Na uglu užurbane ulice u bogatom kvartu Gangnam u Seulu, nalazi se prodavnica sa uobičajenom ponudom: časopisi, toalet papir, veliki izbor pića. Ali pored blagajne je visoki automat koji prodaje mnogo neočekivaniji proizvod — zlato.
Mašina u prodavnici kompanje GS Retail Co. prodaje zlatne poluge od čak 37,5 grama do manje od 1 grama. Cene se menjaju svakodnevno, odražavajući šira kretanja na tržištu, ali počinju od oko 88.000 vona (64 dolara) za polugu od 0,5 grama.
Mašine su prisutne u 30 prodavnica u vlasništvu kompanije širom zemlje, šest puta više nego kada je usluga započeta 2022. godine.
Opširnije
Kina prestala da kupuje zlato, cena metala pala
Cena zlata je u 12.47 časova bila 2.335,39 dolara po troj unci, što je pad od 1,75 odsto u odnosu na prethodni dan.
07.06.2024
Rekordan rast zlata zbog nade u smanjenje stopa u SAD
Cena zlata porasla je čak 1,4 odsto na 2.450,07 dolara za uncu jer se očekuje da će Fed početi da ublažava monetarnu politiku.
20.05.2024
Kina 18. mesec uzastopce uvećala rezerve zlata, ali je rast usporio
U aprilu je PBOC kupila 60.000 troj unci, prema zvaničnim podacima objavljenim u utorak. To je manje od 160.000 unci, koliko je kupljeno u martu, i 390.000 unci iz februara.
07.05.2024
Poruka Feda i kolebanje jena daju vetar u leđa zlatu
Zlato je poraslo jer su Federalne rezerve (Fed), nasuprot očekivanjima, umanjile šanse da podignu kamatne stope, a takođe se spekulisalo da su japanske vlasti intervenisale oko jena, što je naštetilo dolaru.
02.05.2024
Geopolitičke tenzije zlato pogurale na novi rekord
Cena zlata porasla je jedan odsto na 2.395,48 na početku trgovanja u Aziji.
12.04.2024
„Trenutno imamo oko 30 miliona vona prodaje mesečno“, rekao je portparol GS-a putem poruke. „Mašina za prodaju zlata privlači pažnju kupaca zbog sve veće potražnje za sigurnim ulaganjem i sve zastupljenijeg trenda mikro-investiranja.
Stanovnici Južne Koreje nisu izuzetak kada su u pitanju pomenuti globalni trendovi. U Ujedinjenom Kraljevstvu, 65 procenata generacije Z i milenijalaca otvoreno je za ulaganje u frakcione akcije (kupovina dela jedne akcije kompanije), prema izveštaju Charles Schvab Corp od 16. maja. Investitori u maloprodaji širom sveta hrle i kupuju sve, od meme akcija do kriptovaluta; za Južnokorejce, fizičko zlato je samo još jedna opcija.
Lokalni investitori imaju „strah da ne propuste prilike, a to je delimično doprinelo ovoj sceni“, kaže Park Sang-Hyun, ekonomista u HI Investment & Securities u Seulu, primećujući nedavni skok koji je gurnuo tržišnu cenu zlata na svevremenski maksimum od više od 2,400 dolara po unci prošlog meseca. „Osećaj neizvesnosti u vezi sa globalnom ekonomijom podstiče potražnju za sigurnim investicionim opcijama“, dodaje on.
Prednost zlata iz lokalne prodavnice
GS nije jedini lanac prodavnica koje prodaje zlato u Južnoj Koreji. Rivalski biznis CU počeo je da prodaje tri vrste ultralakih zlatnih kartica 1. aprila. Bilo je potrebno samo dva dana da se kartice od 1 grama rasprodaju, prema BGF Retail Co., kompaniji koja vodi lanac, a većina potražnje dolazi od kupaca u tridesetim godinama.
Prema portparolu BGF-a, 95 odsto od 770 zlatnih proizvoda u ponudi prodato je do 31. maja.
„Prodaja se ubrzala jer su zlatni proizvodi CU sa fiksnom cenom postali jeftiniji od tržišne“, navodi BGF u saopštenju za javnost. Maloprodajni lanac će ubuduće uvesti opcije veće težine, od 2 grama do 10 grama, ali nije precizirao datum.
Trend prodaje zlata zajedno sa kućnim potrepštinama za kupatilo i gaziranom vodom privukao je pažnju i Amerikanaca. Prošlog leta, američka kompanija Costco Wholesale Corp. počela je da nudi zlatne poluge; sada, čak i sa ograničenjem od dve po kupcu, poluge od 28 grama (1 unca) čija je cena zasnovana na tržišnoj ceni se rasprodaju u roku od nekoliko sati.
U Koreji, onlajn banke takođe, pokušavaju da održe korak sa potražnjom za zlatom. Kbank, jedna od tri južnokorejske internet banke sa više od 10 miliona korisnika, pokrenula je 9. maja uslugu koja omogućava korisnicima njihove aplikacije da kupe zlatne poluge od 1,875 do 37,5 grama uz besplatnu dostavu.
„S obzirom da je cena zlata nedavno dostigla 2,400 dolara po unci, ulaganje u zlato postalo je popularan način“, navodi banka u saopštenju i dodaje da planira da proširi uslugu na zlatnike i srebro do kraja godine.
Nacionalna banka Koreje nije u igri
Ipak, Bank of Korea neće početi da instalira automate za prodaju zlatnih poluga. Nacionalna centralna banka nije kupovala metal od 2013. godine. Na kraju 2023. držala je 104,4 tone zlata, prema izveštaju novinske agencije Yonhap. U međuvremenu, u prvom kvartalu 2024. godine, potražnja potrošača iz Južne Koreje za polugama porasla je za 16 procenata u odnosu na godinu ranije, na 8,6 tona.
Slično tome, „rekordno visoka cena zlata podstakla je interesovanje investitora za Južnu Koreju“, napisao je "Svetski savet za zlato" (World Gold Council) u svom tromesečnom izveštaju, napominjući da je potražnja za polugama u zemlji u prvom kvartalu 2024. porasla za 27 odsto u odnosu na godinu dana ranije. „Ovo je predstavljalo najjači kvartal za južnokorejske investicije u više od dve godine“, dodaje se.
„Zlato nije toliko korisno kao tradicionalna imovina kao što su obveznice i akcije u smislu upravljanja u okviru fonda deviznih rezervi“, napisao je Wanho Choi, šef za planiranje upravljanja rezervama banke, u blogu kako bi objasnio stav banke.
„Banka nije kupovala zlato od 2013. godine, što je dovelo do nekih kritika da propuštaju priliku za ulaganje“, dodao je Choi na zvaničnom blogu banke. „Centralnim bankama nije lako da prodaju zlato u svrhu likvidnosti zbog reputacionog rizika, tako da odluka o ulaganju zahteva pažljivo razmatranje mnogih faktora.”
„Investitori koji su uložili svoj novac u sredstva kao što su obveznice američkog trezora i japanski jen od prošle godine nisu dobili povrat koji su želeli“, primećuje Seokhyun Paik, ekonomista u Shinhan banci. "Onda su se usmerili na zlato."