U Kini se tržište napitka bubble tea suočava sa ogromnom konkurencijom i oštrom cenovnom borbom. Ipak, na tom tržištu upravo se pojavio još jedan milijarderski par.
Akcijama kompanije Auntea Jenny (Shanghai) Industrial Co. u četvrtak je prvi put počelo da se trguje na berzi u Hongkongu, i sa cenom od skoro 13 evra po akciji (113,12 hongkonških dolara). To je bila najviša cena u predviđenom rasponu i prikupljeno je 31 milion evra (273 miliona hongkonških dolara). Akcija je do podneva u Hongkongu skočila za 53 odsto, dostigavši gotovo 20 evra (172,80 hongkonških dolara).
Prema podacima Bloombergovog indeksa milijardera, koji prvi put procenjuje njihovo bogatstvo, osnivači, bračni par Shan Weijun i Zhou Rongrong, sada imaju zajedničku neto imovinu od oko 1,7 milijardi dolara. Njihovo bogatstvo potiče isključivo iz udela u kompaniji Auntea Jenny.
"Ovo je za nas važna prekretnica", rekao je Shan u intervjuu za Bloomberg News povodom prve javne ponude akcija. "Srećni smo što smo uspeli. S druge strane, moramo ostati skromni, ne smemo postati lenji i samozadovoljni. Sada smo javna kompanija, pod budnim smo okom javnosti, investitora i regulatora."
Bračni par se pridružuje talasu kineskih osnivača koji su se obogatili zahvaljujući sve većoj popularnosti lanaca čajnih napitaka. Među njima su Junjie Zhang, milijarder i osnivač kompanije Chagee Holdings, koja je u aprilu izašla na berzu Nasdaq, i braća koja stoje iza brenda Mixue Group, poznatog po bubble tea, kafi i sladoledu, koji su nakon izlaska njihove firme na berzu u Hongkongu početkom godine zajedno zaradili oko osam milijardi dolara.
Međutim, nakon skoro decenije brze ekspanzije, konkurencija na kineskom tržištu čajnih napitaka postaje sve žešća, jer se mnogi lokali šire po spratovima gradskih tržnih centara i uglovima ulica. Više javnih ponuda kompanija koje se bave napitkom bubble tea propalo je ubrzo nakon izlaska na berzu, jer su investitori postali oprezniji u ulaganju u prezasićeno tržište. Shan i Zhou, oboje imaju po 48 godina, radili su kao viši menadžeri prodaje u maloprodajnoj farmaceutskoj kompaniji Amway pre nego što su u novembru 2013. godine u Šangaju otvorili prvu prodavnicu mlečnog čaja pod brendom Auntea Jenny, navodi se u prospektu. Prodavnica je nudila razne proizvode, uključujući čaj sa lepljivim pirinčem, svež voćni čaj, jogurt i grickalice. Danas je lanac četvrti po veličini prodajni sistem za sveže pripremljeni čaj u Kini. Auntea Jenny specijalizovana je za mlečni čaj sa žitaricama i čajeve sa svežim voćem. Inspiraciju su dobili tokom putovanja na Tajvan 2013. godine, kada su otkrili razne brendove koji proizvode bubble tea, rekao je Shan u intervjuu.
"Dugo smo pili samo tradicionalni čaj – zeleni i crni. Gorak je. Ali kada smo bili na odmoru na Tajvanu, prvi put smo probali kombinaciju čaja i voća – ukus je bio dobar i sladak. I videli smo da mladi momci i devojke tamo piju bubble tea", rekao je.
Piće košta oko dva dolara. Prodavnice ovog lanca uglavnom se nalaze na ulicama, dok ih ima i u tržnim centrima i na železničkim stanicama. Prema podacima iz prospekta, krajem prošle godine u Kini je bilo više od 9.100 prodavnica u 300 gradova, gotovo sve u vlasništvu franšiza.

Slično kao i konkurenti Guming Holdings i Mixue Group, kompanija Auntea Jenny fokusira se na brzo rastuća i ekonomski manje razvijena tržišta, takozvana "gradska područja nižeg nivoa", pri čemu se oko 50,4 odsto njihovih prodavnica nalazi upravo u tim mestima u Kini.
Međutim, ta strategija nije bez izazova – prošle godine Auntea Jenny je zabeležila usporeniji rast prodaje, što je, prema njihovim rečima, delimično rezultat pojačane konkurencije. Zbog faktora kao što su nedostatak konkurentskih prednosti u manjim gradovima, zavisnost od spoljnih dobavljača i slabija kontrola troškova, kompanija Auntea Jenny će verovatno biti vrednovana niže od svojih konkurenata, napisao je Xinyao Wang, kineski analitičar za zdravstveni sektor, u izveštaju objavljenom na portalu SmartKarma.
U prospektu kompanija i sama priznaje neke od ovih izazova i navodi da se suočava sa sve jačom konkurencijom od strane drugih vodećih aktera u različitim aspektima poslovanja. Ipak, Shan veruje da se njihov asortiman proizvoda može izdvojiti u odnosu na konkurenciju.
Izlazak na međunarodna tržišta postao je neizbežan izbor za mnoge brendove, s obzirom na usporavanje rasta u Kini. Neki konkurenti, poput Mixue Group, već imaju stotine ili čak hiljade prodavnica u inostranstvu. Auntea Jenny se trenutno fokusira na jugoistočnu Aziju – u Maleziji ima 30 prodavnica, a ove godine planira da taj broj poveća na više od 100.
Sledeće nedelje planira da otvori svoju prvu prodavnicu u Njujorku, a u planu je i širenje na Australiju, Južnu Koreju i Evropu, rekao je Shan u intervjuu.
"Starbucks je kao brend kafe ostvario ogroman uspeh u Kini – zemlji sa hiljadugodišnjom tradicijom čaja" rekao je Shan. "Nadamo se da ćemo stvoriti vrhunski brend čaja koji će biti popularan kao Starbucks. Verujemo da će i zapadni potrošači biti otvoreni za čaj, kao što smo mi Kinezi prihvatili kafu."