra. Treća agencija za nekretnine reklamira ostrvo za 6,7 miliona evra.
Opširnije
Može li veštačka inteligencija da otkrije tajne drevnog sveta
Ogromna biblioteka svitaka iz Herkulanuma ostala je sačuvana zahvaljujući erupciji vulkana pre skoro 2.000 godina.
24.03.2024
Dolazi bitcoin prepolovljenje: šta je to i kako utiče na cenu
Bitcoin je notorno volatilan, sklon naglim skokovima cena i brzim preokretima koji mogu da izbrišu milione dolara tržišne vrednosti za nekoliko minuta.
27.03.2024
Muskov Starlink: ko ga u regionu koristi i za šta
U Srbiji bi Starlink trebalo da počne da funkcioniše ove godine.
21.03.2024
Top 10 žena Adria regiona koje menjaju svet
Na listi Top 50 Bloomberg Businessweek Adria nalazi se i deset žena koje su ostvarile zapažene rezultate.
08.03.2024
Mogu li recesije zaista spasti živote
Velika recesija stvorila je neopisive poteškoće, ali je možda i pomogla da se produži život mnogih Amerikanaca.
12.03.2024
Prodaje se deo jednog od najpoznatijih hrvatskih ostrva
Iz Istre plovimo južnije, gde u blizini Zadra nailazimo na najpoznatije ostrvo naše recenzije. Većinu vremena ostrvo je bilo u vlasništvu galebova, zečeva i ponekog magarca, koje su vlasnici dovodili na njega. Tada je bio poznat 'samo' kao Galešnjak. Nekoliko puta je skrenuo pažnju na sebe zbog rupe na južnoj strani, na koju su se u prošlosti više puta nasukale jahte neiskusnih turista.
Pre otprilike petnaest godina postalo je jedno od najpoznatijih hrvatskih ostrva. Google mape su otkrile da ono što izgleda kao obično ostrvo ima oblik srca. Od tada je poznato i kao ostrvo ljubavi i ljubavnika. Nalazi se između grada Turnja i ostrva Pašman. Deo ostrva, koji je u vlasništvu nekoliko porodica sa ostrva Pašman, već duže vreme je na prodaju.
Prema zemljišnoknjižnom izvodu, ostrvo je ukupne površine 141.514 kvadratnih metara. Na prodaju je više od 40.000 kvadrata, odnosno dobra trećina ostrva. Oko 30.000 kvadratnih metara zemljišta je u jednom komadu i ima više od 500 metara obale. Kako je za Rojters u 2023. rekao Silvestro Kardum, predstavnik prodavaca, proteklih godina na ostrvo su pristajale jahte pevačice Beyonce, biznismena Jeffa Bezosa i košarkaša Michaela Jordana.
Udeo je 2023. godine prodat za 10, a danas traže 13 miliona evra. Prema zemljišnim knjigama i prostornim planovima opštine Pašman, na zemljištu trenutno nije dozvoljena gradnja. U oglasu se navodi da je na tri hektara moguća izgradnja porodične farme. Moguće je izgraditi 400 kvadratnih metara nadzemnih i hiljadu kvadrata podzemnih objekata. U oglasu pominju i mogućnost izgradnje vile ili restorana sa ostavom za masline, vino i drugo začinsko bilje. Trebalo bi da bude moguća gradnja na delu parcele koji se nalazi između 120 i 140 metara od obale. Koliko je tačno zemljišta na prodaju nije jasno.
Među zainteresovanima bi trebalo da budu investicioni fondovi i fizička lica. Ako je verovati izveštajima nekih medija, za ostrvo je zainteresovana i Beyonce, ali je želela celo ostrvo.
Vela Bisaga sa stenom
Nepunih 200 metara severnije, u senci Galešnjaka, u Pašmanskom kanalu, nalazi se ostrvo Vela Bisaga. Ovo ostrvo, ukupne površine 25.781 kvadratni metar, ne prodaje pojedinac sa Pašmana, saznajemo iz zemljišnih knjiga. Jedan hektar zemljišta je definisan kao šuma, a ostatak kao pašnjak. Stvarna površina ostrva je 17.119 kvadratnih metara, a dužina obale 497 metara, prema podacima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Evropske unije. Ostrvo nije naseljeno, a na njemu nema zgrada. Ostali podaci o ostrvu se ne pominju u oglasu.
Ostrvo je trenutno na prodaju za šest miliona evra. Iako je susedno ostrvo Mala Bisaga naseljeno i na njemu se nalazi kuća i bazen, na Velikoj Bisagi nije dozvoljena gradnja, što potvrđuju i zemljišne knjige. Ostrvo uključuje i manje ostrvo, koje se nalazi 30 metara severnije. Klasifikovan je kao stena površine 1.454 kvadratna metra i nema ime.
Ostrvo kod Primoštena za osam miliona evra
Sledeće ostrvo za prodaju nalazi se južnije kod Primoštena. Reč je o ostrvu Smokvica, koje je udaljeno više od 300 metara od obale - poluostrva Raduča. Prema zemljišnim knjigama, ostrvo je u vlasništvu zagrebačke kompanije Nesos Olintha.
Ostrvo je približno okruglog oblika i ima 38.041 kvadratni metar. Pokriven je šumom i niskim rastinjem. Obala je duga 909 metara, a najviša tačka je na nadmorskoj visini od 15 metara. U oglasu piše da je na ostrvu dozvoljena gradnja zgrade od 400 kvadratnih metara.
