U današnjem svetu, gde se predmeti brzo bacaju i zamenjuju, a brza moda dominira tržištem, retkost je naići na posao koji neguje tradiciju i kvalitet. Mali biznisi, poput Kišobrana Cerovečki u Zagrebu, predstavljaju izuzetak u svetu masovne proizvodnje, nudeći proizvode koji su izrađeni s pažnjom i posvećenošću.
Kišobrani Cerovečki je porodični posao koji je osnovan 1912. godine u Varaždinu. Njihova priča počinje s Mijom Cepanecem, koji je pokrenuo posao i preneo svoje znanje svom nećaku, Gabrijelu Cerovečkom. Gabrijel je nastavio tradiciju, i otvorio radnju u Zagrebu, gde je posao preživeo mnoge izazove.
Danas, četvrta generacija, predvođena Tomislavom Cerovečkim, nastavlja tu dugu tradiciju ručne izrade kišobrana. On je ujedno i poslednji kišobranar u Hrvatskoj.
Opširnije
Kako je Hermès stvorio najveće porodično bogatstvo u Evropi odbijajući LVMH
Jednog oktobarskog dana 2010. godine, Bertrand Puech je dobio poziv od Bernarda Arnaulta.
14.12.2023
Koliko košta da se izradi personalizovani parfem
Proces izrade parfema može trajati od nekoliko meseci do nekoliko godina.
10.12.2023
Vodič za alternativne investicije: satovi, torbice, vino, automobili...
Nakon niza godina procvata, tržište elitnih kolekcionarskih predmeta nailazi na prepreke.
27.05.2023
"Majstore, može li jeftinije?" Kako se cenkamo u Srbiji i regionu
Cenkanje zahteva da i prodavac i kupac prihvate tu igru.
16.06.2023
Posetili smo Tomislava Cerovečkog u njegovoj radnji u Zagrebu, gde nam je detaljno opisao proces izrade kišobrana.
"Proces proizvodnje kišobrana Cerovečki sastoji se od nekoliko pažljivo izvedenih faza. Prvo, kreće se sa idejom i odlukom o modelu kišobrana. Nakon toga sledi krojenje materijala, što može da uključuje i do 12 komada materijala. Zatim se drveni štap spaja sa žicama, nakon čega dolazi faza šivenja materijala. Kada je materijal zašiven, oblači se na metalni kostur. Završni koraci uključuju montiranje drške, dodavanje sitnog pribora i peglanje kišobrana kako bi se postigao savršen izgled i funkcionalnost", kaže Cerovečki o svojim kišobranima čija se cena kreće od 70 do 250 evra, zavisi od modela. Osim izrade, u svojoj radnji vrši i popravke.
Najpoznatiji proizvod ovog zanata je Šestinski kišobran, koji datira iz sredine 18. veka i prepoznatljiv je suvenir Zagreba. "Šestinski kišobran je simbol grada Zagreba. Poseban je jer je deo narodne nošenje", objašnjava Cerovečki. Karakteriše ga crveno pamučno platno sa raznobojnim prugama, debeli drveni štap i prirodno savijena ručka od kestena. Taj kišobran postao je nezaobilazan suvenir za turiste, koji ga prepoznaju kao autentičan i funkcionalan deo zagrebačke baštine.
Cerovečki kišobrani privlače kupce iz celog sveta, uključujući Ameriku, gde su kupci posebno oduševljeni kvalitetom i izradom tih jedinstvenih kišobrana. "Naši kupci najčešće dolaze ciljano do nas iako ima i onih koji dođu usputno iz znatiželje", ističe Cerovečki i dodaje da kupci cene ručni rad i dugotrajnost proizvoda, što je retkost u današnjem vremenu brze mode.
Posao se suočava sa izazovima moderne ekonomije i konkurencijom jeftinijih proizvoda, ali opstaje zahvaljujući predanosti kvalitetu i ručnom radu. "U današnjoj poplavi brze mode i jeftinijih proizvoda, mi se uvek fokusiramo na kvalitet. Malim preduzetnicima je teško, ali sve zavisi od posla kojim se bavite", kaže Cerovečki, dodajući da cela porodica učestvuje u radu, što je ključ opstanka porodičnog biznisa.
Osim što proizvode kišobrane za svakodnevnu upotrebu, Cerovečki takođe izrađuju kišobrane za filmsku i pozorišnu produkciju. Njihovi kišobrani korišćeni su u brojnim serijama i predstavama, a naručuju ih domaće i strane televizijske kuće. Jedan od najpoznatijih projekata bio je "Vetrovi rata".
Više o stogodišnjem radu porodice Cerovečki saznajte u videu.