Kina je po drugi put ove godine započela bušenje rupe od 10.000 metara u zemlji kako bi pronašla ultraduboke rezerve prirodnog gasa.
Prema pisanju novinske agencije Xinhua, China National Petroleum Corporation je u četvrtak započela s radom na bušotini Shendi Chuanke 1 u provinciji Sičuan, s planiranom dubinom od 10.520 metara. Ovaj projekat dolazi nakon slične bušotine koju je kineska državna naftna kompanija počela da buši u Sinđanu u maju. Ona je tada bila opisana kao najdublja ikad napravljena u Kini.
Dok je prva bušotina opisana kao eksperimentalna po prirodi, korišćena za testiranje tehnologija bušenja i pružanje podataka o unutrašnjoj strukturi Zemlje, cilj poduhvata u Sičuanu je da pronađe ultraduboke rezerve prirodnog gasa.
Opširnije
Rast kineskog BDP-a razočarao u drugom tromesečju
Bruto domaći proizvod porastao je za 6,3 odsto u drugom tromesečju u odnosu na isti period prethodne godine, što je slabije od 7,1 odsto, koliko su očekivali ekonomisti u anketi Bloomberga.
17.07.2023
Slab izvoz novi udarac za kinesku privredu
Kineski izvoz je u junu u dolarima pao za 12,4 odsto u odnosu na godinu ranije.
13.07.2023
Mitrović: Kina prelazi sa upozorenja na dela
Kina je najavila ograničenje izvoza dva donekle opskurna, ali ključna metala u Sjedinjene Države i Evropsku uniju.
05.07.2023
Kina seli trgovinski rat u Evropu, cilja na zelenu tranziciju
Kina je najveći svetski proizvođač dva minerala, galijuma i germanijuma.
05.07.2023
Kina kupuje gas kao da je još uvek energetska kriza
Kina naveliko kupuje prirodni gas, a zvaničnici su srećni što će uvoznici nastaviti da sklapaju dogovore.
04.07.2023
Sičuan, jugoistočna provincija poznata po začinjenoj hrani, spektakularnim pogledima na planine i pandama, takođe je dom nekim od najvećih kineskih rezervi gasa iz škriljaca. Međutim, naftni divovi u državnom vlasništvu nisu imali puno uspeha u iskorišćavanju tih potencijalnih rezervi zbog nepristupačnog terena i složene geologije.
Kineska vlada je poslednjih godina vršila pritisak na energetske kompanije kako bi poboljšale energetsku sigurnost povećavanjem domaće proizvodnje, usled niza nestašica struje, geopolitičkih sukoba i globalne nestabilnosti cena.