Evropski parlament glasao je o Zakonu o tržištima kripto-imovine, poznatom kao MiCA (engl. Markets in Crypto-Assets), kojem je cilj da ukloni nesigurnosti i neusklađenost regulativa, te zaštiti krajnje potrošače. Zakon je prošao s 517 glasova za, 38 protiv i 18 suzdržanih.
Konkretna primena regulative MiCA očekuje se 2024. godine, dok će se određene odredbe primenjivati od početka 2025. godine.
Trebalo bi da MiCA donese priželjkivane pravne propise i standarde, kao i da uskladi pravila za trgovanje i promet kripto-imovinom na nivou Evropske unije (EU). Ona bi definisala i osigurala pravnu sigurnost kripto-industriji i ulagačima.
Opširnije
Prepolovljenje bitcoina budi nadu da će vredeti preko 50.000 dolara
Prepolovljenje (engl. halving ili halvening) proces je koji ograničava ponudu novih bitcoina.
23.04.2023
Do Kwon kaže da američki SEC nema nadležnost u njegovom slučaju
Kwon je uhapšen u Crnoj Gori, a njegovo izručenje traže SAD i Južna Koreja.
22.04.2023
Kripto-zajmodavac BlockFi dobio još vremena da razmotri opcije za spas
BlockFi Inc. je dobio još nekoliko nedelja da finalizuje plan za izlazak iz stečaja.
20.04.2023
Ponuda Tribe Capitala bi mogla da oživi posrnuli FTX
Potencijalni plan FTX-a da ponovo pokrene svoju kripto-berzu privukao je interesovanje Tribe Capitala.
19.04.2023
Prema sadašnjim propisima, kripto-kompanije morale su da se pridržavaju velikog broja propisa različitih regulatornih tela i država članica EU.
Jedan od najuticajnijih ljudi u svetu blokčejn tehnologije i kriptovaluta, direktor najveće svetske menjačnice Binance, Changpeng CZ Zhao, pun je reči hvale za ovu inicijativu. Mnogi investitori biće kvalitetnije zaštićeni, uveren je.
"Biće važni sitni detalji, ali uopšteno mislimo da je ovo pragmatično rešenje za izazove s kojima se zajednički suočavamo. Sada postoje jasna pravila igre za rad kripto-berzi u EU", poručio je CZ.
Navedeni zakon pretežno se doživljava s dozom optimizma. Međutim, reč je o širokoj materiji koja se teško podvezuje pod pravne propise. U trenutnom nacrtu ne spominju se decentralizovane finansije (DeFi), ne rešavaju se rastući sektor kripto-kreditiranja i kripto-zalaganja, kao ni konkretna pravila u vezi s regulativom nezamenljivih tokena (NFT).
"Postoje vrlo jasne stvari koje nisu dovoljno dobro artikulirane i nisu dovoljno jasne unutar MiCA-e, a zapravo ono što je ključno je pitanje sprovođenja. Idući korak koji čekamo je da ESMA (European Securities and Markets Authority), kao i European Banking Authority naprave plan implementacije za svaku državu članicu, za njihovog lokalnog regulatora, kako će to zapravo implementirati. Konkretno na primeru regiona, to bi značilo da treba raditi s hrvatskim regulatorima na tome kako će to Hrvatska implementirati i to je zapravo onaj deo koji predstavlja najveći test MiCA-e. MiCA sama po sebi predstavlja pozitivan iskorak, ali pitanje implementacije ostaje kao jedno od najvažnijih pitanja", rekao je za Bloomberg Adria Connect suosnivačica Revutoa, Josipa Majić-Predin.
Jedna od interesantnih tačaka nove regulative jesu i pitanja zelene tranzicije - kriptokompanije će morati da budu transparentne i u vezi sa CO2 emisijama koje nastaju kao ozloglašeni rezultat "rudarenja" bitcoina.
"U industriji se to posmatra kao kozmetički potez. Pre velikog Ethereum apgrejda, pre nego što je Ethereum prošao sa proof-of-work na proof-of-stake, potrošnja energije jeste bila jedna od velikih kritika i velikih problema. U međuvremenu, i zbog napredaka, ali i zbog razbijanja mitova, zna se da zapravo uticaj kripto-industrije na CO2 footprint zapravo nije toliko veliki. Na neki način, ovo je simboličan korak za Evropu", zaključuje Majić-Predin.
(Ažurirano intervjuom Josipe Majić-Predin za Bloomberg Adria Connect)