Inspirisan ikoničnim likovima "Space invaders" iz video-igre koju je 1978. godine kreirao japanski programer Tomohiro Nishikado, misteriozni francuski umetnik Invader je počeo da ih iznova kreira i postavlja na fasade širom Pariza još od 1998. godine.
Umetnik naziva svoje intervencije ‘invazije’. Ne ističući samo estetiku, već i celokupnu filozofiju gejminga, on je počeo da prikuplja poene i prelazi nivoe kroz invaziju na ulice sveta koja traje poslednjih 20 godina i obuhvata 4.169 radova na 83 teritorije.
Detaljnu mapu možete videti ovde. Svaki od mozaika postaje fragment opsežne instalacije. Neki od radova nisu samo na zgradama i ulicama, već su, kaže se na oficijalnom sajtu, ciljali na dno Karipskog mora i 35 kilometara u visinu Zemljine atmosfere.
Ceo put projekta koji je nazvan ART4SPACE zabeležen je i u dokumentarnom filmu. Evropska svemirska agencija je 2015. godine instalirala njegov Space2 mozaik na Međunarodnu svemirsku stanicu.
Za predstojeću Olimpijadu u Parizu, to bi gotovo mogao biti novi sport, javlja Associated Press. Naime, umetnik je 2014. osmislio besplatnu aplikaciju Flash Invaders koja fanovima omogućava da šetaju gradom i objavljuju slike njegovih mozaika.
Skoro svake sekunde pojavi se nova fotografija, a ukupno ih ima više od 17 miliona, kako je objavljeno na umetnikovoj Instagram stranici Invaderwashere. Pobednik je onaj koji pronađe najviše invazija, odnosno mozaika. Trenutno ima 360.000 korisnika. Fanovi očekuju još veću invaziju tokom Olimpijade a navodi se da je jedan od motiva ove potrage i otkrivanje šarma nekih skrivenih mesta u gradu.
Invaderov rad je i dalje tehnički ilegalan. Strah od hapšenja je razlog zbog kojeg se i odlučio da koristi pseudonim. Ali, i pored toga, gradska kuća Pariza, stavila je rad umetnika na naslovnu stranu postera za izložbu koja je slavila 60 godina ulične umetnosti 2022. godine. Gradonačelnica Anne Hidalgo je tada lično zatražila dozvolu od umetnika, navodi se u tekstu u The New York Timesu.
Umetnik koji sebe definiše kao NFA, Neidentifikovani Slobodni Umetnik, objašnjava na zvaničnoj stranici da je njegov motiv oslobađanje umetnosti od institucionalizacije, slično kao i njegov britanski kolega, Banksy čija je izložba u Ljubljani još aktuelna.
Ali u njegovom slučaju reč je o drugačijem narativu: oživljavanju ili ‘oslobađanju’ kako on kaže, Space Invaders figura donošenjem u fizički svet. A u realnom svetu, 2019. godine kopija mozaika Astro Boy, koji je umetnik postavio godinama ranije na mostu u Tokiju, prodata je na aukciji za 1,12 miliona dolara.