Apple podiže plate radnicima u SAD za 10 odsto ili više jer se suočava sa skučenim tržištem rada i širenjem sindikalnih aktivnosti u svojim maloprodajnim objektima.
Kompanija sa sedištem u Kupertinu u Kaliforniji saopštila je da ove godine povećava budžet za nadoknade. Povećaće minimalnu satnicu za svoje radnike na najmanje 22 dolara, što je 10 odsto više u odnosu na prošlu godinu. Ovaj potez usledio je nakon povećanja plata u februaru, problema sa inflacijom i pritužbi nekih zaposlenih na uslove rada tokom pandemije kovida 19.
Apple, između ostalog, ubrzava i godišnje povećanje plata zasnovanih na učinku za maloprodajne i korporativne članove tima za tri meseca, navodi se u e-poruci zaposlenima. Kompanija se bori sa sindikalnim aktivnostima u nekoliko delova SAD, uključujući Džordžiju, Merilend, Njujork i Kentaki. U nedavnoj video-poruci zaposlenima, Appleov šef maloprodaje je upozorio: "Imamo odnos koji se zasniva na otvorenom, saradničkom i direktnom angažmanu. Brinem se šta bi značilo staviti drugu organizaciju u sredinu našeg odnosa".
Kompanije često najavljuju poboljšanja dok se bore protiv sindikalnih kampanja i na taj način mogu ometati slobodan izbor zaposlenih, rekla je profesorka radnog prava sa Univerziteta u Sijetlu Charlotte Garden. Ona dodaje da je rizik u tome što radnici vide da je zadržavanje poboljšanja uslovljeno glasanjem protiv sindikalnog predstavljanja i da će kompanija, ako glasaju za sindikat, igrati tvrdoglavo.
Američke tehnološke kompanije bore se sa nedostatkom talenata nakon što su mnogi odabrali fleksibilne opcije ili su obeshrabljeni tokom pandemije da traže posao. Proizvođač softvera Microsoft je među onima koji troše agresivnije da bi ostali konkurentni, planirajući da skoro udvostruči budžet za povećanje plata ove godine u nastojanju da zadrži zaposlene.
Inflacija takođe igra ulogu u povećanju plata, pri čemu su potrošačke cene u SAD porasle za 8,3 odsto godišnje u aprilu, prema vladinim podacima objavljenim u sredu.
Apple ima oko 154.000 zaposlenih sa punim radnim vremenom ili ekvivalentno. Početna plata u toj kompaniji je iznad državnog minimuma u SAD, koji od 2009. godine iznosio 7,25 dolara, a najniža plata u Njujorku je 15 dolara. Kao i druge vodeće tehnološke firme, kompanija je do sada radila bez formalne organizacije radnika. Međutim, uspešni potezi za sindikalno udruživanje u skladištu Amazona u Njujorku i kafićima Starbucks širom zemlje dali su podsticaj novim kampanjama.