Bitcoin je pao na najniži nivo u poslednjih 18 meseci tokom trgovanja u Aziji u ponedeljak, pošto je uticaj šokantnih podataka o inflaciji u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) od petka nastavio da odjekuje svetskim tržištem.
Najjača kriptovaluta na svetu pala je za čak 8,9 odsto na 24.903,5 dolara - što je najniži nivo od decembra 2020. Ostale kriptovalute su takođe oslabile. Indeks MVIS CryptoCompare Digital Assets 100, koji meri 100 najboljih tokena, pao je za čak 9,7 odsto.
"Kriptovalute su prepuštene na milost i nemilost Feda i zaglavile su se zajedno sa Nasdaqom i drugim rizičnim sredstvima", rekao je Antoni Trenchev, suosnivač i upravljački partner kripto-kreditora Nexo. "Slušamo prognoze o bitcoinu u jednocifrenim hiljadama, što vam govori sa kakvom se vrstom makro okruženja kripto suočava prvi put – i sa kakvim nivoom straha".
Trgovci očekuju agresivniji tempo pooštravanja mera od strane Federalnih rezervi, nakon što su podaci u petak pokazali da je američka inflacija skočila na novi 40-godišnji maksimum u maju. Kriptovalute, koje su se borile zbog politike Feda poslednjih meseci, bile su posebno teško pogođene. Prošlomesečni kolaps ekosistema terra/luna i zajmodavac Celsius, koji je pauzirao povlačenje sredstava u ponedeljak ujutro po azijskom vremenu, dodatno su narušili poverenje investitora.
"Uobičajeno, ja bih u ovakvim situacijama predložio kupovinu", rekao je o bitcoin fjučersima Rick Bensignor, predsednik Bensignor Investment Strategies i bivši strateg u Morgan Stanleyu. "Ako ipak postanete igrač na duge staze, možda biste mogli da razmislite o tome da nastavite trgovanje uz ograničenje rizika."
Ostali novčići su takođe imali težak period, pa je ether pao čak 12 odsto na najniži nivo od februara 2021. Avalanche je pao za 15 odsto, solana 14 odsto, a dogecoin čak 11 odsto.
"Ako ethereum nastavi da pada prema 1.200 dolara, izgledi za druge altcoine postaju još pesimističniji", rekao je Trenchev.