Evropske berze završile su današnje trgovanje u padu, nakon vesti o usporavanju privrednih aktivnosti u evrozoni.
Londonski berzanski indeks FTSE 100 pao je za 0,97 odsto, nemački DAX za 1,76, a francuski CAC 40 za 0,56 odsto. Indeks Madridske berze IBEX 35 zabeležio je pad od skoro 0,48 odsto, dok je Stoxx 600, koji prati poslovanja 600 najvećih kompanija u 17 evropskih zemalja, pao 0,82 odsto.
Rastuće cene energije i osnovnih namirnica na Starom kontinentu obuzdale su oporavak od pandemije. PMI (Purchasing Managers' Index), indikator ekonomske aktivnosti kompanije S&P Global, pao je u junu na najniži nivo u proteklih 16 meseci. Do toga je došlo usled inflacije, energetske krize, rastućih troškova zaduživanja i pada proizvodnje koji je zabeležen prvi put u dve godine. Uz to, prognoziranje viših kamatnih stopa ponovo podstiču zabrinost zbog javnih dugovanja.
Takođe, predsedavajući američkih federalnih rezervi Jerome Powell danas je saopštio da je njegova posvećenost borbi protiv inflacije bezuslovna, te dodao da američka privreda može da se nosi sa višim kamatnim stopama. To je pojedinim investitorima dalo znak o potencijalnom dodatnom dizanju kamatnih stopa. Powell je priznao i da bi snažno povećanje stopa moglo da odvede američku privredu u recesiju, dodavši da je moguće da do toga dođe.
Evropska valuta je ubrzo nakon toga pala za 0,6 odsto, na nivo od 1,0499 dolara za jedan evro, a britanska funta je imala pad od 0,3 odsto, na vrednost od 1,2227 dolara.
Prinos na nemačke desetogodišnje državne obveznice opao je za 21 bazni poen, na 1,43 odsto, dok u je Velikoj Britaniji na tom polju zabeležen pad od 18 baznih poena, na 2,32 odsto.