Nafta je na putu prema najvećem nedeljnom gubitku od početka februara jer su prognoze za dalja i potencijalno brža povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi uticale na potražnju.
Terminski ugovori West Texas Intermediate (WTI) nafte pali su već četvrtu sesiju, prema 75 dolara po barelu, što je sedmični pad od više od pet odsto.
WTI za isporuku u aprilu pao je 0,8 odsto, na 75,12 dolara po barelu u 12.01 u Singapuru, dok je brent za majsku isporuku pao 0,5 odsto, na 81,15 dolara po barelu.
Opširnije
Cena nafte naglo pala nakon Powellovog obraćanja
Nafta je zabeležila veliki gubitak nakon što je predsednik Feda nagovestio da će centralna banka verovatno povećati kamatne stope više i potencijalno brže nego što se ranije očekivalo.
08.03.2023
Gomila ruskog dizela zaglavljena na moru, najviše od oktobra 2020.
Povećanje zaliha ruskog dizela može pritisnuti stope prerade i proizvodnje sirove nafte.
01.03.2023
Cena nafte i do 100 dolara u drugoj polovini godine, smatra šef Vitola
Vitol Grupa saopštila je da bi se cene nafte mogle vratiti na trocifrene vrednosti tokom ove godine.
27.02.2023
Azijski dizel zamenio ruski na evropskom tržištu
Evropa je uspela da uveze velike količine dizela u februaru čak i nakon početka sankcija Rusiji, njenog glavnog spoljnog snabdevača do početka ovog meseca.
24.02.2023
Stroga retorika predsednika Feda Jeromea Powella ove nedelje je potresla tržišta pa ulagači zbog daljih naznaka monetarnog stezanja s velikim interesovanjem iščekuju podatke o stopi zaposlenosti koji bi trebalo da budu objavljeni kasnije u petak.
"Izveštaj o snažnoj zaposlenosti verovatno bi pojačao očekivanja agresivnije politike Feda", rekao je Warren Patterson, rukovodilac robne strategije za ING Groep. Slabije akcije dodatno su pritisle naftno tržište, dodao je.
Pad vrednosti akcija zbog novih povećanja stopa zasenio je optimizam u pogledu oporavka Kine nakon završetka tamošnje protivepidemijske politike. Oporavak već povećava troškove prevoza sirove nafte, pa Shell u nadolazećim mesecima predviđa više cene nafte jer Kina podupire rekordnu svetsku potražnju.
Nafta je dosad imala tešku godinu, obeleženu suprotstavljenim linijama globalnog usporavanja i kineskog oporavka. Trgovci takođe prate ruske energetske tokove jer postoje naznake da im je izvoz snažniji od prvobitnih predviđanja, čak i uprkos sankcijama.