Udeo obnovljivih izvora u energetskom miksu Srbije je u 2020. godini iznosio 26,3 odsto. Ovaj rezultat ukazuje na to da se Srbija približila svom cilju od 27 odsto udela, ali tek se izgradnjom velikih elektrana zasnovanih na obnovljivim izvorima energije možemo nadati daljem povećanju ovog udela.
Među kompanijama koje imaju priliku najviše da doprinesu ovim naporima jeste NIS, koji je ove nedelje najavio da će postaviti solarne panele na svoje benzinske stanice, što bi trebalo da smanji njihove emisije ugljen-dioksida za 375 tona godišnje.
NIS je u svom saopštenju za medije naveo da očekuje da će postavljanjem solarnih panela ostvariti uštedu električne energije od gotovo 300 MWh, uz isporuku oko 40 MWh u distributivnu mrežu. Benzinske stanice će i dalje dobijati energiju iz mreže kada proizvodnja solarnim panelima ne bude dovoljna.
Ovaj projekat vredan 22 miliona dinara će se inicijalno implementirati na osam benzinskih stanica NIS Petrola i Gazproma.
„Realizacijom ovog projekta NIS još jednom pokazuje da ostaje posvećen razvoju kompanije uz odgovoran odnos prema ekologiji. Uspešna realizacija ovog projekta otvara mogućnost razmatranja povećanja broja benzinskih stanica na kojima će biti postavljeni solarni paneli. NIS razmatra i izgradnju solarnih fotonaponskih elektrana na objektima u okviru Rafinerije nafte Pančevo, poslovnih objekata u Beogradu i Novom Sadu te izgradnju u skladištu derivata nafte u Novom Sadu. Na taj način nastavljamo sa diverzifikacijom poslovanja i sa ulaganjima u zelenu energetiku“, izjavio je Nenad Pavlović, rukovodilac Centra za razvoj projekata u kompaniji NIS.
Osim toga što postavljanje solarnih panela doprinosi raznovrsnijem energetskom miksu – što zauzvrat znači manje energetske zavisnosti od nafte i gasa i više izvesnosti u trenucima nategnutih odnosa između velikih sila – ovaj potez NIS-a je i pokazatelj da su kompanije u Srbiji shvatile da postoji potreba za aktivnijim pristupom umanjenju emisija ugljen-dioksida.
U svom godišnjem izveštaju o održivom razvoju za 2021. godinu, NIS je istakao da se i dalje radi na izgradnji vetroelektrane Plandište 1. Na ovom projektu radi kompanija Windpark Plandište, čiji je NIS suvlasnik, a kada se izgradi, trebalo bi da ima vetroturbine snage od 7MW.
Instalacija solarnih panela i podrška projektu u Plandištu prate trend među naftnim kompanijama u svetu te mogu služiti kao primer i označiti početak zelenijeg pristupa energetici u Srbiji.
Pre oko dve godine kompanije poput BP-a, Shella i Totala najavile su da su sebi postavile cilj da dostignu ugljeničnu neutralnost do 2050. godine.