U današnje vreme potrošači širom sveta spremni su da plate više za proizvode proizvedene na održiv način. Revizorska kuća PwC izveštava da taj procenat dostiže skoro 10 odsto u korist održivih proizvoda, uprkos inflacionim pritiscima, a prema istraživanju Bain & Company, 60 odsto ispitanika navodi da su njihove brige o klimatskim promenama porasle u poslednje dve godine.
Održivost, kao sveobuhvatan koncept koji uključuje ekonomske, ekološke i socijalne aspekte, postaje ključni faktor za opstanak i prosperitet u poslovnom svetu. Zato, u svetu gde održivost postaje imperativ, saradnja među svim učesnicima lanca vrednosti je ključna, jer to nije samo odgovornost jedne kompanije, već zajednički cilj koji uključuje sve aktere u poslovnom ekosistemu.
U lancu vrednosti, posebno važnu ulogu imaju upravo dobavljači. Oni obezbeđuju sirovine, komponente i usluge koje su osnov svakog proizvoda, a kvalitet njihovih procesa direktno utiče na kvalitet finalnog proizvoda i ekološki otisak kompanije. Prema istraživanju, kompanije koje koriste dobavljače sa održivim praksama postižu 30 odsto bolje rezultate u smanjenju emisija CO2 i otpada.
Jedan od primera kako strateška partnerstva sa dobavljačima mogu da poguraju granice održivog poslovanja upravo možemo da vidimo kod Coca-Cola HBC Srbija, koja prepoznaje važnost odnosa sa svojim dobavljačima. Kompanija se oslanja na širok spektar dobavljača, prepoznajući da kvalitet tih dobara i usluga ima presudan značaj za njen poslovni uspeh i ekološki uticaj.
Održivi model i evaluacija
Kako bi osigurala visoke standarde i odgovornost u lancu snabdevanja ova kompanija koristi različite metode evaluacije. Saradnja sa dobavljačima se ocenjuje jednom godišnje prema specifičnoj proceduri koja uključuje obaveznu proveru sertifikata u vezi sa kvalitetom i zaštitom životne sredine. Kroz korišćenje posebne platforme, kompanija ocenjuje svoje strateške dobavljače u oblastima ekologije, radnih i ljudskih prava, etike i održive nabavke.
Posvećenost održivosti i lokalnoj ekonomiji
Ključnu ulogu u ukupnom ekološkom otisku Coca-Cola HBC Srbija imaju indirektne emisije koje čine više od 90 odsto karbonskih emisija. Razumevanje i upravljanje njihovim efektima predstavlja važan deo strategije održivosti kompanije, koja se obavezala da do 2040. godine postigne nultu stopu emisija.
Najveći udeo u indirektnim emisijama imaju emisije iz proizvodnje sirovina, zatim ambalaža i rashladna oprema i zbog toga je saradnja sa dobavljačima i partnerima jedan od prioriteta kompanije.
Rashladna oprema koju koriste za prodaju proizvoda, a koja se nalazi u prostorijama kupaca, stvara oko trećinu ukupnih CO2 emisija Coca-Cola HBC Srbija. Kompanija stoga kontinuirano investira u energetski efikasnije rashladne uređaje, kojih krajem 2023. godine ima oko 60 odsto na tržištu. Samo u 2023. zamenom rashladnih uređaja kompanija je smanjila CO2 emisije za devet hiljada tona u odnosu na 2022. godinu.
Dan Zelene nabavke: forum za saradnju
Kompanija aktivno uključuje dobavljače u procese donošenja odluka i postavlja visoke standarde održivosti. Jedna od ključnih inicijativa Coca-Cola HBC Srbija u saradnji sa dobavljačima je "Dan zelene nabavke". Ovaj događaj predstavlja svojevrsni forum na kojem predstavnici kompanije zajedno sa dobavljačima dele dobre prakse u održivom poslovanju, identifikuju zajedničke izazove i testiraju nova rešenja koja vode ka manjem ekološkom otisku. U junu 2024. godine, po treći put je organizovan Dan zelene nabavke, okupljajući oko 40 dobavljača koji su zajedno sa predstavnicima kompanije razgovarali o tome kako da svoje biznise učine održivijim.
Kroz ove strategije i inicijative, Coca-Cola HBC Srbija ne samo da postavlja standarde u industriji, već i aktivno doprinosi širenju praksi društveno odgovornog poslovanja.
Sadržaj nastao u saradnji sa Coca-Cola HBC Srbija