Apple Inc. ponudio je nesvakidašnji argument u pokušaju da sačuva unosno partnerstvo sa kompanijom Alphabet Inc. – poručivši da dogovor možda uskoro više neće biti neophodan i da bi čak i iPhone mogao postati suvišan.
Na suđenju po tužbi američkog ministarstva pravde protiv Googlea, svedočio je Eddy Cue, potpredsednik Applea za usluge. Iako kompanija od Googlea godišnje prihoduje oko 20 milijardi dolara, zahvaljujući tome što je njegov pretraživač podrazumevano podešen na Apple uređajima, Cue je upozorio da se tržište brzo menja.
Apple već planira da preoblikuje svoj Safari pretraživač oko servisa veštačke inteligencije kao što su ChatGPT kompanije OpenAI, kao i rešenja firmi Perplexity AI Inc. i Anthropic PBC.
Opširnije

Apple i Nvidia izuzete od carina - ko je još na spisku
Američka carinska i granična zaštita objavila je u petak uveče listu proizvoda koji će biti oslobođeni novih Trumpovih carinskih mera
13.04.2025

'Prorok' koji je jedini profitirao od Trumpovih carina
Buffetova strategija je bila takva da je investiciona kuća Berkshire Hathaway, na čijem je čelu, prošle godine počela da prodaje svoje akcije u najmoćnijim američkim kompanijama i bankama
14.04.2025

Zašto proizvodnja iPhonea u Americi ostaje nedostižan san
Amerika nema fabrike, kadrove, ali ni dovoljno znanja da zameni Kinu
12.04.2025

Tesla, Nvidia, Apple - Tehnološki divovi potonuli u prvom kvartalu
Trumpov omiljeni tech guru Elon Musk pretrpio je najžešći udarac.
09.04.2025
Prema Cueu, korisnici sve manje koriste tradicionalnu pretragu. U aprilu je prvi put zabeležen pad broja Google pretraga na Apple uređajima – jer korisnici sve češće biraju AI alate.
"Tehnološke promene stvaraju nove prilike", rekao je Cue, dodajući da očekuje da se ovi AI alati ubuduće nude kao alternativni pretraživači u Safariju.
Ipak, jasno je da Apple ne želi da izgubi postojeći dogovor sa Googleom, koji bi mogao biti ukinut ako Ministarstvo pravde dobije spor. I ulagači taj ishod vide kao rizik za obe kompanije.
Akcije Alphabeta pale su u sredu za 7,3 odsto u trgovanju u Njujorku, dok su akcije Applea oslabile 1,1 odsto. Google ostvaruje milijarde dolara prihoda zahvaljujući pretragama sa više od dve milijarde aktivnih Apple uređaja.
Trenutno, Safari nudi Google kao podrazumevanu opciju, uz alternativne pretraživače poput Yahoo Searcha, Binga kompanije Microsoft Corp. i DuckDuckGo. Apple ima ugovore o podeli prihoda sa svim ponuđačima, ali Google plaća najviše - što je i suština spora američke vlade sa kompanijom iz Kalifornije.
Otkrivajući planove o prelasku na AI pretragu, Cue je pokušao da umanji važnost postojećeg dogovora sa Googleom. Ako se tržište već promenilo i postoje jake alternative, sudija bi mogao zaključiti da nema potrebe za ukidanjem višegodišnjeg partnerstva. Cue je posebno pohvalio rešenje kompanije Perplexity.
"Logično je da Apple ističe argumente koji podrivaju tvrdnju da je Google monopolista u oblasti pretrage", ocenio je analitičar Jefferies LLC Brent Thill.
Ipak, Cue nije pominjao mogućnost dublje saradnje Googlea i Applea u oblasti veštačke inteligencije. Google već koristi sopstveni Gemini AI sistem, a korisnicima se pri pretrazi često prvo prikazuje AI rezultat – čak i na Apple uređajima.
Bloomberg
Sam čin da Apple javno govori o svojim planovima je nesvakidašnji. Posebno su odzvonile Cueove reči o iPhoneu, uređaju koji donosi više od polovine prihoda kompanije: "Možda vam za deset godina iPhone više neće ni trebati - koliko god to ludo zvučalo".
Taj nastup deo je Appleove uobičajene strategije pred sudovima. Tokom suđenja sa Epic Games Inc. 2021, Appleov softverski šef je čak izjavio da Mac ima problema sa malverima – kako bi pokazao zašto iOS treba da ostane zatvoren sistem.
Cue, blizak saradnik izvršnog direktora Tima Cooka i bivši poverenik osnivača Stevea Jobsa, ima mnogo toga da izgubi. Prihodi od dogovora s Googleom godinama podupiru sektor usluga Applea, koji je u martu dostigao rekordnih 26,6 milijardi dolara.
Cue je u svedočenju rekao da "gubi san" zbog mogućnosti da ugovor s Googleom bude ukinut, ali da bi on trebalo da ostane preferirana opcija. Iako će nove AI usluge biti uvedene, "verovatno neće biti podrazumevane", rekao je. Iako ne upravlja App Storeom, prihodi iz te oblasti se računaju u njegov sektor. I ta stavka donosi Appleu oko 20 milijardi dolara godišnje i trenutno je pod pravnim pritiskom. Sud je prošlog meseca presudio da Apple više ne sme uzimati proviziju za kupovine obavljene izvan njegove platne platforme.
Uprkos tim rizicima, Apple vidi nove prilike za zaradu. ChatGPT, Perplexity, Claude i slični sistemi mogli bi da podele deo prihoda s Appleom – naročito ako uđu na tržište digitalnog oglašavanja.
U toj budućnosti, Apple bi možda imao više koristi bez ekskluzivnih dogovora – naplaćujući deo prihoda od što više ponuđača, slično modelu App Storea, ali za AI pretragu.
Apple već koristi ChatGPT u okviru svog asistenta Siri, a planira da doda i Google Gemini kao alternativu kasnije ove godine.
Kompanije Apple i Google sve su bliže. Apple je prošle godine integrisao Googleovu tehnologiju u funkciju Visual Intelligence, koja omogućava korisnicima da uslikaju objekat i dobiju AI analizu. Cue je rekao da za tu funkciju takođe postoji ugovor o podeli prihoda.