Akcije su danas bile u padu dok su se trgovci pripremali za objavu zarade nekoliko tehnoloških lidera usled pretnji da će Federalne rezerve znatno povećati kamatne stope, rekordne inflacije i nadolazeće ekonomske recesije.
S&P 500 je na kraju trgovanja blago porastao za 0,13 odsto. I tehnološki težak Nasdaq 100 završio je dan sa lošijim rezultatima i padom od 0,43 odsto, dok se čekaju finansijski izveštaji Applea i Alphabeta.
Desetogodišnji prinosi na američke državne obveznice su se vratili iznad 2,8 odsto, nakon dvodnevnog pada od skoro 30 baznih poena.
Nakon što povećanja kamatnih stopa najviše od 1994. godine, očekuje se da će zvaničnici Feda odobriti još jedno povećanje od 75 baznih poena u sredu i signalizirati nameru da nastave u tom smeru u narednim mesecima. Američka ekonomija već oseća štetu zbog stalnog povećanja stopa, što se naročito odražava na sekor nekretnina, povećan broj zahteva za osiguranjem za nezaposlene i na ograničavanje zapošljavanja u tehnološkim firmama.
Ministarka finansija SAD Janet Yellen izrazila je poverenje u borbu Federalnih rezervi protiv inflacije i rekla da ne vidi nikakve znake da je američka ekonomija u široj recesiji.
"Verovatno ćemo videti usporavanje otvaranja novih radnih mesta", rekla je Yellen gostujući na NBC u nedelju. "Ne mislim da je to recesija. Recesija je široko zasnovana slabost u privredi. To sada ne vidimo."
Dok su evropske berze uglavnom bile zelene, dan je obeležila odluka Rusije da smanji protok gasa kroz Severni tok na svega 20 odsto kapaciteta, nakon čega su cene prirodnog gasa u Evropi skočile za više od 10 odsto.
Optimizam nemačkih privrednika pao je na najgori nivo od prvih meseci pandemije zbog sve veće zabrinutosti da će rekordna inflacija i ograničene isporuke energenata iz Rusije izazvati pad aktivnosti u najvećoj evropskoj ekonomiji.
Nafta je oslabila početkom danas jer je zabrinutost zbog usporavanja privrede zasenila znake zategnutog fizičkog tržišta sirove nafte, pa je West Texas Intermediate pao ispod 94 dolara po barelu. Ipak, pri kraju trgovanja porastao je ka 97 dolara usled tesnih kratkoročnih zaliha. Dolar je bio u padu, a slabiji dolar čini robu u toj valuti privlačnijom za investitore.
Pšenica je smanjila dobitke pošto su Ujedinjene nacije saopštile da su sve strane ponovo potvrdile svoju posvećenost da počnu da isporučuju milione tona žitarica koje su se gomilale u Ukrajini.
Bitcoin je pao 3,73 odsto u ponedeljak na vrednost od oko 21.900 dolara. Etherium je pao za 6,8 odsto.