Privatna potrošnja i industrijska aktivnost u Kini porasle su sporijim tempom nego što se očekivalo u aprilu, što je najnoviji signal da oporavak druge najveće svetske ekonomije gubi zamajac.
Međutim, industrijska proizvodnja porasla je za 5,6 odsto na godišnjem nivou, što je daleko niže od prosečne procene Bloombergovih ekonomista koja je iznosila 10,9 odsto. Maloprodaja je rasla 18,4 odsto, takođe manje od predviđenih skoro 22 odsto. Rast investicija u fiksnu imovinu usporio je na 4,7 odsto, čak procenat manje od očekivanja.
Aprilski podaci iz Kine bili su razočaranje za trgovce koji su već krajem prošle godine očekivali značajan tempo postkovid oporavka. Tako je većina analitičara i ekonomista smanjila prognoze rasta BDP-a za ovu godinu. JPMorgan je snizio procenu na 5,9 odsto sa 6,4 odsto, Barclays sa 5,6 odsto na 5,3 odsto, a Nomura na 5,5 odsto sa 5.9 odsto. Jedino je Standard Chartered zadržao prognozu od 5,8 odsto.
"Ovi brojevi svakako ukazuju na opravdanost pitanja da li je zamah oporavka Kine održiv. Verujemo da kineske centralne banke mogle da se okrenu nešto proaktivnijem opuštanju politike - i ključno je pitanje da li će se fokusirati na industrijski sektor, gde je potrebno povratiti poverenje investitora. Pitanje je i da li će biti nekog stimulusa - verujemo da bi trebalo da bude usmeren i na potrošače", ocenila je Marcella Chow iz globalnog strateškog tima JPMorgan Asset Management.
Svetla tačka u potrošnji kada je reč o Kini ostaje sektor luksuznih proizvoda, koji i u drugim delovima sveta ostaje relativno neokrnjen sve većim inflatornim pritiscima. Podsetimo, prodaja LVMH-a je u prvom kvartalu porasla za 17 odsto, duplo više nego što su analitičari očekivali. Rast je povela upravo prodaja u Kini, a sektor selektivne maloprodaje, koja podrazumeva kozmetički lanac Sephora, samo u Kini je zabeležio 28 odsto rasta.
"Kineski potrošači izlaze iz strogog karantina koji je potrajao skoro dve godine i sada uživaju u nečemu što se može nazvati osvetničkim trošenjem - trošenjem novca koji su štedeli. Ovo je godina kineskog potrošača. I iz uspeha LVMH-a, ali i Hermesa, možemo i da vidimo da su kineski potrošači vrlo izbirljivi", objašnjava novinar Bloomberg News, Kevin Simauchi.
I tehnološki sektor ostaje predmet rasprave kada je reč o daljem rastu Kine. Nade polagane u rast tehnoloških deonica u Kini polako se gase. MSCI China Indeks je ravna linija, a ekonomisti ne očekuju da će se Hang Seng Tech Indeks značajno pomeriti sa najniže tačke zabeležene u martu. JD i Alibaba u prvom kvartalu nisu zabeležili dobre performanse nakon skoka u januaru - deonice JD listirane u SAD izgubile su 32 odsto nakon najnižeg rasta prihoda u istoriji kompanije, dok Alibaba stagnira, uprkos istorijskoj reorganizaciji kompanije.
Međutim, ima analitičara koji imaju i pozitivna očekivanja za Alibabu, ali i tehnološkog giganta Tencent. Michael Burry, menadžer kog je proslavio "The Big Short", ima "big long" opkladu kada je reč o JD.com i Alibabi.
Podsetimo, kineski tehnološki sektor je pod sve većim pritiskom sankcija usmerenih na razvoj naprednih tehnologija, ali i niže tražnje na tržištu poluprovodnika i kompjutera. Kina predstavlja ozbiljnu konkurenciju Sjedinjenim Državama i preti da do kraja decenije preuzme glavnu ulogu na tražištu dizajna čipova.
"Teško je odgovoriti šta je sledeće, jer se situacija i dalje razvija. Postoje masovna razdvajanja unutar lanaca snabdevanja. Kada je reč o američkoj proizvodnji čipova, vidimo da kompanije vraćaju proizvodnju unutar SAD. Vidimo to i u Japanu, Južnoj Koreji i Evropi, i to će na kraju dovesti do fragmentacije kineske proizvodnje i ekonomije. I ako ne bude nekog izmirenja između zapadnih nacija, ali i zapadnih nacija i Kine, mogli bismo da imamo više cene i niže bruto marže za kompanije", rekao je za Bloomberg Adria Connect analitičar Bloomberg Intelligence Woo Jin Hoo.
Na kraju, Kina počinje da primenjuje kontraudarce i zauzima čvršći stav kada je reč o odlivu kapitala iz zemlje - dve najveće onlajn prekogranične brokerske kompanije Futu i Tiger Brokers uklonile su trgovačke platforme iz prodavnica aplikacija u kontinentalnoj Kini.
"Postojeći klijenti i dalje mogu da trguju, a mera je u stvari usmerena na nove klijente. Tajming nije slučajnost, već smo do sada videli poteze usmerene na kontrolu odliva kapitala zbog kog je Kina očigledno zabrinuta", kaže novinar Bloomberg Newsa Adam Haigh.