Fjučersi na evropske akcije skočili su nakon što su SAD i Evropska unija postigli trgovinski sporazum.
Sporazum, prema kojem će EU plaćati 15 odsto carina na većinu svog izvoza, uključujući automobile, najavio je predsednik SAD Donald Trump u nedelju, nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen. Evropska liderka izjavila je da će carinska stopa obuhvatiti sve, iako je Trump dodao da izuzetak važi za farmaceutske proizvode i metale.
Fjučersi na indeks Euro Stoxx 50 do ponedeljka u 5.30 po pariskom vremenu porasli su za jedan odsto, a za otprilike jedan odsto ojačali su i ugovori na nemački DAX. Evro je ojačao 0,1 odsto i dostigao vrednost od 1,1752 dolara, nakon što je prošle nedelje već porastao za jedan odsto.
John Plassard, rukovodilac investicione strategije u Cité Gestion, komentarisao je za Bloomberg:
"Rizik od pogoršanja situacije oko carina sada je uklonjen, a s tim nestaje i važna makroekonomska neizvesnost. Za investitore ovo nije samo olakšanje, ovo je zeleno svetlo."
Sektori koji su najizloženiji trgovini, uključujući automobilsku industriju i proizvode široke potrošnje, već su u petak nadmašili tržište jer su investitori očekivali da će dogovor biti postignut pre roka za uvođenje carina (1. avgusta).
Evropske akcije oscilirale su u uskom rasponu od maja zbog neizvesnosti oko globalne trgovine. Referentni indeks Stoxx 600 trenutno je 2,3 odsto ispod rekordne vrednosti postignute u martu. Korpa akcija osetljivih na carine, koju prati UBS, ove godine zaostaje za širim tržištem, što ukazuje na mogući rast tog segmenta.
"Mislim da će olakšanje zbog carina dovesti do rasta čim detalji budu konačni, a to je vrlo potreban zamah za evropske akcije, s obzirom na to da je sezona objavljivanja poslovnih rezultata u punom jeku", rekao je Geoff Yu, makrostrateg za region EMEA u BNY Mellon.
Ko će ovih dana biti pod lupom investitora
Fokus će biti na proizvođačima automobila kao što su Stellantis, Volkswagen, Mercedes-Benz Group i BMW, kao i na dobavljačima auto-delova poput Valea, Forvie i Pirellija & C. Indeks za ovaj sektor ove godine stagnira i nije pratio opšti rast evropskog tržišta.
Investitori će takođe pratiti proizvođače luksuznih proizvoda, kao što su LVMH, Kering SA i Salvatore Ferragamo SpA, jer je Severna Amerika važno tržište za luksuzni sektor.
Pod lupom će biti i proizvođači pića, poput Diageo Plc, Remy Cointreau i Pernod Ricard, kao i brodarske kompanije poput A.P. Moller-Maersk A/S i Hapag-Lloyd AG, budući da je teret veoma osetljiv na promene carina.
Uprkos tome, neki investitori upozoravaju da bi rast mogao biti kratkotrajan dok ne budu poznati svi detalji trgovinskog sporazuma.
Neil Birrell, glavni investicioni direktor u Premier Miton Investors, rekao je:
"Postoji mogućnost da ujutru vidimo rast, a zatim ponovnu rasprodaju." Upozorava: "Đavo je u detaljima. Neće sve biti dobro za Evropu i neće sve biti dobro za SAD."
Izjave drugih učesnika na tržištu
Kallum Pickering, glavni ekonomista u Peel Hunt:
"Ljudi žele da se klade na to da će SAD zaključiti niz sporazuma. Možda ti sporazumi nisu idealni, ali je neizvesnost još gora. Nakon sutrašnjeg blagog rasta, pažnja tržišta preusmeriće se na Kanadu i Meksiko. Svaki pozitivan signal o sličnom dogovoru biće dovoljan za 'risk on' pristup."
Joachim Klement, strateg u Panmure Liberum:
"Tržišta akcija verovatno će reagovati pozitivno, ali to će biti samo kratkotrajan 'šećerni efekat'. Činjenica je da će Amerikanci plaćati veće carine na uvoz i suočiti se s porastom inflacije i sporijim ekonomskim rastom u drugoj polovini godine. EU se suočava s višim carinama nego Ujedinjeno Kraljevstvo, što daje prednost britanskim izvoznicima."
Michael Brown, viši istraživački strateg u Pepperstone:
"Za rast cena akcija trenutno ne treba mnogo. Sporazum uklanja ključni rizik koji je unosio nemir na tržišta i ukazuje na pomak s oštre retorike ka konkretnim dogovorima. Glasine o produženju trgovinskog primirja između SAD i Kine za dodatnih 90 dana takođe će imati pozitivan uticaj."
"Što se sektora tiče, najveći pobednici su evropski proizvođači automobila, budući da se carina od 15 odsto odnosi i na uvoz automobila u SAD, što je sličan sporazum kakav ima Japan. Drugi očigledni pobednici su američke odbrambene kompanije, s obzirom na obaveze EU u toj oblasti, kao i energetske kompanije, uzimajući u obzir gotovo milijardu dolara očekivanih ulaganja."
Mahmood Pradhan, globalni direktor za makroekonomiju u Amundi Asset Management:
"Verovatno ćemo ujutru videti kratkotrajan rast, uključujući zatvaranje kratkih pozicija. Ali imajući u vidu situaciju uoči 'dana oslobođenja', ovo nije dobra vest za Evropu. Dugoročno, rast u Evropi ostaće ograničen."
- U pisanju pomogli Michael G. Wilson i Kurt Schussler.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...