Ford Motor Co. obustavio je svoju celogodišnju finansijsku prognozu i saopštio da će carine koje je uveo predsednik Donald Trump imati negativan uticaj na profit, pridruživši se tako konkurentima pogođenim nestabilnim globalnim trgovinskim politikama.
Kompanija očekuje da će carine umanjiti prilagođeni profit pre kamata i poreza (EBIT) za oko 1,5 milijardi dolara na neto osnovi tokom 2025. godine, navedeno je u izveštaju u kojem je objavljen profit za prvi kvartal koji je premašio očekivanja. Ukupan uticaj carina na Ford iznosi oko 2,5 milijardi dolara, od čega kompanija očekuje da će nadoknaditi milijardu dolara kroz mere poput korišćenja takozvanog "vezanog transporta" (engl. bonded transportation), kako bi zaštitila delove od carina prilikom prelaska međunarodnih granica, izjavila je finansijska direktorka Sherry House.
Ford je naveo sedam razloga zbog kojih povlači prethodnu prognozu da će prilagođeni EBIT ove godine dostići i do 8,5 milijardi dolara, uključujući potencijalni "poremećaj lanca snabdevanja u celoj industriji", izazvan Trumpovim carinama, kao i rizik da bi carine mogle dodatno porasti u budućnosti.
Opširnije

Trump najavio moguće trgovinske sporazume već ove nedelje
Trump kaže da pregovori ulaze u završnu fazu i da će on lično odlučiti kada će se dogovor postići.
pre 19 sati

Sudar proputinovskog trampizma sa proevropskim elitama u Rumuniji
U drugi krug se kao nezavisni kandidat plasirao i gradonačelnik Bukurešta Nicusor Dan, osvojivši nepuna dva miliona glasova (20,99 odsto).
pre 7 sati

Oporavak na Wall Streetu, ali nesigurnost još traje
Protekle nedelje Wall Street je imao snažan oporavak – akcije su vratile sve gubitke nastale zbog carinskih pretnji, a američke kompanije lansirale su nove obveznice u milijardama dolara.
03.05.2025

Jevtić: Kineski BYD u julu otvara prvi ekskluzivni salon automobila u Beogradu
Cene BYD automobila u Srbiji od 26.490 evra do 50.590 evra.
pre 7 sati
Akcije Forda su pale za 2,4 odsto u trgovanju nakon zatvaranja berze u ponedeljak. Do zatvaranja u petak, akcije su porasle za oko 3,8 odsto ove godine, što je bolje od pada od 3,3 odsto, koji je zabeležio indeks S&P 500. Kompanija planira da objavi ažuriranu prognozu kada iznese rezultate za drugi kvartal.
Generalni direktor Jim Farley priznao je koliko je teško predvideti krajnji uticaj carina na troškove, posebno s obzirom na to da Trumpova administracija istovremeno pregovara o novim trgovinskim sporazumima, uključujući i onaj između SAD, Kanade i Meksika.
"Situacija je prilično dinamična, mislim da je sve ovo novo za sve nas", rekao je Farley u ponedeljak tokom razgovora s analitičarima. "Trebalo bi da svi budemo malo strpljiviji u ovom periodu, da vidimo kako će se ove politike razvijati."
Ford je poslednji u nizu proizvođača automobila koji ukazuje na velike troškove izazvane Trumpovom nepredvidljivom kampanjom za preoblikovanje globalnih trgovinskih tokova. Trump je izjavio da su carine od 25 odsto na uvezena vozila i delove neophodne, kako bi se podstakla proizvodnja i zapošljavanje u SAD. Međutim, proizvođači automobila upozoravaju da će opsežne i dugotrajne carine povećati troškove, ugroziti radna mesta i potencijalno dodatno poskupeti nova vozila, čija prosečna cena već dostiže skoro 50.000 dolara.
Farley je prošle nedelje izjavio da Ford neće povećavati cene svojih vozila dok ne vidi kako će konkurenti reagovati na dodatne troškove izazvane carinama.
Očekivani udar za Ford, od 1,5 milijardi dolara, dolazi uprkos olakšicama koje su prošle nedelje odobrene proizvođačima automobila. Trump je poštedeo uvozna vozila - koja već podležu carinama za automobile - dodatnih nameta na drugu robu, poput čelika i aluminijuma. Bela kuća će, takođe, postepeno uvesti carine na auto-delove u naredne dve godine, kako bi kompanijama dala vremena da premeste proizvodnju u SAD.
Ford je u ponedeljak saopštio da traži načine da proizvodi više delova unutar SAD. Ipak, Farley je rekao da je kompanija obavestila Belu kuću o troškovima koje će ove promene doneti njenom poslovanju.
"Ovo su ogromni iznosi", rekao je Farley, govoreći o bruto udaru od 2,5 milijardi dolara koji Ford trpi zbog carina. "Vrlo jasno smo stavili do znanja vladi kolika fleksibilnost nam je potrebna."
Mere koje je Bela kuća najavila prošle nedelje predstavljaju "zaista važne korake unapred", rekla je finansijska direktorka House u razgovoru s novinarima u ponedeljak, uz napomenu da trgovinska politika i dalje ostaje neizvesna. Dodala je i da Ford čeka da vidi da li će moći da dobije priznanje za američke komponente u vozilima koja uvozi iz Meksika.
Bloomberg Mercury
Fordova izloženost carinama manja je od one kod njegovih konkurenata iz Detroita, jer ovaj proizvođač automobila sa sedištem u Dirbornu (Mičigen) u SAD proizvodi 80 odsto vozila koja tamo i prodaje. General Motors je prošle nedelje smanjio svoju profitnu prognozu za ovu godinu i saopštio da bi njegova izloženost carinama mogla da dostigne čak pet milijardi dolara. GM je 2. maja ukinuo radna mesta i smanjio proizvodnju u fabrici u Kanadi koja proizvodi pikap vozila Chevrolet Silverado, dok se proizvodnja tih modela seli u fabriku u Indijani. Ford se suočava i sa povećanim troškovima garancija i drugim rashodima, uključujući gubitke u segmentu električnih vozila, za koje je procenjeno da bi mogli dostići 5,5 milijardi dolara ove godine. Troškovi pokretanja redizajniranih verzija SUV modela Expedition i Lincoln Navigator u prvom kvartalu takođe su umanjili profit.
Fordov prilagođeni profit za prvi kvartal iznosio je 14 centi po akciji, što je bolje od prosečnog gubitka od četiri centa koji su predviđali analitičari.
Ford Blue, odeljenje koje proizvodi klasična vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem i hibridima, zabeležilo je pad profita pre kamata i oporezivanja na 96 miliona dolara, u poređenju sa 901 milionom dolara u istom periodu prošle godine, jer su troškovi lansiranja SUV modela Expedition i Navigator znatno uticali na rezultate. Ipak, to je i dalje bolje od gubitka od 288 miliona dolara koji je predviđao Wall Street. Prodaja Fordovih vozila u SAD pala je za 1,3 odsto u prvom kvartalu.
Ford Pro, izuzetno profitabilno poslovno odeljenje za komercijalna vozila, ostvarilo je profit pre kamata i poreza od 1,3 milijarde dolara, što je otprilike u skladu s očekivanjima analitičara. Model E, Fordovo odeljenje za električna vozila, zabeležilo je gubitak pre kamata i poreza od 849 miliona dolara u prvom kvartalu, što je bolje od očekivanog deficita od 1,4 milijarde dolara. Prodaja električnih vozila porasla je za 11,5 odsto u tom periodu, ali su ona činila samo 4,5 odsto ukupne isporuke kompanije.