Za biznise i stanovnike Davosa postoji 51 nedelja normalnog života godišnje, ali i jedna tokom koje se planinski gradić od malo više od 10.000 stanovnika pretvara u jedno od najskupljih mesta na svetu. Povod je, pogađate, Svetski ekonomski forum (WEF) koji je počeo u ponedeljak.
Procena je da samo jedna nedelja generiše u proseku godišnji promet od oko 100 miliona evra za ovo odmaralište u švajcarskim Alpima. Za organizatore, pak, forum je samo prošle godine doneo prihod od 440 miliona evra.
Ali, ima i troškova. Veliki deo budžeta odlazi na obezbeđenje. Prošle godine izdvojeno je devet miliona evra samo za to. Polovinu troška snosi sam organizator WEF fondacija, savezna vlada četvrtinu, kanton Graubunden u okviru koje se nalazi sam Davos, 21,67 odsto dok je sam gradić odgovaran za 3,33 odsto budžeta.
Opširnije
Davos 2025 - inauguracija Trumpa, globalni izazovi i očuvanje planete
Svetski ekonomski forum (WEF) u Davosu, koji se održava pod sloganom "Saradnja za inteligentno doba", danas otvara diskusija o trenutno najaktuelnijem događaju - inauguraciji Donalda Trumpa.
pre 7 sati
Prva poruka s Davosa: Trumpov drugi mandat bi mogao biti još nestabilniji od prvog
Otvaranje godišnjeg sastanka Svetskog ekonomskog foruma u Davosu proteklo je u znaku inauguracije novog američkog predsednika Donalda Trumpa.
pre 5 sati
Davos u senci straha od rata i tmurnih očekivanja za globalnu ekonomiju
Samo 17 odsto ekonomista smatra da će globalna ekonomija ove godine jačati, a najznačajniji rizik u 2025. godini predstavlja "državni oružani konflikt".
pre 16 sati
Duh Davosa prisutan od 1971
Sve je počelo 1971. godine kada je nemački inženjer i ekonomista Klaus Schwab osnovao WEF. Profesor je želeo da učesnici imaju priliku da pobegnu od svakodnevne vreve u ambijent pogodan za razmišljanje i diskusiju.
Nadao se da će Davos, koji je inspirisao Tomasa Mana da napiše Čarobni breg, pomoći ljudima da se osećaju dovoljno opušteno da iskreno razgovaraju, uz očuvanje zajedništva u cilju međusobnog poštovanja. To je postalo poznato kao "duh Davosa", koji i dalje predstavlja obeležje okupljanja ovog foruma.
Od tada, tokom WEF-a, oko 3.000 učesnika slavnog foruma boravi u gradu, što je skoro trećina postojeće populacije.
U gradu sa svega 10 hotela srednjeg kapaciteta i 40 malih, najveća potražnja je za smeštajem. Organizatori WEF-a već imaju dogovore sa glavnim hotelima i rezervacija ide preko njih. Ko nije dovoljno brz, mora da razmisli o opciji smeštaja u AirBnb-ju, pa čak i u obližnjim mestima Klostersu i Dorfu.
Gradonačelnik Davosa, Phillip Wilhelm, izjavio je prošle godine da ekonomija grada zavisi od WEF-a, pri čemu neki od hotela naplaćuju i do 53.000 dolara po noćenju za svoje luksuzne apartmane.
"Mnoge kompanije i veliki broj ljudi oslanjaju se na prihode od WEF-a, tokom kojeg pojedini ostvare oko 40 odsto svog godišnjeg prihoda", rekao je Wilhelm.
Svetski lideri možda uživaju u luksuzu, ali za većinu ostalih, funkcionalni, minimalistički smeštaj u blizini glavne promenade razgrabi se brzinom svetlosti. Ti smeštaji, koji izgledom i osećajem podsećaju na studentske domove – uključujući krevete na rasklapanje sa zida – tokom ove nedelje dosežu cene od nekoliko hiljada dolara, objasnio je kolega iz Bloomberga Ed Stapley koji svake godine prisustvuje forumu.
I bogati misle o budžetu
Zanimljivo je da je relativno jednostavan i budžetski hotel Hilton Garden Inn bio najpopularniji tokom prošlogodišnjeg foruma, čak i za najmoćnije goste.
Sa 751 lokacijom širom sveta i prosečnom cenom od oko 120 dolara po noći, ovaj lanac nije baš sinonim za ekskluzivnost, ali prošle godine u Davosu, elitni rukovodioci koji su posećivali Svetski ekonomski forum borili su se za sobu baš u ovom hotelu.
The Wall Street Journal je izvestio o poznatim ličnostima koje su posetile Švajcarsku povodom konferencije i boravile u Hiltonu — uključujući zeta predsednika Trampa, Džareda Kušnera, i britanske princeze Eugeniju i Beatris.
Ekskluzivniji i po mnogima i najbolji hotel u Davosu, Steigenberger Grand Hotel Belvédère, čini se da je u centru svih dešavanja.
Hotel tokom trajanja WEF-a organizuje 300 događaja, opslužujući oko 2.500 delegata, dok smeštajni kapacitet hotela obuhvata 126 soba. Cena van ove nedelje za sobu se kreće u proseku oko 300 evra. Slična je cena i u hotelu Ameron.
Tamara Henderson, menadžerka hotela objašnjava da za potrebe Foruma remodeliraju ceo hotel i da isporučuju 1000 obroka dnevno.
Za one manje srećne ili brze, AirBnb je moguće rešenje, ali ni to ne dolazi sa pristupačnijom cenom. Mnogi stanovnici su napustili svoje domove kako bi ustupili mesto hiljadama gostiju za koje nema dovoljno hotelskih soba, i to naplatili.
Na primer, trosoban stan, udaljen osam minuta hoda od kongresnog centra, može da košta od 3.800 švajcarskih franaka (oko 4000 eura) do 12,000 eura za celu nedelju.
Istraživanje po netu zarad izrade ovog teksta pokazalo je da je tokom WEF-a gotovo nemoguće pronaći povoljniji smeštaj u Davosu od gore istaknute donje granice za AirBnb.
WEF "rasprodaja"
Nisu samo vlasnici stanova zahvaćeni davoskom "zlatnom groznicom". Kompanije i organizacije iz celog sveta preuzimaju pekare, knjižare, optičarske radnje i druge lokale. Tokom WEF-a, ove prostorije služe i kao privremene kancelarije i kao reklamne platforme.
Restorani i pekare rade i 24 sata
Kada smo već kod restorana, najvažnije je znati da rezervacija u bilo kom restoranu tokom ove nedelje predstavlja podvig sa više manevara.
Naš insajder preporučuje Pot-au-feu, koji nudi najbolje bifteke i divljač, kao i izvanredno meso i fondue sa sirom.. Nedavno renovirani Gentiana prednjači sa fonduima i burgundskim puževima, a tu je i Stall Valär, prostrani restoran i bar sa lokalnim švajcarskim jelima i savršenim tartarom od teletine.
Adrian Weber, vlasnik pekare Weber kaže da moraju da angažuju i 80 odsto više radne snage da bi odgovorili na potražnju.
Prava moć često leži u neformalnim situacijama – privatnim sastancima iza kulisa i spontanim okupljanjima. Stoga, barovi su mesta gde se često održavaju najbolji „sastanci“. Poznati Tonic Piano Bar u hotelu Europe obično je prepun ’informera’ i pregovarača iz Davosa do ranih jutarnjih sati, dok pijanista ispunjava muzičke želje. Zabava se nastavlja u Chalet Bello, Tijuana Baru i Pöstli Clubu – naravno, ako uspete da uđete.