Toyota Motor Corp. i druge automobilske kompanije uhvaćene u svežem skandalu sa sertifikacijom zaustavile su isporuke nekoliko modela, a njihove kancelarije pretražili su državni službenici. Ipak, to je samo delimično uticalo na njihove kupce i poslove.
Akcije kompanije Honda Motor Co. pale su u utorak ujutru za 2,4 odsto, dok je Toyota pala za 1,1 odsto na trgovanju u Tokiju, nakon što su otkrili da su falsifikovali testove o bezbednosti automobila. Ministarstvo transporta je saopštilo u ponedeljak da je Toyota podnela neispravne podatke tokom testova bezbednosti pešaka za tri modela - Corolla Fielder, Corolla Axio i Yaris Cross.
Ovo je objavljeno nakon ranijeg naloga vlade da gotovo 90 proizvođača ponovo ispita svoje postupke testiranja nakon što je prošle godine otkrivena decenijska prevara kod dve podružnice Toyote. Iako ovo otkriće predstavlja najnoviji udarac za Toyotu i japanske proizvođače automobila, njihove akcije ostaju stabilne ove godine. Najnovija dešavanja nisu obuhvatila povlačenje automobila ili upozorenja o operativnoj bezbednosti.
Opširnije
Zarada BMW-a pala u prvom kvartalu zbog većih troškova proizvodnje
Zarada kompanije BMW opala je u prvom kvartalu, a na profitabilnost ovog proizvođača luksuznih automobila uticali su rastući troškovi proizvodnje.
08.05.2024
Prihod kineskog BYD-ja u prvom kvartalu lošiji od očekivanog
Prihod kineskog proizvođača automobila BYD-ja u prvom tromesečju je promašio procene.
29.04.2024
Kineska fabrika rotora i statora u Kaću počela da radi
U prvoj fabrici ove kineske kompanije u Srbiji biće zapošljeno do 500 ljudi, a vrednost celokupne investicije iznosi više od 80 miliona evra.
25.04.2024
Tesla obara cene automobila na lageru
Tesla sada nudi dva načina poručivanja automobila: personalizovanu porudžbinu ili kupovinu sa lagera.
05.04.2024
"Kupci mogu biti sigurni da su njihovi automobili bezbedni za vožnju, ali postoje pravila koja moramo da poštujemo", rekao je predsednik Toyote Akio Toyoda novinarima u ponedeljak. "Nismo smeli da zaobiđemo ove važne procedure".
Tri modela Toyote predstavljaju manje od dva odsto od 11 miliona vozila koje je kompanija proizvela prošle godine. Prema rečima proizvođača automobila, prekidi isporuke će uticati na dve montažne linije odgovorne za proizvodnju 130.000 vozila godišnje.
Ipak, Toyoda i njegov odbor moraće da ublaže sumnje u vezi sa vođstvom Toyote na godišnjoj skupštini akcionara 18. juna. Dve vodeće posredničke firme pozvale su akcionare da glasaju protiv ponovnog imenovanja Toyode na predstojećem sastanku, navodeći da su zabrinute zbog nedavnih skandala, ali i samog upravljanja.
Nastali skandal je "izuzetno neugodan", rekao je Ken Saito, ministar za ekonomiju, trgovinu i industriju, tokom konferencije za novinare u Tokiju, dodajući da agencija istražuje uticaj na dobavljače i da će adekvatno odreagovati.
Regulatori su ušli u sedište Toyote u Nagoji u utorak ujutro u 9.30 po lokalnom vremenu, prema navodima ministarstva transporta. Zvaničnici su takođe rekli da će inspekcija posetiti i kompanije Mazda Motor Corp., Yamaha Motor Co. i Suzuki Motor Corp.
Mazda je saopštila da je falsifikovala rezultate testova i manipulisala vozilima korišćenim za testiranje sudara kod pet modela, među kojima su Mazda2 i Roadster RF, prema saopštenju kompanije. Neregularnosti su otkrivene u više od 150.000 vozila koje je proizvođač automobila proizveo od 2014. godine za japansko tržište.
"Nadoknadićemo troškove koje su imali dobavljači zbog prekida isporuke", rekao je izvršni direktor Mazde Masahiro Moro, dodajući da će kompanija uložiti napore da spreči ponavljanje ovakvih propusta. Prekid isporuke verovatno će uticati na 3.500 narudžbina, a proizvođač automobila trenutno ne razmatra povlačenja vozila.
Moro je pripisao propuste zaposlenima koji su pogrešno protumačili procedure, a ne tome da je u pitanju "prikrivanje korporacije" ili "zlonamerno falsifikovanje".
Posebno je otkriveno da je Honda falsifikovala podatke u vezi sa bukom i snagom benzinskog motora, što je uticalo na više od tri miliona automobila. Ipak, kupci mogu da nastave da koriste svoja vozila, među kojima su Accord i Odyssey, pošto ispunjavaju zakonske standarde. Proizvođač automobila nije ustanovio falsifikovanje kod vozila koja se trenutno prodaju ili kod novih modela.
"Naš proces testiranja imao je za cilj da testovi budu što efikasniji, tako da ne moramo da ih ponavljamo", rekao je izvršni direktor Honde Toshihiro Mibe u ponedeljak. "Propisi vlade se stalno menjaju, što može postati rizično, pa kako bismo to izbegli, planiramo da sledeće godine uvedemo sistem koji ne zahteva ljudsku intervenciju."
U decembru, interna istraga kompanije Daihatsu Motor Co. pokazala je da većina njenih vozila nije bila pravilno testirana kada se radi o bezbednosti prilikom sudara. Toyota Industries Corp. takođe je suspendovala sve isporuke motora u januaru nakon istrage koja je otkrila da je falsifikovala podatke o snazi motora.
Najnovije istrage nastavljaju se nakon serije skandala u koje su bile uključene kompanije poput Nissan Motor Co., Mazda i Suzuki, koje su trajale više od decenije, i odnosile su se na falsifikovanje podataka o emisijama i potrošnji goriva. Proizvođač vazdušnih jastuka, Takata Corp., podneo je zahtev za bankrot 2017. godine nakon jednog od najpoznatijih slučajeva povlačenja automobila u svetu.
Proizvodnja vozila sada je složenija, a proizvođači automobila pokušavaju da izbegnu povećanje radne snage, što može dovesti do odstupanja od tradicionalnih procesa, a tako i do brojnih nepravilnosti, navodi Tatsuo Yoshida, stariji analitičar za automobile u Bloomberg Intelligenceu.
Ipak, dodao je da se ovi problemi razlikuju od skandala s Daihatsuom i da će njihov uticaj na ekonomiju biti ograničen.