Kompanija Virgin Orbit Holdings podnela je zahtev za stečaj nakon neuspelog pokušaja prikupljanja kapitala potrebnog za nastavak rada.
Kompanija za lansiranje satelita povezana s britanskim milijarderom Richardom Bransonom navela je 243 miliona dolara imovine i 153,5 miliona dolara ukupnog duga u stečajnoj dokumentaciji podnetoj u Delawareu.
Stečaj je završni čin brze propasti kompanije sa sedištem u Long Beachu u Kaliforniji, nakon velikog neuspeha lansiranja u januaru i pada cene akcija. Privremeno su zaustavili poslovanje u martu dok su tražili dodatni kapital, a potom su otpustili 675 zaposlenih.
Bransonova kompanija Virgin Investments osigurala je 31,6 miliona dolara kako bi Virgin Orbit nastavio rad dok traži kupca, a glavni izvršni direktor Dan Hart tada je rekao da traži transakciju koja će Virgin Orbit i njegovu imovinu dobro pozicionirati "za buduće prilike i misije".
Firma je deo Bransonovog carstva koje uključuje Virgin Atlantic Airways i kompaniju za svemirske letove Virgin Galactic Holdings te kao javna kompanija nikad nije ostvarila dobit.
Zvanično je počela da radi 2017. godine, kao ogranak Virgin Galactica. Posao Virgin Orbita bio je usmeren na lansiranje malih satelita u orbitu. Uspešno su lansirali 33 satelita, saopšteno je iz kompanije.
Vazdušno lansiranje
Za razliku od nekih konkurenata koji lansiraju rakete sa zemlje, Virgin Orbit koristi tehniku poznatu kao vazdušno lansiranje, u kojoj se njegova raketa LauncherOne postavlja na veliku visinu ispod krila modifikovanog aviona "boeing 747". Kompanija je počela da razvija raketu u Virgin Galacticu, godinama pre nego što je formalno pokrenut biznis lansiranja satelita.
Virgin Orbit uspešno je lansirao svoju prvu misiju u orbitu u januaru 2021. i završio četiri uspešna leta do 2022.
Kompanija je ove godine planirala da poveća učestalost lansiranja, ali je morala da revidira planove nakon neuspele misije u januaru, koja je trebalo da bude prvo orbitalno lansiranje s britanskog tla. Njihova raketa nije uspela da uđe u orbitu nakon što je došlo do problema s filterom goriva tokom leta, a sve je rezultiralo gubitkom devet malih satelita.
- U pisanju teksta pomogli Janine Phakdeetham, Harry Suhartono i Anthony Palazzo.