Proizvodno-montažno preduzeće Jedinstvo iz Sevojna i valjaonica aluminijuma Impol Seval, koje su obe listirane na Beogradskoj berzi i spadaju u red kompanija sa najizdašnijom dividendnom politikom, u prvoj polovini godine poslovale su manje uspešno nego lane.
Profit Jedinstva je tako u prvih šest meseci iznosio 83,8 miliona dinara (0,71 milion evra), što je za više od četvrtine manje u odnosu na prvu polovinu 2022. godine.
Poslovni dobitak je rastao sa 63,2 na 77,4 miliona dinara, a poslovni rashodi su, najviše zahvaljujući skoro duplo većim troškovima materijala i energije, porasli za skoro milijardu dinara na 4,5 milijardi (38,4 miliona evra). Ipak, prihodi od prodaje (najviše na domaćem tržištu) porasli su i dostigli četiri milijarde dinara.
Opširnije
Promet na Belexu najviši od jula, ponovo zbog obveznica
U prethodnih pet radnih dana prodate su hartije od vrednosti za 7,63 miliona evra, a na dužničke zapise otpalo je oko 95 odsto, ili 7,25 miliona.
25.09.2023
Direktor Belexa za BBA: Mogli bismo da privučemo i 12 milijardi evra
Postoji između 10 i 12 milijardi evra potencijalno slobodnih sredstava koja bi uz adekvatnu ponudu mogla biti uspešno investirana na berzi.
22.09.2023
Obveznice ostaju glavni fokus investitora na domaćoj berzi
U julu je palo interesovanje za dividende kompanija koje deo profita dele akcionarima.
09.08.2023
Kod Impola je slika bila gora, pa su poslovni prihodi prepolovljeni, i sa 16,4 milijardi dinara pali su na 8,6 milijardi (oko 73 miliona evra). Pali su i rashodi, ali pad nije bio isti kao sa strane prihoda (sa oko 14 na 8,2 milijarde dinara).
Manji su bili i finansijski prihodi, a sve zajedno dovelo je do toga da Impol zabeleži dobitak od 2,15 miliona evra, naspram profita od 21,1 milion evra iz prvih šest meseci 2022. godine.
Ključna kretanja u svetu
Kako navode analitičari, rezultati Impola pre su posledica spoljnih faktora nego većih promena u poslovanju. "Lošiji rezultati Impola direktna su posledica pada cene aluminijuma i proizvoda od aluminijuma na evropskom tržištu i to zbog pada potražnje. Impol izvozi 95 odsto proizvoda u Evropsku uniju, pre svega su to Nemačka i Italija, a na tamošnjim tržištima je u toku ove godine došlo da drastičnog smanjenja potražnje usled pogoršanja makroekonomskih trendova – pada industrijske proizvodnje generalno poslovne aktivnosti", rekao je za Bloomberg Adriju Vladan Pavlović, analitičar kompanije Ipopema Securities.
On dodaje da nije samo u pitanju pad cene aluminijuma veći pad premija za gotove proizvoda preko bazne cene, pa je zbog toga došlo i do disproporcijalnog pada profita (poslovne dobit) kod Impola, bez obzira na relativno dobru kontrolu svih troškova.
"Trenutno smo na silaznoj putanji kada je upitanju ciklus na aluminijumu (zbog nedovoljno jakog globalnog rasta i potražnje) i evropski kupci odlažu čak i porudžbine za 2024. pa je stabilizacija verovatna tek negde krajem prve polovine sledeće godine. Na srednje i duže staze će verovatno doći do opravka, zbog rastuće potražnje iz segmenata vezanih za čiste tehnologije, u koje spadaju i proizvodnja EV, turbina, solarnih panela, i slično", navodi Pavlović, i dodaje da bolje rezultate Impola možemo očekivati od druge polovine 2024. godine.
Dividenda ne zavisi samo od poslovanja
Kompanija Impol Seval je prošle godine ostvarila najbolje finansijske rezultate u svojoj istoriji, a druga polovina godine donela je lošije poslovne okolnosti. Uprkos tome, Impol je isplatio i najveću dividendu u istoriji, a akcionari su po deonici dobili 871,6 dinara bruto.
Pavlović upozorava da sa predviđanjem dividendi Impola treba biti oprezan.
"Kada je u pitanju dividenda, meni nije poznato da Impol ima definisanu politiku dividende - poslednjih godina racio isplate je prilično varirao (30-50 odsto), a bilo je i isplate kod prilično simoboličnog profita u 2020. godini", rekao je analitičar.
On dodaje da nije nemoguće da dividenda ostane i na istom nivou bez obzira na potencijalno veći pad profita, jer će njena isplata zavisiti od raspoložive gotovine, a priliv je bio dobar u prvom polugodištu
"Ipak mislim da neće biti povećanja u odnosu na 871 dinar po akciji i da smo realno bliže smanjenu, kada je u pitanju ono što možemo očekivati od isplate u narednoj godini, jer kompanija ima i dug i nastavlja da ulaže u modernizaciju opreme kako bi spremno dočekala preokret ciklusa potražnje", zaključuje Pavlović.
Jedinstvo je, s druge strane, suprotno očekivanjima analitičara, promenilo odluku i na ime dividende isplatilo 95,8 miliona dinara, ili 411,76 dinara po deonici bruto. Ovo je 42 odsto niže od dividende koju je kompanija isplaćivala prethodne tri godine.
Kako su za našu redakciju ranije pojasnili brokeri, velike dividende su u velikoj meri bile posledica realizovanja velikog projekta na TENT-u, što je najveći posao u istoriji kompanije. Ispada da je moguć razlog za oprezniji pristup upravo okončanje ovog posla.
Akcije Jedinstva od početka godine pale su za 15 odsto i cena jedne akcije je u petak bila 6.800 dinara, dok su akcije Impola napredovale za oko 18 procenata, i u petak su koštale 5.800 dinara.