Azijski berzanski indeksi u četvrtak su rasli jer su poslednje ekonomske mere Kine doprinele smanjenju nervoze dok se čeka govor predsednika Federalnih rezervi Jeromea Powella na simpozijumu u Džekson Holu.
Deonice su na tom tržištu porasle za 0,5 odsto, a tome je doprineo i Japan. Tropska oluja Ma-on trgovce na berzi u Hongkongu je sprečila da daju svoj doprinos jer je berza zbog vremenskih uslova zatvorena. Američki fjučersi su nakon zatvaranja pozitivnog dana za S&P 500 i Nasdaq 100 zabeležili rast.
Kina je podsticaje povećala za novih bilion juana (146 milijardi dolara) za ublažavanje krize na tržištu nekretnina, zabrana kretanja zbog virusa korona i nestašica struje. Deonice u Kini ostvarile su skroman rast, odražavajući nesigurnost oko toga hoće li ti napori biti dovoljni.
"Moglo bi biti teško izazvati entuzijazam na tržištu sve dok se ne pokaže deluju li te mere", rekao je Marvin Chen, strateg Bloomberg Intelligencea.
Zabrinutost oko Powellovog nastupa fokusirana je na to hoće li Fed nakon podataka koji nagoveštaju sporiji rast privrede izazvati snažnije zaoštravanje monetarne politike.
Državne obveznice bile su u padu, ali je dvogodišnji prinos ostao na oko 3,40 odsto. Dolar je oslabio. Sirova nafta dodatno je ojačala, što bi moglo izazvati novu raspravu o tome jesu li cenovni pritisci dosegli vrhunac.
Zvaničnici Feda su uoči simpozijuma bili usaglašeni u očekivanju zaoštravanja, što je zaustavilo oporavak na tržištu kapitala koji je započeo sredinom juna. Pitanje je hoće li deonice do kraja godine nastaviti da se kreću u tom smeru.
U Evropi su cene prirodnog gasa ponovno porasle, čime se energetska kriza intenzivirala, što preti privredi evrozone i utiče na globalne privredne potencijale.