Serbia Zijin Copper Bor najavio je povratak na Londonsku berzu metala (LME). Dokumentacija za registraciju je predata, a očekuje se da će proći nekoliko meseci pre nego što borski bakar bude izlistan na jednom od vodećih svetskih tržišta metala.
Sertifikat o vrhunskom kvalitetu, koji izdaje LME, povećaće prodajnu cenu borskog bakra, saopštili su iz kompanije. Tona bakra na ovom tržištu je 16. aprila koštala 9.137 dolara, a Zijin Copper Bor bi izlaskom na LME dobio i pristup njihovoj mreži licenciranih skladišta metala, kojih ima više od 460 u Evropi, Aziji i Americi.
Borskim bakrom se već godinama trguje na šangajskoj i hongkonškoj berzi, a još jedna povoljna okolnost za Zijin je što je LME 15. aprila u svoj lanac uvrstila četiri nova skladišta u Hongkongu, čime je globalnu mrežu prvi put proširila do praga kopnene Kine.
Opširnije

Padaju cene metala, Trumpove carine utiču na potražnju
Trumpove carine uzdrmale su tržište metala, a postoji bojazan da će opasti globalna potražnja za industrijskim proizvodima.
03.04.2025

Šta će biti sa cenom bakra na svetskom tržištu
Dok Amerika najavljuje carine od 25 odsto na uvoz bakra, analitičari prognoziraju rast cene jednog od najtraženijih metala na svetu.
28.03.2025

Rudarstvo vuklo promet u srpskoj industriji u aprilu
Industrijski promet u Srbiji u aprilu bio je veći za 23 odsto u odnosu na april 2023. godine.
14.06.2024

Kineski Zijin sa dve milijarde evra izvoza iz Srbije oborio rekord
Vrednost izvoza najvećih 15 izvoznika iz Srbije bio je oko sedam milijardi evra.
23.02.2024

