Dolazak novog konkurenta ozbiljno je zapretio poziciji Twittera, koji u poslednje vreme prolazi kroz razne turbulencije, a akcije mu gube vrednost. Ali da li je lansiranjem Threadsa kompanije Meta investicija južnoafričkog mogula stvarno u opasnosti?
Elon Musk je u manje od godinu dana okrenuo celi Twitter naglavačke – promenio menadžment, otpustio velik broj zaposlenih i "poboljšao" politiku upravljanja sadržajem. Njegovi potezi naišli su na mešovite reakcije - neki upozoravaju na duboko ukorenjene probleme u kompaniji, a drugi na pomake u vezi sa slobodom govora.
Investiciona kompanija Freedom Finance Europe postavlja pitanje hoće li se situacija menjati nabolje ili će se jedna od najvećih svetskih društvenih mreža srušiti. Trenutno, smatraju, Musk nema mnogo razloga za optimizam jer je "izgubio 20 milijardi dolara" otkad je kompaniju kupio za 44 milijarde 2022. godine. Njegovi poslovni potezi probudili su zrno sumnje kod investitora i naveli mnoge da razmišljaju o prodaji akcija.
Opširnije
Investitori žele da se Musk fokusira na Teslu jer rivali jačaju
Većina očekuje da će Tesla dalje smanjivati cene zbog konkurencije.
17.07.2023
Musk: Kina na strani čovečanstva oko veštačke inteligencije
Elon Musk je rekao da veruje da bi Kina sarađivala sa međunarodnom zajednicom na smernicama za AI.
13.07.2023
Musk i Zuckerberg počeli meč - ali van ringa
Zuckerberg je tvitovao fotografiju identičnih Spider-Mena koji pokazuju jedan u drugog.
06.07.2023
Instagram predstavio Twitterovog rivala Threads
Trebalo bi da postoji aplikacija za razmenu mišljenja u javnosti, koja okuplja milijardu i više ljudi, rekao je direktor Mete.
06.07.2023
U EU neće biti Metine aplikacije Threads zbog spornih propisa
Kompanija radi na tome kako će deljenje podataka između nove platforme i njene Instagram aplikacije biti regulisano.
05.07.2023
Dolazak nove društvene mreže Meta Threads mogao bi stvoriti velik problem Twitteru i zakomplikovati stanje na tržištu, smatraju u Freedom Financeu. Meta osim Threadsa u svom vlasništvu ima i Facebook, Instagram, WhatsApp, što bi im moglo biti izuzetno korisno. Metina zajednica broji 2,9 milijardi korisnika, dok ih Twitter ima 330 miliona.
"To se osetilo već prvog dana kada je izašao novi proizvod fabrike društvenih mreža Marka Zuckerberga. S 30 miliona skidanja u prva 24 sata i više od 70 miliona korisnika do današnjeg dana, Threads je kao najskidanija aplikacija u istoriji postao opasan konkurent svom pandanu Twitteru", argumentuju iz Freedom Financea.
Ističu da je prednost Threadsa i što se korisnički nalog može povezati s Instagramom i to što je dozvoljeno neograničeno pisanje, odnosno broj znakova u objavi nije ograničen. "Upravo bi sloboda mogla biti presudan faktor i 'selling point' za Threads, kom se predviđa više od 230 miliona korisnika u 2024. godini", navode iz investicione kuće.
Različita publika
Twitter svakodnevno napreduje i neće tako lako prepustiti primat svom najljućem protivniku.
"Bilo bi neprimereno reći da Threads preuzima scenu jer su njihovi korisnici različiti u mnogo čemu. Na primer, Twitter se orijentiše na velik broj visokoobrazovanih muškaraca mlađih godina, dok je Instagram usmeren na žene od 18 do 49 godina i publiku koja nema završeno srednjoškolsko obrazovanje, a još je teško zaključiti pravu publiku Threadsa. Instagram je zaživeo zbog svoje jednostavnosti, ali se nameće pitanje o tome može li Threads napraviti istu stvar s malo drugačijom vrstom sadržaja."
Iz investicione kuće, međutim, kažu da je teško predvideti razvoj situacije. Uvereni su ipak da će povezivanje Threads platforme sa Instagramom olakšati integraciju u svakodnevni život korisnika.
Bolne tačke
S druge strane, navode, Meta već godinama vodi borbu s održivošću i konstantnom fluktuacijom cene akcija. Stoga je njihovim investitorima od krucijalne važnosti videti gde plovi Zuckerbergov brod i može li zadržati glavu iznad vode.
"Obećanje o revoluciji komuniciranja moraće zaživeti kako bi Threads ostao relevantan nakon početnog uzbuđenja. To bi moglo potrajati jer uspeh i implementacija nove platforme još nisu jasni. Ulagači će možda pričekati kako bi videli koliko dobro Meta može unovčiti proizvod i može li to dovesti do održivog rasta prihoda", analiziraju iz Finance Freedoma.
Dodaju i da se Meta morala stabilizovati usled gubitka parnice na Evropskom sudu zbog nepoštovanja antimonopolskih propisa, poreskih zakona i zaštite podataka. Takav rasplet ostavio je svojevrstan uticaj na koheziju kompanije, poverenje korisnika i cenu akcija.
No, kako tvrde, američka kompanija ima mnogo iskustva u kriznom menadžmentu te će, osim finansijskih posledica, naizgled proći neokrznuto iz cele priče. "Za Metu je ključno rešiti te probleme kroz poštovanje pravila, transparentne prakse i proaktivne napore za zaštitu korisničkih podataka i rešavanje problema s porezima. U tom će slučaju kompanija nastaviti svoj rast i postepeno vratiti poverenje korisnika, ali i ulagača."
Novi Twitterov rival ima još bolnih tačaka. Threads još uvek nije dostupan na evropskom tržištu i ne zna se kad će tačno postati, tako da postoji retorika o nedovoljnoj pokrivenosti koja bi mogla prouzrokovati manjak interesa korisnika.
"Predviđa se da će ukupni prihod na tržištu društvenih mreža dosegnuti 124,6 milijardi dolara 2023. godine. Takođe se očekuje godišnja stopa rasta za period od 2022. do 2027. od 6,86 odsto, što će rezultirati projektovanom veličinom tržišta od 183,1 milijardu dolara do 2027. godine. Uzimajući to u obzir, zadržavanje u sferi društvenih mreža izgleda poprilično privlačno, a širenje na evropsko i ostala tržišta moraju biti primaran cilj Mete", zaključuju stručnjaci za investiranje.