U zemljišnim knjigama piše da gradnja nije dozvoljena. Hrvatski mediji objavili su da kompanija planira da izgradi botaničku baštu i svetionik na ostrvu. Zbog blizine zemljišta, kaže se da je pristupačna izgradnja vodovoda. Ostrvo Smokvica je jedno od prvih hrvatskih ostrva koje je prodato. U 2002. godini prodat je za devet miliona kuna, odnosno 1,17 miliona evra.
Manje ostrvo blizu Splita
Najmanje ostrvo koje se trenutno prodaje nalazi se u blizini Splita. Mali Kosmać leži pored svog većeg brata Velikog Kosmaća u katastarskoj opštini Vinišće. Nalazi se oko 250 metara od obale. U oglasu navode površinu od pet hiljada kvadratnih metara. U zemljišnim knjigama stoji da (bez obalnog pojasa) ima 3.533 kvadrata. To je, dakle, malo ostrvo prekriveno zimzelenim žbunastim rastom makije i niskim rastinjem. Sletanje na ostrvo je otežano zbog oštrih stena, pojedini mediji preneli su da je bilo čak i nemoguće. Pošto je jugozapadni deo ostrva skoro bez rastinja, izgleda da je izložen južnom vetru.
Na ostrvu nije dozvoljena gradnja, tako da je zemljište pogodno samo za poljoprivrednu obradu. Ostrvo se prodaje od 2016. Pre nekoliko godina prodavalo se za 700.000 evra. Trenutno je cena milion evra, navode u agenciji za nekretnine Biliškov.
Ostrvo sa sopstvenim izvorom vode
Prodaje se još jedno malo ostrvo u južnoj Dalmaciji kod Stona. Nosi ime Veli ili Veliki Školj. Prostire se na 21.677 kvadratnih metara. Na njemu se nalazi borova šuma i kamena kuća koja je izgrađena pre 1968. Na ostrvu postoji i izvor pitke vode. Kako kažu u oglasu, idealan je za glamping odmaralište ili lokaciju za venčanje, za degustaciju ili posetu farmi ostriga.
U slučaju osnivanja porodične farme trebalo bi da bude moguća izgradnja još jedne kamene kuće sa maslinjakom ili drugom kulturom. Cena je određena na 3,25 miliona evra.
Ostrvo u Crnoj Gori na prodaju za sto miliona evra
Najskuplje ostrvo smo sačuvali za kraj. Nalazi se najjužnije, u Crnoj Gori u Boki Kotorskoj, na zapadu neposredno uz poluostrvo Prevlaka i nedaleko od grada Tivta. Ukupne je površine 300.000 kvadratnih metara, a najviša tačka na ostrvu je 38,8 metara nadmorske visine. Uglavnom je prekriveno čempresima, maslinama i drugim zelenilom. Ostrvo Sveti Marko, istorijski poznato kao Stradioti, nenaseljeno je. Godine 1962. na ostrvu je izgrađen turistički kompleks od 300 koliba u polinezijskom stilu. Od početka rata važio je za popularno turističko naselje, koje je svakodnevno posećivalo na hiljade posetilaca, a zapošljavalo je i do 200 ljudi iz susednih gradova.
Danas je ostrvo zapušteno, kao i turistički objekti na njemu. Poznato je po plaži dugoj kilometar i ima pet zaliva i pet grebena na južnoj i jugozapadnoj strani.
Prodavac ne oglašava ostrvo na sajtu sa konačnom cenom, ali prema rečima Nika Lakovića, partnera u crnogorskom Sotheby's Realty, ona iznosi 100 miliona evra. To je potvrdio i sam prodavac. Mediji su 2023. objavili da je ostrvo Sveti Marko prodato za oko 80 miliona evra. „To nije tačno“, odlučno demantuje direktor kompanije Sveti Marko Romans Moskvins i objašnjava: „U 2023. cena je bila 90 miliona evra, a onda smo je zbog visoke inflacije povećali na 100 miliona.“ Kompanija koju zastupa Moskvins je vlasnik ostrva . Ostrvo je trenutno u indirektnom vlasništvu ofšor-kompanije Stala Property Holdings, koja je registrovana u Hongkongu.
Šta ostrvo nudi kupcima? Moskvins odgovara da ostrvo ima mogućnost uređenja u privatne svrhe kupca, kao i mogućnost razvoja. “Urbanističkim planom predviđeno je turističko naselje površine 78.000 kvadratnih metara“, rekao je Laković. Trenutno je planirana izgradnja hotela sa šest zvezdica, kazina i banje na 20.000 kvadratnih metara. Preostali prostor mogao bi da primi 100 bungalova, 74 vile i uslužne objekte, navodi se na sajtu.
Ko su potencijalni kupci? Oni koji cene privatnost, ali i dalje nisu previše udaljeni od društva, objašnjava Moskvins. „Kupac može biti i kompanija koja razvija nekretnine i cilja na bogate klijente, ili može biti i investicioni fond koji učestvuje u velikim projektima nekretnina“, dodaje on. Što se tiče interesovanja za ostrvo, rekao je da je prilično postojano, iako ga ne reklamira. „Imali smo oko 10 potencijalnih kupaca.”
Kao i druga ostrva pomenuta u članku, ostrvo Sveti Marko se godinama prodaje. Decenijama ga je iznajmljivao francuski klub Med SAS, ranije poznat kao Club Méditerranée.
Moskvins pominje i ostrva na Karibima i južnom Pacifiku koja su trenutno na prodaju, ali dodaje da, prema njegovom mišljenju, ona imaju „minimalni razvojni potencijal i nikakvu infrastrukturu“. Ostrva ove vrednosti su retka na tržištu. Trenutno smo na Tajlandu našli ostrvo slične cene, prodaje se za dobrih 117 miliona evra.
Uz pomoć Natashe Davidov - Bloomberg Adria.