Warren Buffett naspram američkog kapitalizma
Warren Buffett, jedan od najuspešnijih investitora svih vremena, teško se može osporiti postignuće. Međutim, njegova strast prema monopolima otvara brojna pitanja.
pre 3 sata
17. septembar 2023, 13:02
Kompanije iz Evrope i Sjedinjenih Američkih Država uložile 65 milijardi dolara u Indiji
Istovremeno, njihova ulaganja u Kinu pala su sa 120 milijardi na manje od 20 milijardi dolara
Izveštaj grupe Rhodium pokazuje da su, osim Indije, firmama privlačni Meksiko, Vijetnam i Malezija
Bloomberg
Američki i evropski investitori okreću leđa Kini, preusmeravajući ulaganja u Indiju, ali i u Meksiko, Vijetnam i Maleziju, pokazuje izveštaj grupe Rhodium objavljen u sredu. Ulaganja američkih i evropskih kompanija u Indiji su se upetostručila između 2021. i 2022. godine, dosegavši oko 65 milijardi dolara.
S druge strane, lane su ulaganja u Kini s rekordnih 120 milijardi dolara u 2018. godini pala na ispod 20 milijardi dolara.
"Diverzifikacija se već razmahala", zaključili su u Rhodiumu, priznavši ipak da će "razvijene privrede tek za više godina postići ciljeve zacrtane njihovom politikom 'smanjivanja rizika'", imajući u vidu centralnu poziciju Kine u svetskim lancima snabdevanja.
Strane kompanije došle su u Kinu u drugoj polovini osamdesetih godina privučene niskim troškovima proizvodnje i potencijalom za razvoj brojčano velike srednje klase. Njihov dolazak poklopio se s kineskim napuštanjem maoističkog ekonomskog modela, napominje Reuters.
Sada pojačavaju ulaganja na novim tržištima kako bi osigurale nove dobavljače i geopolitički osetljive poluproizvode, poput poluprovodnika, i smanjile zavisnost od Kine. Autori izveštaja, prenela je Hina, upozoravaju da diverzifikacija verovatno neće znatno smanjiti njihovu izloženost Kini, jer se njihova nova investiciona odredišta i sama uveliko oslanjaju na trgovinu i ulaganja u azijskog diva. Zato ne bi trebalo biti nikakvo iznenađenje ako se ukupni udeo Kine u svetskom izvozu, proizvodnji i lancima snabdevanja poveća, paralelno s diverzifikacijom, ističu.
Kompanije okreću leđa Kini, iako njen udeo u svetskom rastu nastavlja da se povećava, naglašavajući da zabrinutost za kinesko poslovno okruženje, ekonomski oporavak i politiku snažno zabrinjava strane ulagače.