Beogradski mesec fotografije, sedmi po redu festival umetničke fotografije, biće otvoren u sredu uveče, u muzeju Kuća Legata u Knez Mihailovoj ulici. Tokom mesec dana trajanja, publika će imati priliku da vidi radove autora iz 17 zemalja i kupi fotografije koje se na tržištu umetnosti kreću od 50 do 2.000 dolara.
Osnivač i direktor festivala David Pujado, katalonski fotograf koji je od 2013. izabrao Beograd kao epicentar svog života i stvaralaštva, kaže da je najveće postignuće festivala upravo to što pomaže domaćim fotografima da izađu na međunarodno tržište.
'Fresh Eye', fotograf Mitar Mitrović. Izvor: Beogradski Mesec Fotografije
"Iako, zasad, samo najpoznatiji srpski fotografi poput Dobrosava Milojevića ili Dragoljuba Zamurovića uspevaju da za svoje radove postignu više cene, festival pokazuje da i mladi umetnici mogu da žive od fotografije - ali kroz međunarodnu razmenu, saradnje i stalno prisustvo na sceni", kaže Pujado za Bloomberg Adriju. Samo u poslednjih nekoliko meseci, radovi srpskih autora predstavljeni su u Veroni, Beču, Budimpešti i Krakovu, a još jedna izložba u Italiji najavljena je za jesen.
Katarina Marković predstavlja svoj projekat “U prolazu”, koji je ranije bio deo Sarajevskog festivala fotografije. Izvor: Beogradski Mesec Fotografije
"Festival je član Međunarodne asocijacije foto-festivala i ima brojne partnere u Evropi, pa je ta vrsta povezanosti i saradnje ključna za gradnju tržišta za autore", kaže naš sagovornik. Podelio je sa nama da mladi neafirmisani fotografi dobijaju od 50 do 300 dolara, dok se cena afirmisanih umetnika, nagrađivanih radova kreće od 500 do 2.000 dolara za limitirane edicije.
Publika i kupci - preduslov za održivu umetničku scenu
Pujado je i osnivač "Бартселона concept", prve privatne prodajne galerije umetničkih fotografija konceptualnog tipa u Srbiji. Pored fotografije, bavi se i organizacijom kulturnih događaja povezanih sa književnošću i filmom. U saradnji sa Jugoslovenskom kinotekom organizovao je Dane katalonskog filma, Book week u Beogradu i u Novom Sadu omaž portugalskom piscu Joseu Saramagu. Kaže da veruje da umetnost - pa i umetnička fotografija - može biti profesija, ali samo ako postoji sistem podrške i jasno tržište. "Ovo nije hobi. Festival pokazuje da postoji publika, interesovanje i spremnost za kupovinu umetničkih radova, a to je prvi korak ka održivoj umetničkoj sceni."
Rad koji prikazuje američku vojnu bazu, Bragi Tor Josefson. Izvor: Beogradski Mesec Fotografije
Tokom festivala, posetioci će moći da vide (i kupe) radove renomiranih umetnika i sveta i iz Srbije. Kanađanka Kourtney Roy, koja prvi put izlaže u Evropi i zaštitno je lice festivala, predstavlja se radom "I Drink New Orleans". Islanđanin Bragi Tor Josefson posetioce vodi u američku vojnu bazu izgrađenu pre Drugog svetskog rata, a zatvorenu 2006. godine. Pre nego što je prostor preobražen u zajednički centar, dokumentovao je svaki njegov kutak.
Čehinja Martina Havlova, donosi projekat "Tajina". "On je već bio prikazan na našim partnerskim festivalima Off Bratislava i Grenze Arsenali Fotografici. Martina je 2021. nastavila dnevnik koji je druga žena započela pre 100 godina", najavio je Pujado.
Tajina, Martina Havlova. Izvor: Beogradski Mesec Fotografije
On skreće pažnju i na dela domaćih autorki poput Marije Ćalić i Katarine Marković, koje već grade prepoznatljiv umetnički izraz i izvan granica Srbije. Tu si i Jasna Vukos, čiji je rad bio vizual prethodnog izdanja festivala, Dejan Vučićević, Senka Trivunac, koja je prvi put izlagala prošle godine sa impresivnim "lightbox" instalacijama, Dušan Đorđević i mnogi drugi.
Novi talenti odgovaraju na temu postkonflikta
Poseban deo festivala čini izbor za najbolje talente. Na otvaranju će biti predstavljeni i pobednici konkursa "Novi talenti" od prošle godine, među kojima su fotografi iz Holandije, Poljske i Portugalije, kao i srpska autorka Nađa Repman. Festival prvi put organizuje i veče umetničkih video-projekcija, kao i Dan filma u saradnji sa Jugoslovenskom kinotekom.
Marija Čalić koristi foto-transfer u kolažu koji je sve osim savršen ili, bolje, prelepo nesavršen, baš kao što je i sam život, kaže osnivač festivala David Pujado. Izvor: Beogradski Mesec Fotografije
Tema ovogodišnjeg takmičarskog konkursa je "Postkonflikt". "Pojam nosi brojne konotacije i tumačenja, obuhvatajući posledice političkih konflikata, kao što su ratna razaranja, politički prevrata i izazova izgradnje mira, obnove društva", kaže Pujado i objašnjava da je ponovno uspostavljanje poverenja među pojedincima i grupama u svakom društvu karakteristika postkonflikata kao teme koja podrazumeva pomirenje i izlečenje, obnovu društvene kohezije. Zatim, tu je i lični postkonflikt koji je, kako kaže naš sagovornik, "kroz objektiv fotografa dokaz snage i otpornosti pojedinca suočenog sa životnim nedaćama".

Ništa manje važan nije ni ekološki postkonflikt koji se vizuelno kamerom može prikazati kao pokušaj izlečenja prirode. "Ohrabrivali smo autore koji žele da učestvuju na konkursu da šalju radove koji reflektuju te dimenzije postkonflikta, uključujući i ekonomski."
Pujado objašnjava da je još jedan važan faktor festivala to što su gosti veoma raznolikih profila - od profesionalnih fotografa i umetnika, do studenata i šire publike koja voli fotografiju. "Ovakvi festivali su savršeno mesto za povezivanje fotografa, kustosa i festivala. Za te posetioce edukacija, radionice i interakcija sa poznatim fotografima ima veliki značaj", zaključuje Pujado.