Američki kripto-zajmodavac Celsius podneo je prošlog meseca zahtev za bankrot, a na listi adresa na koje je poslato obaveštenje o statusu kompanije našli su se predstavnici srpskog privatnog sektora, ali i više javnih institucija, uključujući domaće regulatore u oblasti digitalne imovine.
Lista je objavljena na veb-stranici advokatske firme Stretto. Očekivano bi bilo da takvo obaveštenje dobiju lica koja imaju nenaplaćena potraživanja u ovom slučaju i tu nema ničeg spornog, ali nejasno je zašto su se na spisku našli i oni koji, kako tvrde, nisu imali nikakvu saradnju sa Celsiusom.
Nije reč o listi kreditora
Među navedenima je tako, na primer, srpska Komisija za zaštitu konkurencije, odakle su za Bloomberg Adriju naveli da nikada nisu imali nikakvu vrstu komunikacije sa pomenutom kripto-bankom, ali i naglasili da dokument ne predstavlja spisak kreditora.
Oni kažu da je u pitanju "izjava o slanju poštom, prema dostavljenoj listi adresa (lista Exhibitt A - 'first-class mail'), obaveštenja o Chapter 11. statusu (bankrot) za kompaniju Celsius (Exhibit E) do 29. jula 2022. godine na adrese državnih institucija i eventuaulno svih zainteresivanih prema listingu koje je prikupila i sastavila kompanija Stretto (stečajni upravnik) za koju se navodi da vodi postupak bankrota pred nadležnim sudom, kao i da će isto Obaveštenje nastaviti da šalje i posle 29. jula na priložene adrese (Exhibit C i D)".
Ako nije reč o listi kreditora, kakav je onda spisak u pitanju i prema kojim kriterijumima je sastavljen? Teško je odgovoriti. I sama Komisija tvrdi da nema saznanja u koju je svrhu firma koja je uključena u stečajnu proceduru poslala obaveštenje o bankrotstvu.
"Kompanija Celsius se nije obraćala Komisiji, niti imala bilo kakvu vrstu saradnje", napominju u državnoj instituciji, dodajući da će tražiti pojašnjenja u vezi s ovim postupkom.
Kako primećuju, na listingu adresa, između ostalih su i institucije iz Sjedinjenih Američkih Država i drugih delova sveta, kao što su regulatorna tela, kancelarije državnih tužilaca i tela za zaštitu potrošača. Kada je potonje u pitanju, ni tu stvari nisu zaobišle našu zemlju, pa je tako Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS) takođe uvrštena na spisak. Međutim, njihov odgovor je sličan Komisijinom.
"NOPS nikada nije imao nikakav oblik saradnje sa navedenom bankom i nije nam poznato kako se ime naše organizacije uopšte našlo na tom spisku", poručio je predsednik te organizacije Goran Papović.
Komisiji i NOPS društvo na listingu prave i Narodna banka Srbije (NBS), Komisija za hartije od vrednosti i Air Serbia.
NBS: Obaveštenje nije ni dostavljeno, zatražili smo pojašnjenje
Od svih navedenih imena, srpska centralna banka svakako privlači najviše pažnje, budući da je u pitanju regulatorno telo u oblasti kriptovaluta. Iz NBS isto poručuju da nisu imali komunikaciju sa Celsiusom i da su od navedene američke advokatske kancelarije zatražili pojašnjenje zašto se nalaze na navedenoj listi.
"Obaveštanje o stečaju koje je, prema navedenom dokumentu, upućeno, između ostalog, i Narodnoj banci Srbije, nikada nam nije dostavljeno, tako da je neizvesno da li nam je uopšte i upućeno, a, ako i jeste, iz kog razloga. Jedna od pretpostavki je i da se Narodna banka Srbije, kao i Komisija za hartije od vrednosti, nalaze na spisku onih kojima su upućena obaveštenja kao nadzorni organi u oblasti digitalne imovine, jer pojedina lica koja su posedovala digitalnu imovinu preko navedene platforme imaju veze s Republikom Srbijom", kazali su u NBS, dok zvaničan odgovor od Komisije za hartije od vrednosti nismo dobili do objavljivanja ovog teksta.
Na posletku, iz već pomenute srpske nacionalne avio-kompanije za naš portal su kratko naveli da u svom sistemu nemaju dobavljača ili kupca pod imenom Celsius.
Ivan Bjelajac, izvršni direktor MVP Workshopa koji je svojevrenemo radio na Celsius projektu, ocenjuje da svakako jeste neobično što spisak delom čine i lica koja ne znaju kako su se tamo našla, ali ni on ne može sa sigurnošću da tvrdi kako je do toga došlo.
"Spomenuta lista je, koliko znam, nastala na osnovu spiska entiteta koji su direktno uložili u Celsius na neki način ili imaju nenaplaćeno potraživanje od Celsiusa (na primer, faktura za robu, uslugu ili mišljenje), a treća opcija je da su, u ime grupe koju združeno predstavljaju, popunili formular koji je Celsius sam ponudio", kaže Bjelajac.
Listing sadrži hiljade adresa, a znatan deo njih zaveden je kao poverljiv sadržaj, pa se može samo nagađati ko se tu još našao i zašto.
- Uz pomoć Aleksandre Nenadović