Sve akcije koje se kotiraju na nemačkoj berzi 24. maja 2024. ponovo su vredele manje od kompanije Nvidia. Posmatrajući period od 1. januara 2020. do sada, analiza Bloomberga pokazuje da tržišna vrednost nemačke berze iznosi 2,5 biliona dolara, dok je tržišna vrednost Nvidije 2,62 biliona dolara.
Prošle nedelje, američka multinacionalka sa sedištem u Kaliforniji dodala je 348 milijardi dolara svojoj vrednosti, što je ekvivalent kombinovanoj vrednosti tradicionalnih nemačkih kompanija poput Siemensa, Deutsche Telekoma i Mercedesa.
Slična situacija je zabeležena ovog februara, kada je nemački index DAX, koji uključuje 40 kompanija, vredeo 1,7 biliona dolara, dok je Nvidia bila nadomak dva biliona dolara. Inače, neke od kompanija sa nemačke berze imaju tradiciju dužu od 130 godina, dok je Nvidia osnovana 1993.
Opširnije
Pad Nemačke
Nemačka, nekadašnji pokretač evropskog ekonomskog rasta, danas deluje slabije nego decenijama unazad.
26.05.2024
Nvidia pogurala akcije azijskih AI kompanija
Nakon što je Nvidia objavila da je u prvom fiskalnom kvartalu utrostručila prihod, i akcije drugih azijskih kompanija povezanih sa veštačkom su porasle.
23.05.2024
Privredna aktivnost u evrozoni najveća u godinu dana
S&P Globalov indeks menadžera nabavke porastao je na 52,3 u maju, premašujući prognoze analitičara.
23.05.2024
Nvidia nadmašila očekivanja, prihod se više nego utrostručio na 26 milijardi dolara
Kompanija Nvidia, proizvođač čipova važnih za razvoj veštačke inteligencije, objavila je u sredu rezultate za prvi kvartal koji su pokazali da su nadmašena očekivanja analitičara.
23.05.2024
Ovo poređenje je utoliko značajnije jer se indeksi evropskih berzi ističu zbog svog raznolikog sastava, koji odražava ekonomske performanse širokog spektra zemalja širom kontinenta, uključujući velike ekonomije poput Nemačke, Francuske i UK, ali i manja tržišta.
Među nacionalnim indeksima, FTSE 100 je verovatno najpraćeniji zbog veličine tržišta akcija u Velikoj Britaniji i značaja Londonske berze u globalnom finansijskom sistemu. FTSE 100 prati učinak 100 kompanija sa najvećom tržišnom kapitalizacijom, dok FTSE All-Share predstavlja 98 odsto tržišne kapitalizacije zemlje. Slede francuski CAC 40 i nemački DAX.
Vrtoglavi uspon
Ono što Nvidiji donosi najveći prihod jeste poslovni segment računarstva i umrežavanja, koji uključuje veštačku inteligenciju (AI). Tehnološka kompanija čipovima snabdeva najveće svetske gigante kao što su Amazon Web Services, Dell Technologies, Google, Meta, Microsoft, OpenAI, Oracle, Tesla i xAI, koji su joj ujedno i rivali jer svi oni nastoje da razviju i unaprede svoje AI centre.
Nvidia je lider u proizvodnji grafičkih jedinica za obradu (GPU), koje se koriste u gejmingu, za rudarenje kriptovaluta i za profesionalne aplikacije, ali i kao deo čipova za vozila, robote i druge alate/uređaje. S vremenom AI tehnologija je postala glavni fokus Nvidije, koju investitori trenutno smatraju "novim zlatom".
Nvidia je, na primer, uvećala vrednost više od šest puta od kada je inflacija u SAD prvi put porasla preko dva odsto u martu 2021. godine. Snažan zamah veštačke inteligencije, koja nalazi sve širu primenu u brojnim zemljama i industrijama, uticao je na rast Nvidije, a američka kompanija je dalje pogurala rast azijskih firmi koje se takođe bave AI tehnologijom.
