Advokati Sama Bankman-Frieda će dovesti u pitanje validnost novih optužbi podignutih u Njujorku protiv suosnivača FTX-a pošto je izručen Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) sa Bahama.
Bankman-Fried se u četvrtak pojavio pred saveznim sudom na Menhetnu i izjasnio se nevinim po pet novih optužbi (koje su popele ukupan broj optužbi na 13), uključujući kršenje pravila o finansiranju kampanje i mito. Tužioci su dva puta menjali optužnicu otkako je on prvi put optužen u decembru, posle kolapsa berze kriptovaluta mesec dana ranije.
Njegov advokat Mark Cohen poručio je sudiji da - izjašnjavajući se da nije kriv - Bankman-Fried ne priznaje da mu se može suditi po novim tačkama nakon izručenja. To će biti predmet predloga odbrane, rekao je on.
Opširnije
Ko će se prvi dočepati Doa Kwona
Suosnivač Terraform Labs Pte Do Kwon nalazi se u zatvoru u Crnoj Gori.
30.03.2023
Vlada SAD drži 205.000 bitcoina
Većina državnih organizacija je skeptična prema bitcoinu i uopšteno prema kriptovalutama kao takvim.
29.03.2023
Kako vodeći čovek kripto-industrije reaguje na tužbu SAD
Portparol Binancea nazvao je odluku CFTC-ja 'neočekivanom i razočaravajućom'.
28.03.2023
Van suda, portparol Bankman-Frieda Mark Botnick potvrdio je da će tim odbrane osporiti nove optužbe kada iznesu podneske.
Optužbe podignute nakon što je okrivljeni izručen mogu biti osporene u nekim slučajevima, ali mnogo toga zavisi od uslova koji su u to vreme nametnuti. Prema zakonu, sposobnost vlade da podnese nove optužbe je uglavnom ograničena na one zbog kojih je osoba izručena.
Ali ako se optuženi odrekne svog prava na saslušanje o ekstradiciji - kao što je to učinio Bankman-Fried - oni gube svoja prava prema sporazumu o ekstradiciji, kaže bivši američki tužilac Michael Zweiback.
"Ovo nije bila situacija u kojoj je postojao konačan nalog nakon formalnog procesa ekstradicije kojim bi bilo naređeno da bude izručen nakon što je iskoristio sva svoja prava prema sporazumu o ekstradiciji", rekao je Zweiback. "On je pristao na ekstradiciju nakon što je pregovarao o uslovima predaje. Odrekao se svih svojih prava prema sporazumu."
Bez saglasnosti
Međutim, čak i ako vlast na Bahamima pristane na suđenje za krivična dela koja nisu obuhvaćena ekstradicijom, Bankman-Fried bi i dalje mogao da tvrdi da je njegov pristanak za povratak u SAD bio uslovljen time da mu se sudi samo za prvobitna krivična dela, rekla je profesorka prava Univerziteta u Virdžiniji Ashley Deeks.
Tužioci su obaveštavali vlast na Bahamima o stvarima o slučaju pre nego što su objavili nove optužnice, pokazuju sudski podnesci.
Bankman-Fried (31) prvobitno je nagovestio da će se boriti protiv ekstradicije nakon hapšenja na Bahamima 12. decembra. Kasnije je pristao da se vrati u SAD, gde je pušten iz pritvora uz kauciju od 250 miliona dolara nakon pregovora sa saveznim tužiocima na Menhetnu.
On se sada izjasnio da nije kriv ni po jednoj optužbi i trebalo bi da se suoči sa suđenjem u oktobru.
U ponedeljak su tužioci optužili Bankman-Frieda - koji trenutno živi u kući svojih roditelja u Kaliforniji - za podmićivanje kineskih zvaničnika, dodajući novu dimenziju kompleksnom slučaju prevare.
Optužen je da je odobrio isplatu od 40 miliona dolara u kriptovalutama kako bi ubedio kineske zvaničnike da odmrznu račune u Alameda Researchu, firmi za trgovanje sa sedištem u Hongkongu, povezanoj sa FTX-om.
Ranije revidirana optužnica objavljena u februaru pojačala je optužbe protiv Bankman-Frieda u vezi sa finansiranjem kampanje, budući da je suosnivač FTX-a poznat kao nekadašnji veliki donator političkih kandidata demokrata. Tužioci su tvrdili da je Bankman-Fried bio u zaveri s ciljem da utiče na američku kripto-regulaciju putem donacija.
Federalni tužilac Nicolas Roos rekao je u četvrtak na sudu da je vlada do sada dostavila odbrani oko šest miliona stranica dokumenata u procesu otkrivanja.
(Tekst dopunjen komentarima portparola i stručnjaka za ekstradiciju.)