Nakon što su slična regulatorna tela to najavila ranije, Agencija za zaštitu konkurencije Ujedinjenog Kraljevstva (CMA) je otpočela istragu ugovora o preuzimanju sklopljenog između kompanija Microsoft i Activision Blizzard, vrednog 69 milijardi dolara.
CMA je u sredu rekla da će istražiti da li akvizicija kompanije koja je razvila video-igru Call of Duty može da naruši princip konkurencije kroz više cene ili smanjen izbor. Agencija je rekla da će u saradnji sa agencijama iz drugih zemalja do prvog septembra odlučiti da li je potrebno pokretanje obimnije istrage.
CMA je poznata kao zagovornik invazivnijih metoda prilikom procena ugovora, naročito kada su u pitanju najveće tehnološke kompanije. Regulatorna tela će istražiti da li prelazak Activisiona u vlasništvo Microsofta može da ograniči pristup igrama te kompanije ostalim učesnicima na tržištu.
Federalna trgovinska agencija Sjedinjenih Američkih Država (FTC) takođe je pokrenula sličan postupak, kako je predsedavajuća Lina Khan rekla u junu.
"Jasno smo rekli da planiramo da vodimo svoje odeljenje za video-igre tako da koristi imaju korisnici, programeri, i ostale kompanije", rekla je Lisa Tanzi, generalni savetnik u Microsoftu. "Odgovorićemo na sva pitanja regulatornih tela, i sigurni smo da će istraga doprineti uspešnom zaključenju ugovora", rekla je, i dodala da se očekuje da dogovor bude zaključen sledeće godine.
Iz Activisiona nisu odgovorili na pitanja.
Istraga FTC će se fokusirati na kombinaciju Activisionovog portfolija video-igara i konzola i hardver opreme koju proizvodi Microsoft. Poslanici su takođe zahtevali od FTC da istraži na koji način će ugovor o akviziciji uticati na zaposlene u kompaniji Activision, koji su već pozivali na odgovornost menadžment kompanije usled optužbi za diskriminaciju i seksualno uznemiravanje.
Microsoft želi da kupi Activision kako bi mogao da poveća broj igara koje može da ponudi pretplatnicima na svojoj Game Pass platformi dostupnoj na Xbox konzolama. Activision poseduje neke od najpoznatijih franšiza video-igara na svetu kao što su Call of Duty, Candy Crush, Guitar Hero, Skylanders, Destiny, Crash Bandicoot, i Tony Hawk. Kompanija je takođe jedna od najvećih u svetu video-igara za mobilne telefone, gde Microsoft nema zavidno prisustvo. Sklapanje ugovora bi ovo moglo da promeni.
Activision nije jedina meta Microsofta. Tehnološki gigant je 2020. za 7,5 milijardi dolara otkupio kompaniju ZeniMax Media Inc., u čijem vlasništvu su video-igre Elder Scrolls i Doom. U njenom vlasništvu se takođe nalazi i kompanija Mojang, koja je razvila video-igru Minecraft.