Dve srpske IT kompanije i ove godine su se našle na Deloitte listi najbrže rastućih kompanija u Centralnoj Evropi (CE Technology Fast 50). Jedna od njih je ponovila prošlogodišnji uspeh.
Reč je o kompaniji Factory World Wide, koja se bavi izradom softverskih rešenja za domaće i inostrane klijente, a koja je ove godine zauzela 17. mesto, zabeleživši četvorogodišnji rast prihoda od 1.496 odsto (2019-2022). Takođe, u kategoriji "Zvezde pozitivnog uticaja" koja prepoznaje kompanije koje svojim proizvodom ili uslugom imaju pozitivan uticaj na jedan od sledećih segmenata: društvo, poslovnu zajednicu, inovativnost, okolinu i različitost, i ove godine je prepoznata kompanija Factory World Wide, saopšteno je iz konsultantsko-revizorske kompanije Deloitte.
U kategoriji "Kompanije u usponu", kompanija EM Analytic Solutions, koja se bavi razvojem inovativnih softverskih rešenja za poslovnu inteligenciju, zauzela je 10. mesto ostvarivši trogodišnji rast prihoda od 469 odsto (2020-2022).
Opširnije
Dve srpske IT firme među najbrže rastućim na Deloitte listama
Dve srpske kompanije ne samo da su dospele na liste već su se i popele u prvih deset kompanija čiji su prihodi rasli najbrže.
25.11.2022
Srpske kompanije sa Deloitte lista kažu da se ne boje krize
Za razliku od prošle godine, srpske kompanije su došle na obe prestižne liste Deloitta. Ni jedna ni druga ne vidi razlog za brigu zbog ekonomskih okolnosti.
29.11.2022
IT sektor u Srbiji povodom krize poručuje: najgore je prošlo
Prošle godine, otprilike u ovo vreme, mediji su pažljivo pratili IT sektor, koji se posle pandemijskog buma suočio sa krizom.
14.11.2023
Plate srpskih IT-jevaca padaju osmi mesec zaredom
Uporna inflacija u Srbiji ove godine pojela je ionako mršav nominalni rast plata IT-jevaca, pokazuje zvanična statistika.
27.10.2023
Da li je pred nama kraj krize u IT industriji?
Kriza u IT industriji u svetu ne jenjava, piše u autorskom tekstu za BBA izvršni direktor Klike Edin Deljkić.
17.09.2023
Ruske IT kompanije preko Srbije izvoze u EU
Uprava navodi i primer carinske prevare kada je jedna osoba zloupotrebljavala pečat kompanija, prikrivala stvarno poreklo robe i time oštetila republički budžet za 6,5 miliona evra.
15.08.2023
"U svim segmentima rangiranja nalaze se mlade kompanije koje teže tome da doprinesu stvaranju boljeg sveta za sve nas. Uz sve izazove s kojima se trenutno suočavamo, izuzetno je ohrabrujuće videti ovakav stepen posvećenosti. Posebno sam ponosan što imamo priliku da prepoznamo i podržimo domaće brzorastuće kompanije koje igraju ključnu ulogu u inovacijama i disruptivnim promenama na tržištu", rekao je Slobodan Ćirić, lider CE Technology Fast 50 programa u Srbiji.
Istakao je da je uveren da će naredne godine biti još više kompanija iz Srbije na ovoj prestižnoj rang-listi.
Najviše kompanija iz Poljske i Češke
Ove godine Poljska i Češka su imale najviše kompanija koje su ostvarile plasman u glavnoj kategoriji "Najbržih 50" sa po 18 kompanija, zatim Hrvatska sa pet, Slovačka sa četiri kompanije, Rumunija tri, i po jedna kompanija iz Bugarske i Srbije.
Softverske kompanije i dalje dominiraju rang-listom, sa 31 učesnikom, a slede fintek kompanije, hardverske kompanije, kompanije iz oblasti medija i zabave, sa po četiri predstavnika, kompanije iz oblasti zdravstva i nauke o životu sa tri predstavnika. Uprkos dominaciji softverskih kompanija, nijedna od njih ne zauzima prva tri mesta. Fintek kompanije zauzele su prvo (FTMO) i treće mesto (PayPo), a drugo mesto pripalo je firmi iz oblasti zdravstva (CityZen).
Već treću godinu zaredom pobednik takmičenja 50 brzorastućih tehnoloških kompanija u Centralnoj Evropi je firma FTMO iz Češke. FTMO je izradila i vodi jedinstvenu platformu za edukaciju trgovaca na finansijskim tržištima, koja ih uči odgovarajućim tehnikama upravljanja rizicima i motiviše da budu disciplinovani u svom poslovanju.
Ovo je takođe treća godina partnerstva između Deloitte Central Europe i Google Clouda, a druga godina zaredom u kojoj zajedno dodeljuju posebnu nagradu CE Tech Rocketship kompaniji koja je najviše doprinela razvoju visokokvalitetnih, skalabilnih rešenja koja zadovoljavaju čak i najzahtevnije klijente.
Ovogodišnji pobednik je poljska softverska kompanija Open Loyalty, koja je stvorila najfleksibilniji softver lojalnosti na svetu.