Nafta je zabeležila najveći rast cene u 12 meseci nakon što je OPEC+ doneo neočekivano i znatno smanjenje proizvodnje koje će stegnuti svetsko tržište.
West Texas Intermediate napredovao je prema nivou od 81 dolaru po barelu nakon što je u ponedeljak ojačao za više od šest odsto. Iznenadno smanjenje ponude od strane Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika zaslepilo je svetsko tržište sirove nafte, nagnavši mnoge banke da povećaju svoje prognoze.
Postoji zabrinutost da će potez OPEC+ dati novu snagu inflatornim pritiscima, a američka ministarka finansija Janet Yellen kritikovala je odluku grupe kao "nekonstruktivnu". Ipak, predsednik Joe Biden umanjio je zabrinutost, rekavši kasno u ponedeljak da njen uticaj verovatno nije "tako loš kao što mislite".
Sirova nafta porasla je za oko četvrtinu otkako je sredinom marta pala na najniži nivo od kraja 2021. Oporavak je u početku bio podstaknut očekivanjima da će kineska potražnja porasti nakon što je ukinuta politika nulte tolerancije pandemije i nakon što je prekinuto snabdevanje iz Iraka. Zatim je bio pojačan odlukom OPEC+ da se s tržišta ukloni više od milion barela dnevne proizvodnje.
Promena politike
Grupa proizvođača počela je da uviđa potrebu za promenom politike 20. marta, prema izvorima upućenim u ovo pitanje, kada je globalna referentna vrednost Brent pala na najniži nivo u 15 meseci. Saudijci su smatrali da je pojava onih koji se klade na pad cene opomena na probleme koje OPEC+ još uvek može da izazove.
"Smanjenje snabdevanja snažno je pogodilo one sa kratkim pozicijama", rekla je Jessica Amir, tržišni strateg u kompaniji Saxo Capital Markets Ltd. u Sydneyu. Iako američki proizvođači škriljaca ovo mogu videti kao priliku za povećanje proizvodnje, malo je verovatno da će proširenje proizvodnje moći da nadoknadi smanjenje, rekla je.
Mnogi na Wall Streetu, uključujući Goldman Sachs Group Inc, poboljšali su svoje prognoze cena nakon odluke. Ipak, Morgan Stanley se suprotstavio trendu, primetivši da je rast potražnje u Kini zaostajao za očekivanjima i smanjio svoje prognoze. Citigroup Inc. takođe je odbacio priče o brzom povratku na 100 dolara po barelu.
"Ovaj potez šalje snažnu poruku tržištu, s OPEC, koji povlači crvenu liniju u pogledu cena nafte", navodi ANZ Group Holdings Ltd. u belešci, dodajući da bi smanjenje ponude brzo gurnulo tržište u deficit.
Cene:
WTI za isporuku u martu porastao je za 0,5 odsto na 80,81 dolara po barelu u 12.20 sati u Singapuru.
Brent za jun porastao je za 0,5 odsto na 85,33 dolara po barelu.