Rio Tinto Plc. izgubio je malu radioaktivnu kapsulu u Zapadnoj Australiji na delu auto-puta koji je duži od dužine Italije. Evo šta znamo do sada:
Gde je nestala
Kamion je stigao u jedan od ogromnih rudnika gvozdene rude Rio Tinta u australijskom regionu Pilbara 12. januara, nakon vožnje 1.400 kilometara (870 milja) od transportnog skladišta u Pertu. Bio je tu da prikupi neispravan komad tehničke opreme koji se koristi za merenje gustine gvozdene rude i vrati ga u Pert na popravku. Uređaj, veličine flaše za mleko, sadržao je sićušni radioaktivni srebrni element, cilindričan i dugačak manje od jednog centimetra.
Tovar koji je sadržao kapsulu vratio se u Pert 16. januara, gde je stavljen u objekat otporan na zračenje. Međutim, kada je paket otvoren 25. januara, uređaj je rastavljen, a od kapsule ni traga ni glasa.
Opširnije
Rio Tinto izgubio visoko radioaktivnu kapsulu u Australijskoj pustinji
Kapsula je bila u transportu 16. januara, ali je tek 25. januara otkriveno da nedostaje.
30.01.2023
Rio Tinto bi mogao da dobije drugu šansu u Srbiji, kaže Vučić
Zaustavljanje projekta bilo je "veoma neodgovorno", kaže predsednik Srbije.
18.01.2023
Rio Tinto: Nismo odustali od iskopavanja litijuma u Srbiji
Samo pre nekoliko dana, premijerka Ana Brnabić izjavila je da "Jadar" neće opet biti pokrenut.
16.12.2022
Kako je nestala
To je još uvek misterija. Policija Zapadne Australije kaže da nema dokaza o kriminalnim aktivnostima (istakli su da se kapsula ne može koristiti kao oružje). Nedostajali su svi šrafovi na uređaju koji je sadržao kapsulu kada je paket otvoren u Pertu, pa se pretpostavlja da je kapsula ispala u toku transporta. Srećom, put nije prometan, pa je malo verovatno da će je neko slučajno pokupiti. S druge strane, pronalaženje kapsule od šest milimetara na tako dugačkom putu čini i potragu za iglom u plastu sena lakom.
Kako traže
Odeljenje za vatrogasne i hitne službe Zapadne Australije poslalo je grupu za potragu da pretaži celu dužinu auto-puta pomoću detektora radijacije na krovovima vozila. Voze brzinom oko 50 kilometara na sat, a cela potraga bi trebalo da traje oko pet dana. Do sada nije bilo saopštenja o tome kako se pretraga odvija. Portparol odeljenja rekao je da je savezna vlada takođe obezbedila opremu za pronalaženje nestale kapsule. "Nije kao da idemo naokolo i gledamo ", rekao je nadzornik Darryl Ray medijima tokom vikenda.
Koliko je opasno
Dovoljno opasno. Ministarstvo zdravlja Zapadne Australije saopštilo je da bi to moglo da izazove opekotine od zračenja ili teške bolesti i upozorilo je ljude da ga ne diraju ili podižu. Stručnjaci su rekli da je rizik od kontaminacije na daljinu zračenjem relativno mali, ali bi direktna kontaminacija bila ozbiljnija.
"Došlo bi do početnog crvenila kože ili tkiva i, u teškim slučajevima, ulceracije i potencijalne smrti tkiva", rekao je profesor Dale Bailey, profesor medicinskih nauka na Univerzitetu u Sidneju. "Ako se proguta, potencijalno bi izazvalo krvarenje u crevima i ulceraciju, što može dovesti do značajnih komplikacija."
Šta kažu iz Rio Tinta
Rio Tinto je i dalje u ofanzivi nakon što je njegova reputacija narušena kada je 2020. godine digao u vazduh drevna autohtona skloništa u stenama u zapadnoj Australiji. Ove nedelje su se brzo izvinili. "Mi ovaj incident shvatamo veoma ozbiljno", rekao je izvršni direktor Simon Trott u izjavi za vikend. "Smatramo da je ovo veoma zabrinjavajuće i izvinjavamo se zbog panike koja je izazvana u zajednici Zapadne Australije".
Šta kaže kompanija koja je pakovala tovar
SGS SA, švajcarska kompanija koja je otkrila da je kapsula izgubljena, rekao je da ju je Rio Tinto unajmio da spakuje uređaj u rudniku, a zatim da ga primi u Pertu, ali ne i da ga transportuje. To je uradio neimenovani "specijalistički transporter", navodi se u saopštenju kompanije u utorak. Oni pomažu vlasti u potrazi.