Šef Teslinog poslovanja u Indiji podneo ostavku čim je kompanija ušla na to tržište
Menon, koji je radio u kompaniji Elona Muska skoro devet godina, odlazi nakon što je više od četiri godine vodio operacije Tesle u Indiji.
pre 18 sati
14. oktobar 2022, 15:53
Imlek je 2021. godine ostvario prihod od 204,7 miliona evra
Somboled drugi u Srbiji sa 75,8 miliona evra
Analitičari upozoravaju na lošu situaciju u industriji
Bloomberg
Sve skuplja stočna hrana, borba sa sušom, smanjeni stočni fond i inflacija nastaviće negativno da utiču na srpsku industriju mleka, koja se već suočava sa nedostatkom sirovina, dok se rast maloprodajne cene ne preliva na proizvođače.
Problem na tržištu na kojem postoji dominantni otkupljivač mleka, eskalirao je poslednjih meseci posle pokušaja izvršne vlasti da ograničavanjem maloprodajne cene spreči poskupljenja, a rezultat su bile nestašice i poskupljenja. Za nekoliko meseci od ograničenja cene UHT mleka od 2,8 odsto mlečne masti, došlo je do skidanja zabrane i povećanja cena od više desetina procenata.
"Veliki igrači će nastaviti da se bore za udeo u tržištu, ali i da sačuvaju svoju profitabilnost", smatra analitičar Bloomberg Adrije Ilija Nešić, pojašnjavajući da će zbog toga nužno doći i do rasta maloprodajnih cena mleka i mlečnih proizvoda.
Najveći prerađivač mleka u Srbiji Imlek u 2021. godini ostvario je prihod od 204,7 miliona evra, dok je drugi najveći prerađivač mleka u Srbiji Somboled prihodovao 75,87 miliona evra. Sledi Meggle sa 33,96 miliona evra prihoda, dok je Mlekara Šabac u 2021. godini imala prihod od 32,16 miliona evra.
Prema podacima na portalu D&B, Imlek je 100 odsto u vlasništvu kompanije Adriatic Luxco 2 S.a.r.l. registrovanoj u Luksemburgu, a Somboledov vlasnik je hrvatski Dukat d.d., čiji vlasnik je B.S.A. International iz Belgije. Zatim, Meggle Srbija je u vlasništvu Meggle Consumer Products International GmbH iz Nemačke, a vlasnik Mlekare Šabac je M.I. Finance Velimira Jovanovića.
Uprkos moći u pregovorima sa proizvođačima i jakim rezultatima, tek će se videti kako će najjače mlekare poslovati u budućnosti jer cela industrija prolazi kroz težak period, kažu analitičari Bloomberg Adrije.
Problem predstavlja i dominacija pojedinih učesnika na tržištu, pa je pokazatelj EBITDA marža kompanije Imlek dvostruko veća od kompanija u Hrvatskoj i Sloveniji koje imaju najveći udeo na svojim tržištima, rekao je Nešić.
Osim rastućih troškova prerade mleka, teški klimatski uslovi, intervencije države na tržištu, sveprisutna inflacija i smanjenje stočnog fonda predstavljaju rizik za celu industriju. Rast potrošačkih cena u Srbiji je u septembru iznosio 14 odsto na godišnjem nivou.
Analitičari veruju da je status Imleka na tržištu pod velikim uticajem cena sirovog mleka čija proizvodnja je godinama postala sve neprofitabilnija. Međutim, i sama kompanija, kao i druge u regionu, bori sa sa tom tendencijom većim fokusom na mlečne proizvode poput jogurta i sira, koji su profitabilniji od mleka.
Uprkos tome, sirovo mleko ostaje osnovni proizvod, a proizvođači upozoravaju da drastično opada broj onih koji mogu da uzgajaju krave muzare jer je mlekarstvo postalo neprofitabilno.