Prinosi na dugoročne američke obveznice su pali nakon rasprodaje na tržištu obveznica u Velikoj Britaniji, dok su se trgovci pripremali za objavljivanje beleški sa poslednjeg sastanka Federalnih rezervi o monetarnoj politici.
Prinosi na dvogodišnje obveznice su porasli za tri bazna poena na 4,86 odsto. Desetogodišnji prinosi su malo promenjeni, na 4,41 odsto, što je rezultiralo ravnijom krivom prinosa, preneo je Bloomberg.
To je usledilo pošto su 10-godišnje obveznice u Velikoj Britaniji porasle za 10 baznih poena, nakon očitavanja inflacije u zemlji. Iako je inflacija pala sa 4,2 odsto u martu na 3,9 odsto u aprilu, ipak je promašila očekivanja - što je uzrokovalo pad indeksa, i daleko je od cilja od dva odsto.
Banka Goldman Sachs je izdala projekcije o smanjenju kamata u Kanadi, evrozoni i UK u junu, ali su ulagači potom procenili da će Banka Engleske (BOE) kaskati za Evropskom centralnom bankom na tom planu.
Evropske akcije su skliznule zajedno s azijskim deonicama, dok investitori usmeravaju pažnju na zaradu kompanije Nvidia Corp.
21.05.2024
Kada je reč o kamatama, Goldman Sachs je ocenio da će dolar nastaviti da jača, dok tržišta očekuju prvo smanjenje kamata Feda u novembru. "Ako Fed ostavi kamate ovde gde su, a više država odluči da nastavi sa monetarnim popuštanjem uprkos odluci centralne banke SAD, onda će ova razlika u monetarnim politikama verovatno dolar držati jakim i u budućnosti", rekli su stratezi koje predvode Kamakshya Trivedi i Joseph Briggs.
U međuvremenu se oglasio i izvršni direktor Goldman Sachsa David Solomon, koji je rekao da trenutno ne očekuje da će Fed uopšte smanjivati stope u 2024. Američka ekonomija se pokazala otpornijom zahvaljujući vladinoj potrošnji.
"Još uvek ne vidim podatke koji bi ukazali na smanjenje kamata", rekao je on na događaju na Bostonskom koledžu, dodajući da trenutno predviđa "nula" rezova. Ulaganja u infrastrukturu veštačke inteligencije takođe su pomogla američkoj privredi da bude otpornija na monetarno pooštravanje Feda.
David Solomon / Bloomberg
U korporativnom svetu, među najvećim gubitnicima dana je Tesla, proizvođač električnih vozila iz SAD. Prodaja Tesle je pala u Evropi prošlog meseca - na najniži nivo u 15 meseci, a situaciju je dodatno uzburkala najava kineske kompanije BYD o širenju na evropsko tržište. Ipak, Target Corp. je na prvom mestu, s padom za 7,6 odsto.
Nvidia je pala 1,9 odsto pre objavljivanja izveštaja o zaradi, koji je planiran nakon zatvaranja Wall Streeta. Analitičari predviđaju porast prodaje skoro četiri puta u tom periodu na 24,6 milijardi dolara, a rast zarade pet puta na 5,60 dolara po akciji, podstaknuta potražnjom za čipovima za veštačku inteligenciju.
Najveće dobitke u sredu beleže First Solar Inc i Moderna Inc.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
Indeksi na američkoj kao i na evropskoj berzi sredu završavaju u crvenom: Dow Jones je pao 0,51 odsto, S&P 500 - 0,27 odsto, a Nasdaq indeks je skliznuo 0,18 odsto. Nafta i zlato takođe beleže pad, dok je najpopularniji kripto-novčić - bitcoin - u blagom usponu.
Najveće svetsko tržište obveznica poraslo je u četvrtak, nakon što su najnoviji ekonomski izveštaji pojačali spekulacije da će Federalne rezerve (Fed) moći da smanje kamatne stope ove godine.
Trumpovi ponovni napadi na američku centralnu banku, uključujući dosad najdirektnije pretnje o smeni predsednika Feda Jeroma Powella, dodatno su zaoštrili tenzije.
Uprkos globalnim trgovinskim tenzijama i uticaju američke politike, tržišta zemalja Adria regiona pokazuju iznenađujuću otpornost i potencijal za dugoročni rast
Evropski indeks Stoxx 600 ojačao je za 0,7 odsto, podstaknut vestima o spajanjima i akvizicijama, nakon što je Mediobanca ponudila 6,3 milijarde evra za preuzimanje sektora upravljanja imovinom italijanskog osiguravača Assicurazioni Generali.
Trumpovi ponovni napadi na američku centralnu banku, uključujući dosad najdirektnije pretnje o smeni predsednika Feda Jeroma Powella, dodatno su zaoštrili tenzije.
Oporavku japanskog tržišta doprinela su i očekivanja da bi pregovori mogli da dovedu do smanjenja američkih carina na uvoz iz Japana, što bi ublažilo strahovanja od ekonomskih posledica Trumpove politike.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.