Slabije evropske avio-kompanije suočavaju se sa povećanim rizikom od kolapsa ove zime, jer se države koje su spasle avio-prevoznike tokom krize zbog virusa kovid 19 sada fokusiraju na pomoć drugim branšama usled rastuće inflacije, kažu analitičari iz kompanije Sanford C. Bernstein.
Dok je u pandemiji samo mali broj avio-kompanija u regionu propao pošto su države masovno isplaćivale pomoć, prevoznici se sada suočavaju sa pritiskom zbog viših troškova goriva i rada u kombinaciji sa sezonskim padom broja putovanja, naveli su iz Bernsteina u belešci investitora u ponedeljak. I to se baš dešava dok se vlade bore sa tim kako da odgovore na rastuće račune domaćinstava.
Manji prevoznici u centralnoj i istočnoj Evropi biće najugroženiji, rekli su analitičari Bernsteina Alex Irving i Clementine Flinois, uzimajući u obzir novi model za procenu rizika bankrota prema nivoima konkurencije i kapaciteta, mrežama ruta i verovatnim troškovima iznajmljivanja i zamene aviona.
Opširnije
Sindikat Lufthansinih pilota pozvao na jednodnevni štrajk u petak
Lufthansa očekuje da će štrajk pilota uticati kako na putnički, tako i na teretni saobraćaj.
01.09.2022
Do Beograda stigao nagomilani prtljag, posledica sloma avijacije
Iz kompanije Belgrade Airport navode da je prezasićenost prtljagom na Aerodromu „Nikola Tesla“ posledica povećanog obima saobraćaja u Evropi.
04.08.2022
Kroz beogradski aerodrom u drugom kvartalu prošlo 1,4 miliona putnika
U drugom kvartalu 2022. godine, bilo je 16.488 poletanja i sletanja u Beogradu, ali oporavak od pandemije i dalje traje.
20.07.2022
Šest najboljih evropskih avio-kompanija suočava se sa zanemarljivim rizikom, naveli su iz Bernsteina, dok će niskobudžetne kompanije Ryanair Holdings Plc, EasyJet Plc i Wizz Air Holdings Pl zadržati kreditni rejting investicionog ranga, a čuvene kompanije Air France-KLM, IAG SA i Deutsche Lufthansa AG i dalje se mogu osloniti na pomoć vlada ako je potrebno.
Najizloženiji prevoznici su jedan sa Kipra i dva iz Albanije, kao i avio-kompanije sa sedištem u Belorusiji, Bugarskoj, Češkoj, Gruziji, Moldaviji i Rumuniji.
To bi trebalo da ide u prilog najjačim igračima u istočnoj Evropi, pre svega budimpeštanskom Wizz Airu i Ryanairu, prema Bernsteinu, za koje su analitičari naveli da imaju mogućnost da brzo raspodele avione na novonapuštena tržišta.