Kokain. Gomile gotovine. Unesrećeni bugarski rvač. Tokom februarskog suđenja, užasavajući detalji su okupirali pažnju švajcarske finansijske javnosti dok se kompanija Credit Suisse Group AG suočavala sa optužbama da nije uspela da spreči dilera narkoticima da pranjem novca stekne milione.
Okrivljujuća presuda je stigla u ponedeljak, donoseći istorijsku kazna za banku, i prvu kaznu protiv jedne od velikih švajcarskih banaka u istoriji te države. Glavni krivični sud je presudu, kojom je i bivša službenica osuđena za pranje novca, izrekao u ponedeljak popodne.
Žena je osuđena na dvadesetomesečnu uslovnu kaznu zatvora, dok će Credit Suisse biti izrečena kazna od 2 miliona švajcarskih franaka (2,1 milion dolara) i zahtev za nadoknadu štete od 19 miliona franaka, koja je nastala usled nesposobnosti banke da spreči pranje novca.
Presuda predstavlja još jedan udar na već ukaljano ime Credit Suisse, čija odbrana se sastojala od tvrdnji da je zločin učinjen u vreme kada su standardi kontrole bili manje strogi. Niz skandala je doveo do pada vrednosti akcija kompanije koje su na nivou blizu istorijskog minimuma. Kasnije ove godine, banka će se ponovo naći pred sudom u slučaju koji nije povezan sa ovim.
Banka je u saopštenju rekla da će uložiti žalbu na presudu, i dodala da istraga traje više od 14 godina.
"Credit Suisse konstantno testira svoje sisteme za sprečavanje pranja novca, i taj sistem se neprekidno unapređuje, što je u skladu sa regulatornim standardima, koji se takođe menjanju," rekli su iz banke.
Credit Suisse je negodovala jer je slučaj do suda stigao mnogo godina nakon navodnog zločina. Iz kompanije su krajem 2020. rekli da su "zaprepašćeni" kada su ih švajcarski tužioci optužili za pranje novca jer su navodni zločini počinjeni u periodu od 2004. do 2008 godine.
Međutim, po švajcarskim zakonima, tužioci mogu da pokrenu krivični postupak protiv banaka ako smatraju da nisu učinile dovoljno da primete povezanost novca klijenata sa protivzakonitim radnjama. Bivša menadžerka, koja po švajcarskim zakonima o izveštavanju može biti imenovana samo kao E., redovno je prihvatala uplate od preko 500.000 evra (528.650 dolara), kako se navodi u presudi koja broji 515 strana. Uplate u gotovini su bile veoma rasprostranjena pojava uzevši u obzir stanje u kom su bile bugarske banke u to vreme, navela je ona u svedočenju.
Dva druga bugarska državljanina su osuđena za udruživanje radi vršenja krivičnih dela i teži oblik pranja novca. Jedan je dobio trogodišnju kaznu zatvora, od čega je 18 meseci uslovno, a drugi je dobio dvanaestomesečnu uslovnu kaznu zatvora.
Advokat osuđene E. je rekao da će uložiti žalbu.
"Ova presuda krivicu stavlja na osobe bez ikakvog ozbiljnog iskustva ili obuke," rekao je Grégoire Mangeat, advokat osuđene E. "To povlači brojna pravna pitanja, što je moju klijentkinju navelo da se protiv presude bori svim snagama."
Mule i droga
Bugarski državljanin oko kojeg se vrti čitava priča, a koji je kasnije osuđen na 20 godina zatvora, organizovao je uvoz desetina tona kokaina u Evropu između 2002. i 2012. godine. Za prevoz su korišćeni avioni, brodovi, i takozvane mule, odnosno ljudi koji su drogu preko granice prenosili tako što je progutaju umotanu u gumenu kesu.
Drugog dana suđenja, Credit Suisse je ostvario i malu pobedu kada je sudija rekao da dokazi prikupljeni pre februara 2007. neće biti prihvaćeni zbog zastare postupka za krivično delo pranja novca. Međutim, sud je dozvolio da se ti dokazi predstave kao deo optužbi za nepridržavanje regulatornih standarda.
E. je svedočila da nema "bankarskog iskustva" i da je bankarski ispit položila iz trećeg pokušaja. Banka je kasnije odlučila da ne zamrzne sredstva bugarskog državljanina i nakon njegovog hapšenja i optužbi za trgovinu narkoticima, rekla je E. i dodala da je njoj rečeno da "sačeka da informacije budu potvrđene."