Kriptovaluta iz vodećeg društva pet najvećih, s trenutnom tržišnom kapitalizacijom od više od 68 milijardi američkih dolara, dolazi na Balkan. Reč je tokenu koji je od početka godine ostvario rast od oko 55 odsto, dok je od najnižih novoa za vreme pada tržišta u decembru 2022. godine do najviše zabeležene cene u tekućem rastućem tržištu ostvario rast od više od 1900 odsto.
Osim toga, prema istraživanju renomiranog CoinGecka, taj projekat zauzima mesto vodeće platforme u 2024. godini i beleži rekordne nivoe transakcija, uz inovativno kreiranje decentralizovanih menjačnica na svom blokčejnu. Kako ste verovatno već pretpostavili, pričamo o solani.
Pod okriljem solane razvio se i funkcioniše Solana Superteam, globalni web3 tim talentovanih programera, kreatora sadržaja i kreativaca iz sveta blokčejna koji pokreće i realizuje najperspektivnije projekte u ekosistemu solane. Uz vodeće timove sa sedištima u Nemačkoj, Turskoj, Vijetnamu, Meksiku, Ujedinjenom Kraljevstvu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Nigeriji i Brazilu, osnovana je zajednica na Balkanu, pod imenom Balkan Superteam.
Opširnije
Za Terraform i Kwona u SAD predložena kazna od 5,3 milijarde dolara
Američka komisija za hartije od vrednosti želi da izrekne kaznu od 5,3 milijarde dolara kompaniji Terraform Labs Pte. i njenom suosnivaču Do Kwonu.
24.04.2024
SAD traže tri godine zatvora za bivšeg šefa Binancea
Američko ministarstvo pravde preporučilo je zatvorsku kaznu od 36 meseci za Changpeng Zhaoa.
24.04.2024
Bitcoin dominira kripto-tržištem s udelom većim od 55 odsto
Svetsko tržište kriptovaluta tokom proteklih nekoliko meseci doživljava povratak dominacije bitcoina.
18.04.2024
Severinin bivši verenik pokrenuo kripto-biznis u BiH
Privredno društvo Bitnnn express iz Gradiške šesto je po redu koje je dobilo dozvolu Komisije za hartije od vrednosti Republike Srpske.
15.04.2024
Bankman-Fried će se žaliti na kaznu od 25 godina zatvora
Suosnivač FTX-a uložiće žalbu na presudu i kaznu od 25 godina zatvora koju je dobio jer je počinio prevaru vrednu više milijardi dolara.
12.04.2024
Pokretači i glavni realizatori uspostavljanja te zajednice su Marko Đurđević koji je dugogodišnji osnivač ZenDAO-a, najveće balkanske zajednice na solani, i ključna osoba za pronalaženje i analiziranje kriptoprojekata, Josip Volarević koji je developer i osnivač startapa dReader, te Matija Luketin koji je glavni tehnološki direktor gejming studija Longwood Labs i osnivač i glavni direktor razvojne agencije Solbound.dev. Ovom prilikom razgovarali smo s Matijom Luketinom koji nas je sproveo kroz put solane prema Balkanu.
Možete li nam objasniti kako ste oformili Balkan Superteam i gde je rođena ideja za osnivanjem te zajednice na Balkanu?
Josip Volarević i ja smo tokom razvoja na solani dugo vremena posmatrali globalnu zajednicu programera na solani pod nazivom Superteam, konkretnije Superteam Earn, kao odličan način dodatne zarade, pa smo kasnije shvatili koliko je zapravo kvalitetan temelj izgradnje zajednice iz aspekta Superteamova.
Na Solana Breakpoint konferenciji 2023, nakon što me Josip upoznao s Kashom Dhandom koji je globalni rukovodilac Superteama, došla mi je ideja da Marko (Đurđević) kao osnivač i rukovodilac ZenDAO-a praktično već ima formiran Superteam, te da uz Josipovo hakaton iskustvo i moje konekcije kroz godine volontiranja u IT sektoru imamo praktično savršene preduslove za Superteam. Nakon toga smo tokom dva konferencijska dana intenzivno razgovarali s Kashom dok ga nismo uverili u pokretanje Superteam Balkan inicijative, uprkos tome što je kompletan fokus Superteama u tom trenutku bio na širenje na azijsko tržište.
Naravno da smo bili van sebe što nam je zamisao pošla za rukom, ali ponosno ističemo da smo još uvek jednako uzbuđeni oko Superteama, ako ne i više nego tada.
Koliko dugo Balkan Superteam deluje i koliko članova trenutno imate?
Tek dva meseca, iako se ne bi reklo, čisto zbog odaziva i interesa web3 zajednica na Balkanu, koji su nam redom pružili ogromnu podršku. Trenutno u timu imamo pet članova, uz desetak saradnika koji aktivno doprinose zajednici.
Gde se nalaze vaše baze po Balkanu i putem kojih aktivnosti uključujete pojedince u zajednicu solane?
Naše glavne baze su u Splitu i Beogradu, uglavnom zbog lokacije našeg vodstva. Josip i ja smo u Splitu, dok je Marko u Beogradu, a sva trojica često putujemo u Zagreb kao centralnu tačku. Već smo uspeli proširiti događaje koje organizujemo na sedam gradova širom Balkana, a planiramo nastaviti sa proširivanjem.
Koji primarni zadaci i izazovi stoje na vašem dnevnom rasporedu i koliko je zahtevno raditi za projekat velik poput solane?
Naši primarni zadaci su selektovanje i podržavanje lokalnih startapova, osvajanje globalnih solaninih hakatona, širenje naše zajednice i olakšavanje povezivanja među članovima kako bismo svoje ideje pretvorili u stvarnost i pokazali svetu šta Balkanci mogu.
Što se tiče obaveza, očekuju nas neprekidni sastanci u svim vremenskim zonama, organizacija događaja, bilo onlajn ili uživo, provera duge liste potencijalnih podsticaja startapovima i njihovih projekata, podrška drugim zajednicama i udruženjima u našem području i šire, edukacija ljudi o solaninim tehnologijama i ekosistemu i još mnogo toga. Upravljanje domenom je već poznato područje za nas, pa osim činjenice da Josip i ja svaki imamo svoj startap, nije previše izazovno. Kako bismo rekli kod nas – taman.
Koje biste prednosti solane istakli nad preostalim kriptovalutama?
Solana se ističe zbog brzine i povoljne cene transakcija, što rezultira izvrsnim korisničkim iskustvom u produkcijskim aplikacijama u poređenju sa ethereumom. Solana takođe nudi razvijeniji ekosistem i pruža bolju podršku od većine, ako ne i svih trenutnih L2 (engl. layer two – drugi sloj) rešenja. Svojom kombinacijom efikasnosti, skalabilnosti i podrške, solana postaje preferirani izbor za mnoge developere i korisnike kriptoprostora.
Ceo intervju pročitajte na Bloomberg Adria Hrvatska.