Nijedna industrija i nijedna kompanija nisu doveka otporne na krize, rekla je ekspertkinja za razvoj startap ekosistema Zoja Kukić, komentarišući masovna otpuštanja u svetskom tehnološkom sektoru. Ona je podsetila na izazove koje su doneli pandemija, inflacija i rast kamatnih stopa. Sve to podiglo je troškove firmi.
"Tehnološke kompanije sada pokušavaju da smanje svoje troškove da bi poboljšale poslovne rezultate, a jedan od najbržih načina da se to uradi je otpuštanje", rekla je Kukić, gostujući na Bloomberg Adria TV.
Među vodećim imenima u oblasti tehnologije, Apple bi se mogao učiniti mudrijim od svojih konkurenata, jer nije zabeležio preterano zapošljavanje tokom pandemijskog buma, što se nekim drugim kompanijama kasnije obilo o glavu.
Opširnije
Največi proizvođač PC-jeva upozorio da slede otpuštanja
Dobit kompanije Lenovo Group Ltd. pala je prvi put u skoro tri godine zbog slabljenja potražnje za personalnim računarima.
17.02.2023
Meta poziva menadžere da zavrnu rukave ili da odu
Kompanija traži od menadžera i direktora da pređu na individualne poslove saradnika ili napuste kompaniju.
08.02.2023
Zoom reže 15 odsto radne snage, 1.300 njih ostaje bez posla
Usluga koja je postala sveprisutna tokom pandemije, sada se prilagođava sporijem rastu.
07.02.2023
SAP planira da se pozdravi s 3.000 radnika
Kompanija istražuje opciju prodaje svog preostalog udela u Qualtrics International Inc.
26.01.2023
Tehnološki titani zbrisali više od 100.000 radnih mesta
Plan Alphabeta da smanji broj zaposlenih za više od šest odsto doprinosi talasu otpuštanju radnika u tehnološkim firmama.
20.01.2023
"Apple ima dosta drugačiji biznis od Googlea i Amazona, to jest sam rast Appleovog biznisa nije bio toliko veliki i ta tražnja za dodatnom radnom snagom jeste bila manja tokom pandemije nego što je to slučaj sa drugim tehnološkim kompanijama", ocenila je sagovornica naše televizije. Dodala je da ipak većina velikih kompanija koje sada otpuštaju i dalje ima veći broj zaposlenih nego pre pandemije.
Prema njenim rečima, ono što IT sektor u Srbiji i regionu mora da osvesti jeste to da će se ovakva tendencija sigurno nastaviti.
Naglasila je i da će biti zanimljivo pratiti kako će se kriza odraziti na manje kompanije u razvoju, koje će takođe biti pogođene, iako u njihovom slučaju ne može biti reči (kao što je to kod tehnoloških divova) o posledicama preteranog zapošljavanja.
Opširnije o ovoj temi poslušajte u videu.