Proizvodno-montažno preduzeće Jedinstvo iz Sevojna u trećem kvartalu je uspelo da duplira svoje prihode u odnosu na isti period prethodne godine, a profit kompanije je porastao za oko 38 odsto. Ovi podaci dolaze kao dobrodošla vest za deoničare ako uzmemo u obzir da je profit Jedinstva u prvih šest meseci padao na međugodišnjem nivou.
Neto dobit je u tokom prva tri kvartala porasla na 1,59 miliona evra, dok je profit samo u trećem kvartalu dostigao 78,96 miliona dinara (0,67 miliona evra), pokazuju podaci iz finansijskog izveštaja kompanije.
Rast poslovnih prihoda došao je kao posledica uvećanja obima prodaje na domaćem tržištu, gde je zabeležen rast od 82 odsto i promet od 2,2 milijarde dinara (18,4 miliona evra). Rasli su i poslovni troškovi, pa je iznos izdvojen za materijale, goriva i energiju dupliran na 3,6 miliona evra, a troškovi zarada porasli su za oko 17 procenata.
Opširnije
Jedinstvo treći put poništilo akcije, udeo direktora prešao 30 odsto
Skupština akcionara, održana krajem juna, donela je odluku da izbriše 22.427 sopstvenih akcija.
17.10.2023
Dividendni divovi kuburili u prvoj polovini 2023, Jedinstvu i Impolu pao profit
Obe kompanije poznate su kao firme sa izdašnom dividendnom politikom, a takvih na Beogradskoj berzi nema previše.
02.10.2023
Prevelik fokus na tržište fiksnih prinosa, nauštrb afirmacije akcijskog kapitala
Sama Rumunija je u poslednjih deset godina bila aktivnija nego ceo Adria region u poslednjih 20, po pitanju privlačenja kapitala putem berze.
30.10.2023
Profitabilnost NIS-a se oporavila nakon najgoreg kvartala od rane 2021.
NIS je u trećem kvartalu 2023. ostvario neto dobit od 18 milijardi dinara (154,4 miliona evra), što je devetostruko bolje od prethodnog kvartala.
30.10.2023
Bez obveznica, nedeljni promet na Belexu vredeo kao veći stan
U nedeljama za nama promet su gurale državne obveznice, pa je obim trgovanja pre dve nedelje bio čak 17 puta veći nego sada.
30.10.2023
"Kod građevinskih kompanija prihodi nisu podjednako raspoređeni po kvartalima s obzirom na metodologiju nastanka i uknjižavanja prihoda. Ono što je izvesno jeste da je kompanija odlično uposlena i ove godine i da uprava ne očekuje manje prihode nego lani", rekao je za Bloomberg Adriju Nenad Gujaničić, glavni broker Momentum securitiesa.
On dodaje da je profitabilnost kompanije generalno znatno niža nego u periodu pre desetak godina, a posebno u odnosu na period pre svetske ekonomske krize.
"U tim 'zlatnim vremenima' kompanija je znala da ima neto profitnu marginu od 15 pa i više procenata, dok je sada znatno niža, delimično i usled izuzetno teških uslova poslovanja koje odslikavaju netransparentni tenderi i brojne kompanije iz 'sive zone'", dodao je broker.
Kompanija je ranije ovog meseca saopštila da je, treći put od 2018. godine, poništila sopstvene akcije.
Skupština akcionara, održana krajem juna, donela je odluku da izbriše 22.427 sopstvenih akcija, odnosno 8,8 odsto od ukupnog broja hartija na Beogradskoj berzi.
"Nakon sprovedenog postupka smanjenja, vrednost osnovnog kapitala društva iznosi 349.054.500 dinara i podeljen je na 232.703 komada registrovanih običnih akcija", piše u saopštenju, gde se navodi da je nominalna vrednost jedne deonice 1.500 dinara.
Jedna deonica Jedinstva, prema poslednjim podacima sa Beogradske berze, košta 7.299 dinara, što znači da je njena tržišna kapitalizacija oko 14,5 miliona evra.
Rano je za razgovor o dividendi
Kompanija iz Sevojna, inače osnovana 1947. godine, poznata je i po relativno stabilnoj dividendnoj politici.
Za prošlu godinu, suprotno očekivanjima analitičara, preduzeće je promenilo dotadašnju praksu i na ime dividende isplatilo 95,8 miliona dinara, ili 411,76 dinara po deonici bruto. Ovo je za 42 odsto niže od dividende koju je kompanija isplaćivala prethodne tri godine.
O dividendi za narednu godinu je ipak prerano pričati, kako zbog toga što ne znamo kako će kompanija poslovati u četvrtom kvartalu, tako i zbog drugih specifičnosti samog preduzeća.
"Jedinstvo je jedna od kompanija na Beogradskoj berzi koja ima najduži kontinuitet u isplati dividende. Specifičnost ove kompanije jeste da su upravljači i najveći pojedinačni akcionari, pa je samim tim motiv kompanije za isplatu dividende veći. Njena visina je odražavala ne samo poslovne rezultate, već i buduće poslovne izglede kompanije. Stoga je veoma teško reći koji iznos će akcionari dobiti naredne godine jer će ta odluka biti doneta tek u maju", zaključuje Gujaničić.