Ponedeljak je doneo pad američkih akcija, vođen pesimističnim ekonomskim prognozama, a negativni trendovi zabeleženi su i u Japanu i Kini.
Fjučersi S&P 500 i Nasdak 100 su se borili da ostanu van minusa, dok su evropski ugovori izgubili više od 0,5 odsto.
Kineske akcije nekretnina su se pomerile sa preovlađujućim tendencijama i porasle nakon izveštaja da zvaničnici planiraju fond za podršku građevinarima. Uprkos tome, kriza nekretnina u Kini trenutno je među najvećim pretnjama svetskoj ekonomiji.
Australijski dug je skočio u petak, a američki 10-godišnji prinos iznosio je oko 2,78 odsto, umanjujući deo prošlonedeljnog pada.
Investitori su se prebacili na klađenje da će slabljenje ekonomske ekspanzije, a možda čak i recesija, ublažiti visoku inflaciju i trenutni ciklus monetarnog pooštravanja koji uznemiruje svetska tržišta 2022.
Dolar je oscilirao, nafta je pala na oko 94 dolara po barelu, a bitcoin je oslabio ispod 22.000 dolara, odražavajući oprezno raspoloženje među sredstvima.
Ovonedeljna odluka Federalnih rezervi da dodatno podigne kamatne stope, zajedno sa objavom zarade kompanija kao što su Googleovog Alphabeta i Applea, razjasniće izglede za oporavak akcija nakon velike rasprodaje.
"I dalje vidimo dalju negativnu stranu rizičnih sredstava jer se strahovi od recesije gomilaju, a centralne banke ostaju posvećene borbi protiv inflacije na račun rasta", rekao je Eric Robertsen, glavni strateg banke Standard Chartered.
Tržišta očekuju još jedno Fedovo povećanje kamatnih stopa u sredu, za 75 baznih poena. Očekivanja za vršnu referentnu stopu smanjena su na oko 3,4 procenta do kraja godine. Zatim se očekuju rezovi 2023. godine.