Švajcarska farmaceutska kompanija Roche objavila je u ponedeljak da će platiti 7,1 milijardu dolara za akviziciju kompanije Telavant kako bi osnažila rad na razvoju eksperimentalnih lekova.
Time će Roche dobiti prava da u SAD i Japanu razvija i stavi na tržište obećavajuću novu terapiju za upalne bolesti creva, pod nazivom RVT-3101, koja je trenutno u fazi kliničkih ispitivanja.
Roche dodaje da će u kratkom roku isplatiti dodatnih 150 miliona dolara u zavisnosti od postizanju zadatih ciljeva u fazi razvoja leka.
Opširnije
Pfizer kupuje proizvođača lekova protiv raka za 43 milijarde dolara
Kompanija Pfizer pristala je da kupi proizvođača lekova protiv raka Seagen za 43 milijarde dolara.
13.03.2023
Saznajemo: Galenika kupuje farmaceutskog distributera Lifemedic
Ranije ove godine, iz Galenike su najavili ulaganje od 35 miliona evra u Srbiji i širenje proizvodnje.
19.10.2023
Johnson & Johnson zbog kancerogenog pudera plaća 18,8 miliona dolara
Kompanija Johnson & Johnson mora platiti 18,8 miliona dolara.
19.07.2023
AstraZeneca na korak do leka protiv raka, investitori sumnjaju
Lek je u kliničkim ispitivanjima pokazao statistički značajno poboljšanje u odnosu na standardnu hemoterapiju.
03.07.2023
Terapija antitelima koju je razvio Telavant, inače u vlasništvu kompanija Roivant Sciences i Pfizer, ima novi način delovanja koji cilja upalu i fibrozu, što mu daje potencijal za primenu u slučaju niza drugih bolesti, objavio je Roche. U dosadašnjim ispitivanjima pokazalo se da lek, koji se može davati kod kuće putem injekcije, pacijenti mogu bezbedno koristiti.
Roche se u poslednje vreme našao pod pritiskom da poboljša segment razvoja lekova kako višak prihoda od proizvoda korišćenih tokom pandemije polako dolazi kraju. Švajcarska kompanija najavila je da će što je pre moguće započeti globalnu treću fazu kliničkih ispitivanja za RVT-3101.
Prošle nedelje akcije Rochea snažno su pale nakon što kompanija svoje finansijske ciljeve nije revidirala naviše pa je objavila pad kvartalnih prihoda.
Glavni izvršni direktor Thomas Schinecker suočava se s dva izazova: gubitkom prihoda vezanih za pandemiju u visini od više milijardi dolara i sumnjama među investitorima oko toga ima li kompanija sposobnost da uspešno okonča najvažnije projekte.
Schinecker se obavezao da radi na poboljšanju produktivnosti u segmentu istraživanja i razvoja.
Prema njegovim rečima, postojeći razvojni portfelj moći će da podstakne rast.
"Za nas je važno, bez obzira na to je li reč o ranijim ili kasnijim fazama, da razvoj ima smisla i iz naučne i iz finansijske perspektive", poručuje Schinecker.
Upalna bolest creva je grupa hroničnih gastrointestinalnih poremećaja koji pogađaju skoro osam miliona ljudi širom sveta i 80 odsto njih ne može da nađe trajnu terapiju.
Telavant je nastao prošle godine kako bi razvio i komercijalizovao RVT-3101 u SAD i Japanu. Roivant u njemu ima 75 odsto udela, a Pfizer ostatak.