Ako ste želeli da rezervišete smeštaj u Srbiji sada u jeku letnje sezone, idealno bi bilo da ste to uradili na proleće. Isto je i sa organizacijom događaja - za bukiranje hotela i kongresne sale potrebno je da razmišljate unapred najmanje pola godine. Zašto? Sve više je turista, i stranih i domaćih, a sve više se organizuju i konferencije.
U brojevima to izgleda ovako: u periodu januar - maj 2023. godine u Srbiji je boravilo skoro milion i po turista, tačnije njih 1.477.194, što je za 17 odsto više u odnosu na prvih pet meseci 2022. godine, od čega je domaćih bilo 780.647 (pet odsto više u odnosu na 2022.) ili 53 odsto od ukupnog broja gostiju, a inostranih 696.547 (+33 odsto).
Goran Petković, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Andrej Sovrović, direktor hotelskog biznisa u Delta Holdingu, poslovnom sistemu kojem pripada i Delta Real Estate Grupa i Aleksandar Cicmil, direktor Resort Fruške Terme Promont Group, rekli su za Bloomberg Adria TV da je ključ povećanja broja gostiju u ulaganju u što sadržajniju turističku ponudu, održavanju kvaliteta koji će da zadovolji potrebe sve zahtevnijih turista, ali i ulaganju u infrastrukturu i obrazovanu radnu snagu.
Opširnije

Vrhunac letnje sezone gubi popularnost i rezervisan je samo za bogate
Dok porodice idu na odmor u narednim nedeljama, avio-kompanije, hoteli i turoperatori kreću u još jednu dinamičnu letnju sezonu.
09.07.2023

Hotel u Italiji proglašen najboljim na svetu na novoj globalnoj rang-listi
Hotel Belmond Cipriani sa 94 sobe ima bogatu istoriju.
08.07.2023

Ovo je oaza luksuza Miodraga Kostića na hrvatskom primorju
Investicija je vredna 110 miliona evra, iza nje stoji MK group u vlasništvu Miodraga Kostića.
30.06.2023

Delta kupila Radisson Collection i pojačala hotelski portfelj
Kompanija Delta Holding pojačala je svoj hotelski portfelj kupovinom još jednog hotela,
27.06.2023
Od početka ove godine zaključno sa petim mesecom, domaći turisti najviše su boravili na Zlatiboru (307.991 noćenja, što je za 69 odsto više u odnosu na prethodnu godinu). Zatim slede Kopaonik, Beograd, Vrnjačka Banja, Sokobanja itd.
Stranci prednost daju Beogradu (1.064.448 noćenja ili za 26 odsto više u odnosu na 2022. godinu), zatim slede Novi Sad, Kopaonik, Zlatibor, Subotica... Među strancima, najveći broj noćenja u prvih pet meseci 2023. godine ostvarili su turisti iz Rusije sa 293.777 noćenja, što je za 64 odsto više u poređenju sa istim periodom 2022. godine. Zatim slede turisti iz Turske, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Kine.
Petković smatra da je realno da se ovakva tendencija rasta nastavi. "Rast broja stranih turista od 33 odsto je skokovit i ne verujem da će se održati u dužem periodu tako, ali će se održati rast na nivou dvocifrene stope od 10-12 odsto."
On navodi da se najbolji primeri razvoja turističkih mesta vide tamo gde postoji korelacija između države i privatnog sektora - poput Golupca i okoline, a dodaje da te sinergije nema tamo gde se u turističkim mestima prekomerno gradi, bez plana i infrastrukture i da je to neodrživo.
Inflacija zadaje glavobolje

Kada je reč o deviznom prilivu od turizma, prošla godina sa skoro 2,5 milijardi evra bila je rekordna. Evidentan je rast iz godine u godinu. Pre deset godina je iznosio 719 miliona evra, 2019. godine 1,4 milijarde evra, a 2021. godine 1,59 milijardi evra. Međutim, Cicmil napominje da inflacija zadaje ozbiljne probleme ugostiteljima, kao i da je veoma važno da gosti vide kvalitet usluge koju plaćaju.
"Nas su banke bez većih problema ispratile u finansiranju projekta i pokrenuli smo u januaru 2020. hotel sa svim termalnim sadržajima, bazenima i saunama", kaže on i dodaje da sad na tome nadograđuju gastro, vinski, aktivni i verski turizam, za koji smatra da ima veliki potencijal na Fruškoj gori, gde ima 16 manastira.
"Imamo poteškoću sa strane troškova jer je ova godina teška sa strane inflacije. Luksuzni i elitni turizam intuitivno prati i veliki broj zaposlenih. I mi kao destinacija koja je izmeštena imamo službu hortikulture, imamo službu tehničkog održavanja, imamo službu obezbeđenja i transporta", navodi Cicmil. "To je dodatni zahtev za rizort destinaciju, da je opravdamo kroz cenu, a opet da uspemo da zadržimo cenu, da bude konkurentna i da gosti budu zadovoljni vrednošću za novac koju dobijaju kod nas", kaže Cicmil iz Fruških Termi.
Problem radne snage

Zbog rasta i potrebe za radnom snagom će samo rasti. U Srbiji ima oko 380 hotela. U prethodnih 10 godina otvoreno je 200 novih hotela, svake godine po 20 novih.
Kratkoročno, moguće je zaposliti strane državljane i tako rešiti problem, ali dugoročno potrebno je dati ljudima iz Srbije perspektivu u ovoj grani, kaže Sovrović. "Hotelijerstvo je prelepa grana, malo je školskih primera gde ljudi od najniže pozicije, od recepcionera, dođu do mesta generalnih direktora", dodaje on i navodi i potrebu sistemskog pristupa kroz obrazovanje za ugostiteljstvo.
O tome kako naći manevarski prostor između sve većih zahteva turista i inflacije koja sporo popušta, kao i kada će biti otvoren Sava Centar sa 46 sala i šta menja organizacija manifestacije poput EXPO 2027. na mapi svetskog turizma, poslušajte opširnije u videu.