Zijin u Boru od 2028. sam proizvodi struju iz najvećeg OIE postrojenja
Projekat će biti ukupnog kapaciteta dva gigavata - 1.500 megavata vetroelektrana i 500 megavata solarne elektrane.
26.01.2024
Mogući povratak borskog bakra na Londonsku berzu metala najavljen je u trenutku kada cene bakra na svetskom tržištu dostižu rekordne cene, a analitičari prognoziraju dalji rast zbog američkih carina od 25 odsto, o čemu je Bloomberg Adria već pisala. U poslednje dve godine, cena bakra na svetskom tržištu stabilno raste zbog prognoza da će ga u budućnosti biti sve manje.
Kompanija Serbia Zijin Copper Bor, gde Republika Srbija ima vlasnički udeo od 36 odsto, naslednica je Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor. Bivši jugoslovenski rudarski gigant je pre tri decenije na LME prodavao bakar "A" kvaliteta, finoće 99,96 - 99,99 odsto, podseća Zijin Copper u saopštenju. Trgovina na LME je prekinuta devedesetih godina, tokom raspada Jugoslavije, a kompanija je zapala u finansijske teškoće.
Novi uspon borskih rudnika počeo je 2018. godine, kada je kineski gigant Zijin Mining Group preuzeo većinsko vlasništvo nad borskim basenom. Ugovor o strateškom partnerstvu, koji je te godine sklopljen između kineske kompanije, Vlade Srbije i Rudarsko-topioničarskog basena Bor (RTB), državi je doneo kapitalnu investiciju od oko milijardu i po dolara, a Boru proširenje proizvodnje.
Zijin Mining Group Co, kineska korporacija pod čijim su okriljem i borski rudnici, jedan je od najvećih proizvođača metala na svetu. Prethodna poslovna godina donela im je rekordne rezultate - profit im je u 2024. porastao za 52 odsto, čemu je doprineo rast tražnje i cena bakra i zlata, piše Bloomberg.
Kineski rudarski gigant značajno se proširio tokom prethodne decenije. U njihovom vlasništvu je tri od deset najvećih rudnika bakra i zlata na svetu – rudnik zlata i bakra Čukaru Peki u Boru, rudnik bakra Kamoa Kakula u Demokratskoj Republici Kongo, kao i i rudnik bakra Yulong u Kini. Sva tri rudnika su trenutno u fazi eksploatacije. Strateški cilj im je da do 2030. postanu vodeća rudarska kompanija u svetu, a moguće je da će i to uspeti da ostvare pre zadatog roka.
Šta sve Zijin eksploatiše u borskom kraju
U borskom kraju trenutno se eksploatišu četiri rudnika, a čini se da je na pomolu i otvaranje petog, pošto je prošle godine kod Bora otkriveno novo ležište bakra i zlata, pod nazivom Malka Golaja.
Već decenijama se eksploatiše rudnik bakra Veliki Krivelj, nadomak istoimenog sela severno od Bora. Smatra se najvećim nalazištem bakra u Srbiji, kao i jednim od najvećih u Evropi - Zijin je od 2018. proširio proizvodnju, a zbog širenja površinskog kopa već godinama se najavljuje i izmeštanje sela. Od 1993. godine radi rudnik bakra Cerovo, gde je Zijin takođe proširio proizvodnju u prethodnih sedam godina.
Kineska kompanija je 2020. godine pokrenula treći rudnik u sastavu basena, pod nazivom Novo Cerovo, čiji se kapacitet procenjuje na dva i po miliona tona rude godišnje, a vek eksploatacije na sedam godina. Rezultati dosadašnje eksploatacije ovog rudnika bili su bolji od očekivanih - ispostavilo se da je sadržaj bakra u rudi u proseku 0,523 odsto, u odnosu na projektovanih 0, 341 odsto.
Oktobra 2021. godine otvoren je i četvrti rudnik Čukaru Peki, koji se smatra jednim od najvećih aktivnih nalazišta zlata na svetu. Bio je to prvi rudnik u borskom basenu koji je u stoprocentnom vlasništvu kineske kompanije, a Zijin je u njega investirao 474 miliona dolara, navodi se na sajtu kompanije. Rudnik je podeljen na gornju i donju zonu, a procenjuje se da u prvoj ima 1,2 miliona tona bakra i 78 tona zlata, dok se druga još istražuje.
Nedavno otkriveno nalazište Malka Golaja se nalazi u Timočkoj krajini, na sedam kilometra jugoistočno od rudnika Čukaru Peki. Procenjuje se da sadrži skoro duplo više bakra nego rudnik Čukaru Peki, kao i značajne količine zlata. Zijin veruje da nalazište krije 2,81 milion tona bakra sa prosečnim sadržajem od 1,87 odsto i 92 tone zlata sa prosečnim sadržajem od 0,61 gram po toni.
Osnovana je nova firma, Malka Golaja Mining doo Brestovac, registrovana za eksploataciju ruda, ostalih crnih, obojenih, plemenitih i drugih metala, navodi se na sajtu Agencije za privredne registre (APR). Vlasnik 95 odsto udela je Serbia Zijin Mining d.o.o. Bor, dok je vlasnik preostalih pet odsto kompanija Sino-Zijin Resources (Beijing) Co. Ltd.
Firma je osnovana početkom decembra 2024, pa nije bila aktivna u prethodnoj poslovnoj godini, o čemu svedoči i izjava o neaktivnosti iz APR-ove evidencije obveznika finansijskih izveštaja, u koju je Bloomberg Adrija imala uvid.
Do objavljivanja teksta, iz Serbia Zijin Mining d.o.o. Bor nisu odgovorili na pitanja novinarka Bloomberg Adrije u vezi sa konkretnim planovima za otvaranje petog rudnika.
U sklopu Borskog basena, Zijin takođe ima topionicu bakra i fabriku sumporne kiseline.
Drugi biznisi Zijina u Srbiji
Zijin u Srbiji ulaže u nekretnine i ugostiteljske objekte. Kompanija Serbia Zijin Mining je u aprilu 2025. postala jedini vlasnik preduzeća Društva za projektovanje i gradnju Alba Invest Beograd, u čijem se vlasništvu nalazi poznati beogradski hotel Falkenštajner (Falkensteiner), prenela je eKapija.
Promena je zvanično registrovana i u Agenciji privredne registre, a drugi detalji transakcije zasad nisu poznati.
Zijin je takođe vlasnik dva hotela u okolini Bora, koja su mi pripala ugovorom o strateškom partnerstvu iz 2018. godine. U pitanju su bivša socijalistička odmarališta - hotel "Jezero" na oko 17 kilometara od Bora i "Klub RTB" u Brestovačkoj banji, jednom od najstarijih odmarališta u Srbiji.