Čini se da je tržište kriptovaluta, prema nekim merama, spremno da izađe iz najužeg opsega trgovanja (raspon između visoke i niske cene imovine u datom periodu) u skoro dve godine.
Naime, prema jednom od načinu merenja, koeficijenti leveridža za dva najvrednija novčića - bitcoin i ether - najviši su u istoriji, uprkos tome što su cene tih kriptovaluta pale za više od 50 odsto ove godine.
"Ljudi ocenjuju da se tržište stabilizovalo i voljni su da se okrenu špekulativnijim pozicijama", rekao je Darius Sit, suosnivač kripto-investicionog fonda QCP Capital, sa sedištem u Singapuru, koji je istakao da probleme s trgovanjem imaju trgovci koji predviđaju takozvani rizik od repa (procena da će doći do gubitka usled nekog nesvakidašnjeg događaja).
Opširnije
Binance konvertuje USDC u svoj stabilni novčić
Berza želi da "poboljša likvidnost i kapitalnu efikasnost za korisnike".
06.09.2022
U saudijsku centralnu banku stigao i stručnjak za kripto
Centralna banka Saudijske Arabije nedavno je imenovala Mohsena AlZahranija da vodi kripto-program.
05.09.2022
Bitcoin može da padne na 15.000 dolara, upozorava hedž fond
Statistika o američkom tržištu rada povećava šanse za rast kamatnih stopa i slabljenje kriptovaluta.
04.09.2022
Baksuzni kripto septembar donosi priliku za investiranje
Septembar se pokazao kao potencijalno bakzusan za vodeće kriptovalute, koje tokom njega obično beleže padove.
03.09.2022
Kripto-trgovci imaju tendenciju da favorizuju perpetualne ugovore - koji, za razliku od tradicionalnih kalendarskih fjučersa, ne ističu - delimično zato što im oni omogućavaju da drže pod kontrolom pozicije sa visokim leveridžom.
Bitcoin, koji čini oko 40 odsto procenjene tržišne vrednosti svih kriptovaluta, trgovao se prošle nedelje za oko 5,4 odsto, što je najuži opseg od oktobra 2020, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. Zatišje pre dve godine bilo je praćeno višemesečnim skokovima cena koji su na kraju gurnuli bitcoin na tada rekordni maksimum u aprilu 2021.
Kriptovalute stagniraju od juna, kada su cene pale nakon kolapsa ekosistema Terra, propadanja hedž fonda Three Arrows Capital i bankrota Voyager Digitala i Celsius Networka.
Uprkos nedavnim navodima Federalnih rezervi o inflaciji, čime su najavljena nova zatezanja monetarne politike, te privrednom usporavanju koje nastavlja da opterećuje rizičniju imovinu (uključujući kriptovalute), čini se da sve više trgovaca priliku vidi u opkladama s "bullish" leveridžom.
Sve u svemu, najveći katalizator rastućeg leveridža je verovatno dugoočekivana nadogradnja na Ethereumovom blokčejnu, kasnije ovog meseca. Mreža će preći sa svog trenutnog sistema korišćenja rudara na energetski efikasniji koji se bazira na uloženim kripto-novčićima.
"Kako se budemo približavali spajanju, ETH leveridž će nastaviti da raste", rekao je Shiliang Tang, glavni investicioni direktor kompanije za ulaganje u kripto-imovinu LedgerPrime.
U isto vreme, takozvane stope finansiranja (periodična plaćanja između trgovaca radi ujednačavanja cena) i za bitcoinove i za etherove perpetualne ugovore bile su negativne u poslednjih nekoliko nedelja, prema podacima sajta Skew. Berze koriste stopu finansiranja - ili transakcione troškove - da povežu ugovore sa osnovnom, spot cenom. Kada je stopa pozitivna, oni koji drže duge pozicije plaćaju kamatu investitorima koji igraju na kratke pozicije, i obrnuto.
Kako je procenio, trgovci su skloniji lošim prognozama jer se ili klade na neuspešnu ili odloženu tranziciju Ethereuma ili štite dugoročne pozicije za ether pre realizacije projekta "The Merge".
"Rast leveridža sa više 'bearish' raspoloženja mogao bi da dovede do kratkog pritiska, jer 'bearish' učesnici na tržištu sa prekomernom zaduživanjem bivaju likvidirani ako cene porastu", rekao je Andrew Tu, šef u firmi za algoritamsku trgovinu kriptovalutama Efficient Frontier, koja zauzima neutralne pozicije u trgovanju.
- Uz pomoć Lu Wang.