Sektor informaciono-komunikacionih tehnologija (engl. information and communications technology - ICT) snažno doprinosi BDP-u Srbije, a naročito značajan u tom pogledu je izvoz digitalnih usluga, ocenio je Microsoft u najnovijoj analizi.
Ta kompanija kreirala je indeks Digital Futures i izmerila nivo digitalizacije 16 evropskih zemjalja. Model uključuje 55 različitih parametara u pet kategorija:
-
Digitalno poslovanje;
-
Digitalna vlada i javni sektor;
-
Digitalna infrastruktura;
-
Digitalni sektor;
-
Ljudski kapital.
Ukupan nivo digitalnog razvoja Srbije je ocenjen rezultatom 85, što je ispod proseka zemalja srednje i istočne Evrope (100 je broj bodova definisan kao prosek za to područje).
Sem što je naša zemlja izuzetno dobra u ICT izvozu, ona je jedna od država sa najboljim rezultatom kada je reč o rodnoj ravnopravnosti IT profesionalaca, opšti je zaključak studije.
Srbija isto tako postiže visok procentualni nivo diplomaca koji dolaze iz ICT i STEM (engl. science, technology, engineering, and mathematics - nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) obrazovanja.
"Vidimo veliki potencijal u Srbiji kroz podsticanje kompanija da prihvate digitalnu transformaciju i nadograde digitalne veštine, što će ubrzati digitalni rast i ojačati ekonomiju", poručio je direktor Microsofta u Srbiji Milan Gospić.
Evo kako stvari izgledaju po oblastima.
Digitalno poslovanje - rezultat: 82 boda
Iz parametara se vidi da Srbija zaostaje za 12 bodova od proseka kada se gleda broj preduzeća koja koriste klaud i 13 bodova kada se gleda procenat preduzeća koja zapošljavaju ICT stručnjake, što rezultira nižom ocenom digitalne konkurentnosti (76).
Iako Srbija zaostaje za prosekom po pitanju digitalne konkurentnosti, postoji ogroman potencijal za povećanje ako više kompanija prihvati digitalne trendove i hibridnu kulturu rada, ocenjuje se u izveštaju Microsofta.
Digitalna vlada i javni sektor - rezultat: 89 bodova
Srbija ima rezultat 91 za javnu interakciju sa javnim sektorom putem digitalne tehnologije, što, navodi kompanija, predstavlja jake osnove za dalji razvoj.
"Posebno je evidentan fokus na razvoju digitalnih javnih servisa, gde se vidi svakodnevni napredak. Srbija ima natprosečne rezultate i po pitanju pristupa računaru za domaće zadatke i po procentu nastavnika koji poseduju veštine da integrišu digitalno učenje u nastavni plan i program", poručuje se u saopštenju.
S druge strane, ono gde zaostajemo jeste ulaganje u platforme za onlajn učenje, što sugeriše da je prioritetni fokus da se ubrza digitalizacija obrazovanja.
Digitalna infrastruktura - rezultat: 92 boda
Srbija je 19 bodova ispod proseka u korišćenju pametnih telefona, a 23 ispod proseka kada je u pitanju korišćenje interneta, ali premašuje prosek za 31 kad je u pitanju brzina mobilnog interneta.
"Investiranjem u digitalnu infrastrukturu, Srbija ima veliku priliku da poveća broj aktivnih digitalnih građana", napominje kompanija. U tome, dodaje, važnu ulogu ima javni sektor kroz digitalizaciju javnih usluga i promociju razvoja veština.
Kao dobar primer navode projekat povezanih škola (povezivanje školskih ustanova na internet), jer tako nešto predstavlja osnov za dalju modernizaciju korišćenjem digitalnih alata.
Digitalni sektor - rezultat: 99 bodova
"Istražujući veličinu digitalne ekonomije, vidimo da ICT sektor snažno doprinosi BDP-u (bodova 135). Tu se ističe podatak koji je u rangu sa ili čak bolji od pojedinih zemalja frontranera, a to je izvoz digitalnih usluga (140 bodova)", ocenju.
E-trgovina zaostaje za prosekom zemalja centralne i istočne Evrope, kao i nivo stvaranja digitalne imovine – obe oblasti zabeležile su 78 bodova.
Ljudski kapital - rezultat: 77 bodova
Uprkos slabom rangiranju, Srbija ima izvrsne rezultate na području talenata, koje imaju neke od najjačih korelacija u svim segmentima u odnosu na inovativnost, produktivnost, plate i održivost rezultata, zaključak je analize.
Nadmašujemo većinu zemalja u indeksu kada je u pitanju nivo zastupljenosti žena u IT industriji – 40 odsto iznad proseka zemalja centralne i istočne Evrope. Takođe, ostvaruje dobar rezultat u izgradnji svojih budućih tehnoloških talenata, postižući 30 odsto iznad proseka broja diplomaca koji studiraju ICT predmete, zaključuje Microsoft.