Nakon nekoliko obrta u kojima se činilo da se najveće spajanje u istoriji gejminga ipak neće desiti - Microsoft se vraća na velika vrata za možda finalni čin akvizicije Activision Blizzarda. Do odluke britanskih regulatora najavljene za 18. oktobar, kompanija, ipak, treba da ostane oprezna.
Nelojalna konkurencija
Microsoft je planiranu akviziciju Activision Blizzarda objavio početkom 2022, ali već do kraja iste godine, suočio se sa otporom regulatora. Prva prepreka stigla je u vidu prigovora američkih regulatora, a u aprilu ove godine, britanska Uprava za konkurenciju i tržišta blokirala je akviziciju zaključivši da bi ona ugrozila konkurenciju na gejming tržištu. Američka Federalna trgovinska komisija je potom pokrenula sudski postupak protiv Microsofta, a kompanija je bila suočena sa mogućnošću da plati kaznu od tri milijarde dolara zbog nefinalizovanog ugovora.
"Inicijalni problem koji je Uprava za konkurencija i tržišta imala sa ugovorom vezan je za klaud i klaud gejming. To tržište ubrzano raste, a Microsoft već ima ogroman udeo u njemu. Sa kupovinom Activisiona, to bi samo uvećalo njihov udeo i kontrolu i postojala je zabrinutost da bi Microsoft preuzeo igrice Activisiona, blokbastere poput Call of Duty i World of Warcraft i napravio od njih sadržaj dostupan ekskluzivno Xbox korisnicima", objašnjava za Bloomberg Adria Connect novinarka Bloomberga Katharine Gemmell.
Opširnije
Šef Microsofta tvrdi da je AI novi internet
Satya Nadella smatra da nova tehnologija ima transformativnu moć kao nekad internet.
23.08.2023
Microsoft i Activision se vraćaju u igru, dok UK ponovo otvara istragu
Ujedinjeno Kraljevstvo je otvorilo novu istragu o ugovoru Microsoft Corp. sa Activision Blizzard Inc. vrednom 69 milijardi dolara.
22.08.2023
Alphabet i Microsoft su u drugom kvartalu prvi put testirali AI
"Treba imati u vidu da će biti potrebno vreme da se u njihovim finansijama osete rezultati AI tehnologija", rekao je za Bloomberg Adria Connect novinar Bloomberga Ryan Vlastelica.
28.07.2023
Microsoft dobio još tri meseca za dogovor sa Activisionom
Regulatori u UK najveća su prepreka za zaključenje ugovora vrednog 69 milijardi dolara.
19.07.2023
Microsoftova kupovina Activision Blizzarda će ipak sačekati
Kompanije ipak neće stići da zaključe dogovor do utorka, kažu ljudi upoznati sa sitaucijom.
18.07.2023
Sud u SAD dao zeleno svetlo Microsoftu za preuzimanje Activisiona
Američki apelacioni sud odbio je ponudu Federalne trgovinske komisije da pauzira Microsoftovu akviziciju Activision Blizzarda.
15.07.2023
Ne čudi što je osim regulatora, glavna opozicija inicijalnom ugovoru bio Sony, čija je gejming konzola Playstation najpopularnija na svetu. Veliki deo svog uspeha i zarade Playstation duguje pristupu igricama poput Call of Duty, koja pripada katalogu Activisiona - kompanija je procenila da je 2021. čak šest miliona gejmera provelo 70 odsto svog vremena na konzoli igrajući upravo Call of Duty.
Klaud prava - grejs period od 15 godina
Novi obrt je stigao kada je britanski regulator otvorio novu istragu o ugovoru, nakon što je Microsoft podneo znatno drugačiji ugovor antimonopolskom organu. U revidiranoj ponudi, Microsoft je poručio da će, prava na sve trenutne i buduće Activisionove igre, prodati kompaniji Ubisoft Entertainment - nakon ovih vesti, skočile su i deonice Activisiona, ukazujući na dobro raspoloženje investitora.
Međutim, i u ovom ugovoru postoji "ali" - prodaja prava odnosi se na period od narednih 15 godina. Šta dalje, pitanje je koje će neminovno biti postavljeno i u istrazi i među konkurentima.
"Važno je napomenuti da moramo sačekati do 18. oktobra da vidimo da li će uprava prihvatiti ovaj ugovor. Ono što je važno napomenuti jeste da se ovaj ugovor sa Ubisoftom na 15 godina odnosi na ceo svet, sa izuzetkom Evropskog ekonomskog prostora (EEA). Međutim, iz uprave su rekli da za korisnike usluga neće biti značajne razlike", kaže Gemmell.
Microsoft ostaje istrajan kada je reč o akviziciji Activisiona, koja bi, podsećamo, bila najveća akvizicija u gejming istoriji vredna čak 69 milijardi dolara.
"Razlog zašto Microsoft toliko insistira na akviziciji je i činjenica da bi ona pomerila kompaniju sa petog na treće mesto na tržištu kompjuterskih igrica, što je značajan skok. Posedovala bi blokbastere poput pomenutih Call of Duty i World of Warcraft i ujedno bi omogućila Microsoftu da uđe u segment mobilnih igara, gde kompanija nije bila prisutna ranije", zaključuje Gemmell.