Izvršni direktor Nvidije Jensen Huang prethodno je izvestio da su "galopirajuće računarstvo i generativna veštačka inteligencija napravili prekretnicu". Kako kaže, širom sveta raste potražnja među kompanijama, industrijama i nacijama koje zahtevaju Nvidijina AI rešenja.
Prve četiri niše pokreću rast
Najznačajniji poslovni rezultati Nvidije, čiji je prihod u četvrtom kvartalu fiskalne 2024. godine bio na rekordnom nivou od 22,1 milijarde dolara (rast od 22 odsto u odnosu na kvartal pre), proizašli su iz ovih ključnih sektora:
-
Prihod data centara iznosio je rekordnih 18,4 milijarde dolara u četvrtom kvartalu, što je za 27 odsto više u odnosu na treći kvartal fiskalne 2024. i za čak 409 odsto više u odnosu na isti period prethodne fiskalne godine. Ukupan iznos u fiskalnoj 2024. bio je 47,5 milijardi dolara, što je porast od 217 odsto;
-
Prihodi od gejminga bili su 2,9 milijardi dolara u četvrtom kvartalu, bez promene u odnosu na prethodni kvartal i veći za 56 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Ukupan iznos u finansijskoj 2024. bio je 10,4 milijarde dolara, što je 15 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine;
-
Prihod od profesionalne vizualizacije iznosio je 463 miliona dolara u četvrtom kvartalu, ili 11 odsto više u odnosu na treći kvartal fiskalne 2024. i 105 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine. Ukupno, prihod je porastao na 1,6 milijardi dolara, što je povećanje od jedan odsto u odnosu na prethodnu godinu;
-
Prihod od automobilske industrije iznosio je 281 milion dolara, što je povećanje od osam odsto u odnosu na treći kvartal fiskalne 2024. ali i pad od četiri odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Za godinu, prihod je porastao na 1,1 milijardu dolara, što je povećanje od 21 odsto.
Na osnovu ovih poslovnih rezultata, da se naslutiti da je veštačka inteligencija primarni generator rasta Nvidije, a sledi industrija video-igrica i profesionalne vizualizacije, dok se na auto-industriju posledično odražava zamah proizvodnje električnih vozila i čipova u Kini.
S druge strane, treba uzeti u obzir najavljene tarife SAD za kineski uvoz, koje se odnose i na čipove i na EV: tarifna stopa na poluprovodnike će se udvostručiti sa 25 odsto na 50 odsto do 2025. godine, dok će tarife koje pogađaju vozila na novu energiju skočiti sa 27,5 odsto na 102,5 odsto u 2024. godini.
Pogled investitora na rast Nvidije
Nedavni porast cene akcija Nvidije nagnao je neke analitičare da upozore investitore o budućim izgledima za rast kompanije. Tačnije, to ih je navelo da predlože alternativne investicije za uravnoteženiji portfolio.
Procvat Nvidije, vođen veštačkom inteligencijom, odrazio se na njenu nedavnu zaradu koja je nadmašila očekivanja. Naime, prihod kompanije se više nego utrostručio u prvom kvartalu, na 26 milijardi dolara. Akcije su, tako, prvi put u istoriji prešle granicu od 1.000 dolara.
Uprkos tome, neki analitičari su zabrinuti zbog potencijalnog usporavanja rasta, posebno u u drugom delu godine.
Lucas Keh, analitičar u Third Bridgeu, doveo je u pitanje dominantnu tržišnu poziciju Nvidije onda kada veći deo AI podataka za procese i analizu u klaudu pređe sa nivoa obučavanja na nivo zaključivanja.
Nancy Tengler, investicioni direktor kompanije Laffer Tengler Investments, takođe je iznenađena zbog skoka akcija Nvidije nakon izveštaja o zaradi, sugerišući da tržište možda već očekuje pozitivne rezultate.
Direktor Stanford Digital Economy Laba Erik Brynjolfsson podelio je vest o uspehu Nvidije na platformi X.